Pola godine je prošlo od zabrane upotrebe dinara na Kosovu i Metohiji, a građani i dalje ne mogu da podignu plate i penzije u svojim mestima, već putuju do najbližeg prelaza kako bi podigli svoje zarade. Građani sa kojima je ekipa portala "Kosovo onlajn" razgovarala kažu da se nad njima vrši zločin i da teško funkcionišu.
Zoran Stević tvrdi da na putne troškove potroši pola penzije.
"Teško je, idemo u centralnu Srbiju za penziju. Uzmu mi za taksi, uzmu mi tamo za evre, pola penzije mi ode. Ne nadam se da će se dinar vratiti, to što je prošlo, više se ne vraća", kaže Stević.
Mileva Vučić ističe da zbog starosti ne može sama da putuje i podigne penziju.
"Veoma nam je teško, pogotovu nama starijima, mladi se ipak snađu. Mislim da je to zločin, pravi zločin. Ćerka moja radi, pa mi pomaže da to sredim, inače ja ne bih mogla sa mojim godinama da idem u centralnu Srbiju", navodi Vučić, dodajući da je optimista da će se na Kosovu i Metohiji dinar ponovo upotrebljavati.
Bojan Rajković kaže da je za njega normalno da na KiM plaća u evrima, ali ističe da je najteže penzionerima, koji ne mogu sami po penziju.
"Svakako smo do sada radili u evrima i ja konkretno nemam nikakva primanja vezana za dinare. Najviše problema imaju ovi stari ljudi, penzioneri, koji ne mogu da idu u Srbiju da podižu novac, oni imaju najviše problema, plaćaju taksi, plaćaju autobus, maltretiraju se, namuče se po ovoj vrućini", kazao je Rajković.
On nije optimista da će se dinar ponovo upotrebljavati na Kosovu.
"Mislim da neće, ništa što je do sada ukinuto nije se vratilo na staro", dodao je Rajković.
Jedna prolaznica ističe da se Srbi jako teško snalaze.
"Nikako se ne snalazimo, grozno. Kako podižemo novac, tako što moramo da idemo u centralnu Srbiju. To je veliki znak pitanja šta ćemo da radimo, treba da plaćamo put, idemo tamo-ovamo", ističe ona.
Šefket Bećiri živi u Prištini, ali svestan je kakav je problem nastao usled zabrane upotrebe dinara.
"Kako se čovek snađe, ako se snađeš da odeš do Raške ili do tog dela gde ima dinara, ako ne, živiš sa ovim što je nametnuto, šta ima, sa evrima. Verujem da će se dinar vratiti, jer je valuta simbol jednog naroda. Samo je pitanje vremena", rekao je Bećiri.
Petković: Kurti doveo u pitanje opstanak srpskog naroda
Petar Petković je u objavi na društvenoj mreži Iks naveo da je kroz sedam rundi pregovora u Briselu Priština je odbijala svaki konstruktivan predlog Beograda.
"Jedini cilj Kurtija je proterivanje srpskog naroda sa KiM izazivanjem humanitarne katastrofe", ocenio je Petković.
Istakao je da je Kurti "ugrozio rad bolnica, vrtića, škola, udario na socijalno ugrožene i stare, zabranio isplatu finansijskih sredstava".
"Država Srbija će nastaviti da redovno uplaćuje plate, penzije, socijalna i sva druga davanja... i tako će i ostati", napisao je direktor Kancelarije za KiM.