BRIKS ne zahteva ništa od Srbije, ali može da ponudi više nego što Srbija traži, dok EU traži sve od nas, ali više nisam siguran šta nam nudi, izjavio je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin.
Da isto misli i većina građana Srbije pokazalo je istraživanje koje je za RT Balkan sprovela Nova srpska politička misao krajem prošle godine.
Prema tim podacima, 38,3 odsto ispitanika bi izričito podržalo ulazak U BRIKS, a još 33,1 odsto građana načelno podržavaju ulazak. Ukupno se, dakle, 71,4 odsto građana, odnosno tri četvrtine ispitanika, zalaže se za saradnju s BRIKS-om.
Popularnost BRIKS-a je rezultat tri faktora, odnosno tri vrste izvora, od kojih su prva dva ključna, kaže glavni koordinator istraživanja i urednik Nove srpske političke misli Đorđe Vukadinović.
Prvi faktor je široka podrška Rusiji i Kini, drugi je to što se BRIKS doživljava kao politička i ekonomska alternativa Evropskoj uniji i NATO-u.
"Treći faktor je to što je BRIKS u delu starije populacije shvaćen kao vrsta Pokreta nesvrstanih", ukazuje Vukadinović.
Ostaje dilema da li bi ozbiljniji zaokret ka BRIKS-u bio moguć, odnosno kako bi u sadašnjim uslovima geopolitičke krize zapadni faktor reagovao, uprkos ritualnim izjavama gostiju sa Zapada da Srbija sama bira svoj put, kaže naš sagovornik.
"Sve vreme prisustvujemo različitim oblicima blažeg ili brutalnijeg zavrtanja ruku u prozapadnom spoljno-politikom smeru. To traje već četvrt veka uprkos promenama vlasti", upozorava Vukadinović.
Ipak, to ne znači da ne bi trebalo ići u pravcu BRIKS-a, te dodaje da bi srpske vlasti trebalo da razmisle o toj organizaciji ozbiljnije, a ne samo na nivou nekog povremenog hira za potrebe kampanje.
"Ne bi palo nebo ako bi se išlo u pravcu BRIKS-a. Domaća politička elita, i u vlasti i u opoziciji, to pitanje doživljava kao neku vrstu jeresi, jer je tzv. evropski put postao neka vrsta mantre i 'španske čizme'. Veoma je mazohistički insistirati na ulasku u organizacije koje doslovno u svakom trenutku i tački zastupaju stavove koji su u suprotnosti sa vašim nacionalnim interesima – od Kosova i Metohije, Republike Srpske, kao i litijuma", kaže Vukadinović.
Da neće odustati od svoje inicijative da se Skupština Srbije ozbiljno pozabavi pitanjem ulaska u BRIKS, za RT Balkan potvrđuje poslanik Pokreta socijalista Đorđe Komlenski.
"Čekamo kao zapete puške početak redovnog jesenjeg zasedanja, pa ćemo ponovo da insistiramo da naša inicijativa o članstvu u BRIKS-u uđe u dnevni red", kaže Komlenski.
U razgovoru sa kolegama poslanicima nije čuo da je iko izričito protiv članstva u BRIKS-u, ali imaju skepse, kao i prema svemu što je nepoznato.
"Nama i jeste cilj da svi budu upoznati sa mogućnostima koje BRIKS otvara Srbiji", kaže Komlenski, napominjući da ta organizacija okuplja 40 odsto svetske privrede i kapitala, što Srbija nikako ne bi trebalo da propusti kao alternativu za sebe.
Ulazak u BRIKS ne ugrožava evropske integracije, u koje Pokret socijalista ne veruje, dodaje naš sagovornik i napominje da će otvaranje pravca ka BRIKS-u zasigurno umanjiti političke pritiske na Srbiju.
"Kad deklarativno kažete da ste samo za jedan put, pružate mogućnost zlonamernima da to vaše opredeljenje zloupotrebe. BRIKS je komparativno sasvim adekvatna prednost u odnosu na EU, jer su to zemlje koje insistiraju da njihove članice budu države koje su suverene, nezavisne i samostalne, a i odluke se donose konsenzusom i ne možete da budete primorani ni na šta", pojašnjava Komlenski.
Pokret "Mi – Snaga naroda" bi apsolutno podržao inicijativu da Srbija prihvati poziv na bilo kakav forum BRIKS-a, da se kandiduje za posmatrački, a onda i za članstvo u BRIKS-u, kaže poslanik te grupe Aleksandar Pavić.
"Srbiji jedino odgovara da bude deo multipolarnog sveta, a ne deo EU koja se pretvorila u tehnokratsku diktaturu pod čvrstom kontrolom vašingtonske 'duboke države' koja je protivna svim našim interesima i interesima naših saveznika i prijatelja", pojašnjava Pavić u izjavi za RT Balkan.
Napominje da je EU, ne samo geopolitički neprijatelj Srbije, nego i na duhovnom planu, dodajući da Srbija u njoj ne bi mogla da nađe utočište, već naprotiv – to bi bio kraj Srbije.
"Ne treba nam nikakva dozvola od Evropske unije za ulazak u BRIKS. Potpuno je neshvatljivo zašto se u delu javnosti non-stop gura priča da se EU ne bi dopalo ovo ili ono. Oni su uspeli u tome da nametnu osećaj obaveze prema njima dok oni nemaju nikakvu obavezu prema nama, čak naprotiv – rade direktno protiv naših interesa", pojašnjava Pavić.
Političare koji se plaše ili zavise od EU jako bi pogodilo ako bi se EU namrgodila na pomisao da Srbija ima išta sa BRIKS-om, ali za većinu naroda u Srbiji i za srpske interese članstvo u BRIKS-u bi bila prava stvar, kaže naš sagovornik.
"EU neka nastavi da podržava Kurtija, Sarajevo i SDA, bivše teroriste, koji su obukli odela i stavili kravate, ali to nas više ne treba da se tiče", zaključuje Pavić.