Vehabijski pokret u BiH mogao bi da iznedri čak i svoju prvu brigadu, upozorio je dekan banjalučkog Fakulteta bezbednosnih nauka Predrag Ćeranić.
Ćeranić je ocenio da su u BiH male šanse za terorističke napade poput onih iz perioda 2010-2014. godine, ali da treba da zabrinjava to što su humanitarci postali nekadašnji pripadnici zloglasnog odreda "El mudžahedin".
"To su sada nevladine organizacije registrovane po opštinama i sudovima, imaju tekući račun, dobijaju pomoć od lokalnih zajednica, sami daju pomoć socijalno ugroženim. Odnosno, jačaju ideološki, šire svoj uticaj i sljedbenika je sve više," naglašava Ćeranić.
Ćeranić ističe i da vehabijskom pokretu pristupaju mlađi ljudi koji su obrazovanje stekli na prestižnim teološkim fakultetima u islamskim zemljama.
"Sklopljeno je neko primirje između Islamske zajednice BiH i vehabijskog pokreta i njih sada niko ne ometa, toleriše ih vlast. Vehabijski pokret mogao bi iznedriti prvu brigadu za, kako je Izetbegović rekao, 'ne daj Bože'," rekao je Ćeranić za Srnu.
On je naveo da vehabije sada najviše koriste društvenu mrežu Telegram, a ne Fejsbuk, a internet im služi da drže predavanja i nije im u interesu teroristički napad koji bi ih predstavio kao bezbednosnu pretnju po BiH.
"Uočio sam da lideri vehabijskog pokreta pozivaju svoje sledbenike da ne nasedaju na provokacije, odnosno da se ni u kom slučaju ne uključe u nešto što bi imalo neku posledicu", rekao je Ćeranić.
Ćeranić je naveo da je zbog rata u Ukrajini vehabijski pokret zaboravljen, a u medijskom diskursu ponovo se našao nakon što je vehabija Miloš Žujović pokušao napad na izraelsku ambasadu u Beogradu.
"Službe Srbije su ozbiljne u nameri da se takvi teroristički napadi ne ponove i ušli su u trag vehabiji Senadu Ramoviću, koji je odbio da se preda i otvorio je vatru na policiju, te je tom prilikom likvidiran. Te službe će sigurno odmotavati klupko da bi došli do potencijalnih podstrekača i pomagača Žujoviću," zaključio je Ćeranić.
Vehabije stalno rade na pripremama terorističkih dela i na njihovoj realizaciji, a događaji u vezi sa vehabijskim pokretom u Srbiji su vrlo upozoravajući, rekao je dekan Fakulteta za bezbednost i zaštitu u Banjaluci Slobodan Župljanin, upozoravajući da je to alarm za bezbednosne strukture, da se pozabave tim pitanjem jer očito da rovita globalna situacija pogoduje njihovoj delatnosti.
"Oni imaju period kada su praktično uspavani, ne vide se, a u stvari uvek deluju i rade na pripremama terorističkih dela i njihovoj realizaciji", istakao je Župljanin komentarišući likvidaciju vehabije Senada Ramovića u Srbiji koji je odbio da se preda i pucao na policiju.
Župljanin smatra da opasnost od vehabizma nije nikakva novost i da već godinama unazad bezbednosne službe upozoravaju na opasnosti od vehabijskog pokreta imajući u vidu veličinu te zajednice u Evropi.
"Sasvim je sigurno da su vehabije prisutne na Balkanu, u Srbiji, kao i u BiH gde je prema tom pitanju odnos uglavnom bio ignorantski zbog nekakvog stava da je to upereno protiv bošnjačkog naroda", pojasnio je Župljanin.
On je naglasio da su bezbednosne službe u Srbiji imale odlične informacije, da su pratile situaciju i obračunale se sa onima koji su bili pretnja i podsticaj izvršenju napada na izraelsku Ambasadu u Beogradu.
Prema Župljaninovim rečima, potrebno je da sve bezbednosne agencije u okruženju, ali i u Evropi sarađuju o tom pitanju koje može postati veliki problem.