Đurić: Pretnje dobila i ambasada Srbije u Bernu, neće nas uplašiti
Nakon pretnji napadima koje su ranije dobile naše ambasade i konzulati u Nemačkoj i Austriji, pretnje je, kako je danas izjavio ministar spoljnih poslova Marko Đurić, dobila i ambasada Srbije u Švajcarskoj.
"Naše institucije, Ministarstvo unutrašnjih poslova, Bezbednosno informativna agencija i ostali, su u kontaktu sa svojim kolegama u tim zemljama. Naši diplomati, naša diplomatsko-konzularna predstavništva i naši građani su bezbedni i nastavićemo da radimo zajedno sa partnerima u međunarodnoj zajednici na suzbijanju ove vrste ekstremizma", rekao je on za RTS.
Istakao je da Srbiju ovakve pretnje neće zaplašiti ni sprečiti u delovanju pa će, kako je naveo, svaka srpska ambasada i svaki srpski konzulat biti mala kancelarija za Kosovo i Metohiju (KiM) koja će da govori o kršenju kolektivnih ljudskih prava Srba na KIM i progonu kome su Srbi izloženi.
"Nećemo se povući pred terorom. Naprotiv, ujedinićemo se. Srbija deluje u ime svih svojih građana bez obzira na nacionalnost. Jednako ćemo se boriti za prava građana i drugih nacionalnosti, pa i za prava Albanaca, Bošnjaka, svih drugih na teritoriji građana Srbije. Ali nećemo se povlačiti pred ekstremistima, pred nasiljem i terorom", rekao je on.
Ocenio je da neko mora da odgovara za pretnje terorističkim napadima i naveo da kada to kaže ne misli samo na osobu ili osobe koje su odabrane da prete ili pripremaju napade, već da moraju da odgovaraju oni čija politika dovodi do toga da se ova vrsta ekstremizma uvodi u mejnsrtim političkog delovanja.
Povodom pretećih poruka koje su, putem mejla, ranije primili Aerodrom Beograd, naše ambasade i konzulati u Austriji i Nemačkoj i Beogradski centar za bezbednosnu politiku, MUP Srbije je dobio zvaničnu informaciju da je reč o licu Denisu Krasnićiju iz Švajcarske, poreklom sa Kosova i Metohije.
Opstanak i bezbednost srpskog naroda na Kosovu i Metohiji crvena linija za Srbiju
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić rekao je da je Kosovska Mitrovica, kao grad, ne samo most na Ibru, bedem opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
"Pošto je pre četvrt veka gotovo celokupno srpsko urbano stanovništvo proterano sa Kosova i Metohije i više od 40.000 Srba iz Prištine, preko 20.000 Srba iz Prizrena, veliki broj Srba iz Peći i drugih gradova je proteran. Dakle, Kosovska Mitrovica je jedina multietnička, u pravom smislu te reči, gradska sredina i zato je meta Kurtijevog etnonacionalističkog režima. On, želeći da preuzme kontrolu nad tim mostom i želeći da zapravo stvori preduslove za dalji dodatni pritisak na srpsku zajednicu, želi da završi posao započet pre 25 godina na proterivanju Srba sa Kosova i Metohije", rekao je Đurić.
On ističe da je za nas ključno da celoj međunarodnoj zajednici objasnimo da se radi o organizovanoj kampanji etničkog nasilja prema Srbima, onemogućavanju egzistencije našeg naroda
"Ovde se radi o jednoj organizovanoj, dobro osmišljenoj, vrlo precizno realizovanoj kampanji etničkog nasilja nad Srbima na Kosovu i Metohiji, koje je nekada političko i verbalno, a nekada se ogleda i u desetinama nepravnih ili protivpravnih hapšenja, otimanju srpskih lokala, preduzeća na severu Kosova i Metohije. Onemogućavanju poslovne, fizičke, bezbednosne, i svake druge egzistencije našeg naroda", ocenjuje ministar Đurić.
Dodaje da kontrast u delovanju Beograda i Prištine nikada nije bio veći.
"Mi delujemo u smislu podrške našoj zajednici, jačanju vladavine prava, učešća u dijalogu, a oni tako što neće ni da se odazovu na sastanke Prošlog meseca Kurti je odbio da učestvuje na trojnom sastanku koji je Borelj saznao u Briselu. Tako da, on se već nalazi na restriktivnim merima Evropske unije, a ja bih rekao da će njegov režim, ako ne plati na mostu, platiti na ćupriji, u smislu uskraćivanja podrške međunarodne zajednice", kaže šef srpske diplomatije.
Kaže da bi Beograd voleo da vidi energičniju reakciju međunarodne zajednice na terenu.
"Mi moramo da budemo potpuno sigurni da će u slučaju da Kurtijev režim zaista nasrne na fizičku egzistenciju našeg naroda na severu Kosova i Metohije, izvršiti svoj mandat. I u tom smislu državne institucije Srbije, ne samo diplomatija, već predsednik Republike pre svega, ali i vojska Srbije i drugi ne propuštaju priliku da svi međunarodnim sagovornici pošalju snažnu poruku da je za Srbiju opstanak i bezbednost srpskog naroda na Kosovu i Metohiji crvena linija koju niko ne treba da pokušava da pređe", rekao je Đurić.