Narodna skupština usvojila Deklaraciju sa Svesrpskog sabora

Predlog deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda usvojen na Svesrpskom saboru osmog juna izglasan je u Narodnoj skupštini.

Predlog deklaracije o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda usvojen na Svesrpskom saboru osmog juna izglasan je u Narodnoj skupštini, nakon što ga je, prethodno, drugog juna usvojila i Republika Srpska.

Za usvajanje Deklaracije glasalo je 140 poslanika, a protiv devetoro, uzdržanih nije bilo, a pet poslanika nije glasalo. U sali je bilo 159 poslanika. Amandman dela opozicije nije usvojen.

U Deklaraciji se, inače, ukazuje na neophodnost srpskog nacionalnog okupljanja, te poziva na mir i proslavu Sretenja (15. februara) kao Dana državnosti Republike Srbije i Dana državnosti Republike Srpske - koji treba ujedinjeno i zajednički proslavljati.

Deklaracijom je odlučeno da Sabor bude održavan redovno, svake dve godine, na kojem bi se zajedno razmatrala najvažnija nacionalna pitanja uz učešće predstavnika Srbije i Republike Srpske, kao i drugih predstavnika srpskog naroda iz regiona i sveta.

Narodna skupština usvojila je i predlog izmene Zakona o naplati takse za javni servis, za koji je od 154 prisutna poslanika glasao 131, a protiv - njih dvadeset, dok troje nije glasalo. Mesečna pretplata za RTS ubuduće će, tako biti povećana, pa će umesto 299 dinara, iznositi 349 dinara.

Većinom glasova usvojeni su predlozi zakona o potvrđivanju Ugovora između Vlade Republike Srbije i Vlade Savezne Republike Nemačke o Nemačkoj školi u Beogradu, predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Demokratske Republike Sao Tome i Principe o saradnji u oblasti odbrane, predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti odbrane između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Gabon. 

Usvojen je i predlog zakona o potvrđivanju Protokola za unapređenje Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture između Vlade Republike Srbije i Vlade Narodne Republike Kine, predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Kube o ukidanju viza za nosioce diplomatskih, službenih i službenih pasoša, kao i predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Republike Kazahstan o vojno-tehničkoj saradnji. Poslanici su prihvatili i predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Vlade Republike Srbije i Vlade Mađarske o unapređenju strateške saradnje u oblasti odbrane.

Dosadašnja guvernerka Jorgovanka Tabaković reizabrana je na tu funkciju za 133 glasa "za", dok je profesor dr Blagoje Paunović izabran za predsednika Fiskalnog saveta Srbije.

Poslanici Skupštine Srbije usvojili su i više zakona kojima se omogućava zaduživanje za infrastrukturne projekte i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o platnim uslugama.

Od zakona koji omogućava zaduživanje najznačajniji je Zakon o zaduživanju Republike Srbije kod Banke Poštanska štedionica za potrebe finansiranja Projekta Izgradnja urbane infrastrukture i Nacionalnog stadiona sa pristupnim saobraćajnicama, koji je podnela Vlada, u iznosu od 42 milijarde dinara.