Srbija i Balkan

"Ili vi, ili mi": Kako je pre deceniju propao pokušaj Albanaca da otvore most na Ibru?

Šta se dešava na drugoj strani mosta bilo je teško videti od dima koji je kuljao od zapaljenih vozila, čule su se eksplozije šok-bombi, povici "UČK, UČK", "Adem Jašari" i "Ubij Srbina", Albanci su pokušali da kroz oblak suzavca probiju kordon i preko mosta prodru u Severnu Mitrovicu
"Ili vi, ili mi": Kako je pre deceniju propao pokušaj Albanaca da otvore most na Ibru?© TANJUG/ Dopisnik KiM, fotografija niske rezolucije/

"Ili vi, ili mi", geslo je pod kojim su pre ravno deceniju, u već zaboravljenom pokušaju, Albanci sa juga Kosovske Mitrovice poslednji put pokušali nasilno da uklone barikade i otvore glavni most na Ibru.

Sredinom juna 2014. godine, uostalom kao i pre i posle toga, zamenica "mi" odnosila se na Albance iz južnog dela grada, kojima je već dve i po decenije cilj da otvore most, a "vi" su, očigledno, bili Srbi iz Severne Mitrovice za koje je otvaranje mosta i tada i sada bilo siguran put u njihov nestanak i sa severa KiM.

Mada, tada su se pojavila i neka interesantna tumačenja da su "mi" – Albanci iz južnog dela Mitrovice, a "vi", u stvari, vlast u Prištini, pa, ako nećete "vi" da otvorite most na Ibru, onda ćemo to uraditi "mi".

A hronologija tog poslednjeg, pre ovog sadašnjeg Kurtijevog, velikog, pokušaja otvaranja mosta na Ibru tekla je ovako:

Najpre je sredinom tog juna 2014. jedne noći uklonjena ogromna barikada na severnoj strani mosta, postavljena u leto 2011. kada su specijalci iz Prištine pokušali da zauzmu Jarinje i Brnjak, kada je na Brnjaku izbila pucnjava a kolona prema Jarinju zaustavljena kod Leposavića.

Barikada od tona i tona zemlje, kamena, betona, gvožđa, a bio je tu i jedan kontejner u kome su boravili dežurni mostadžije brzo je uklonjena, most je kratko vreme skoro pa bio otvoren. Sledećeg jutra, očekivano, sa juga su preko mosta, sinhronizovano, u automobilima krenuli Albanci. Istina ne mnogo njih, i ne daleko, samo do sredine mosta, ali, uz pesmu, albanske zastave, uključene sirene, podignuta dva prsta u vazduh u znak pobede...

Odgovor Srba sa severne strane mosta bio je "Park mira". Na kolovoz na severnoj strani mosta izručene su ovog puta tone plodne zemlje, kosovske crnice, u zemlju je posađeno cveće, preko stavljen travnati tepih, okolo su postavljene klupe, žardinjere za ruže i most je tako ponovo zatvoren.

Istog dana tadašnji gradonačelnik Južne Mitrovice Agim Bahtiri, koji je pre desetak dana pozvao na proteste "svih zajednica da se most otvori", dao je ultimatum Srbima da se "do večeri ukloni 'Park mira'" na glavnom mostu, inače "ili vi, ili mi", ma šta to značilo...

"Strpljenju je konačno došao kraj, ova barikada se mora ukloniti noćas, ukoliko se ne ukloni, videćete sutra", zapretio je tog dana Bahtiri rezignirano obilazeći cveće zasađeno na kolovozu na severnoj strani mosta.

Na istom portalu koji je preneo Bahtirijev ultimatum objavljena je i vest da je za sutradan, 22. juna u 15 sati zakazan protest građana Južne Mitrovice pod već pomenutim geslom "Ili vi, ili mi" i to zbog "destruktivne akcije Srba".

Iako je naziv protesta bio "malo problematičan", navedeno je da se radi o mirnom protestu, da je ideja pokrenuta na Fejsbuku, da iza nje stoji mirno građanstvo...

Ujutru, 22. juna, "Park mira" je osvanuo na istom mestu gde je i zanoćio. Tokom noći sa juga su se povremeno čuli rafali. Na južnoj strani mosta, već oko 14 sati okupila se veća grupa građana na protest "Ili vi, ili mi". Okupljene je policija vratila 30-ak metara nazad, ali se toj grupi iza 15 sati priključila jedna veća, koja je došla iz pravca robne kuće, odnosno iz pravca šetališta u južnom delu Kosovske Mitrovice.

Sa mosta tada je javljeno da dve spojene grupe pokušavaju da probiju kordon kosovske policije i prodru na most na kome su jake snage specijalnih jedinica Euleks policije, a iza njih i američkog KFOR-a pod punom opremom. Iza američkih, ubrzo su raspoređene i nemačke snage.

Istovremeno, na severnoj strani mosta okupili su se Srbi koji su pratili šta se dešava na drugoj strani.

Šta se dešava na drugoj strani u tim trenucima bilo je teško videti od dima koji je sa juga kuljao od zapaljenih vozila, čule su se samo eksplozije šok-bombi, povici "UČK, UČK", "Adem Jašari" i "Ubi Srbina", "Mitrovicu vam ne damo" kao i još neki koji se nisu mogli razumeti...

Osećao se i jak miris suzavca.

Ubrzo je kordon kosovske policije pod kamenicama i pritiskom demonstranata probijen, ali su demonstrante sa juga, malo iza sredine mosta ka severu, ispred "Parka mira" zaustavili Amerikanci a most je ličio na pravu ratnu zonu. Kordon je prvi probio demonstrant go do pojasa, ogrnut albanskom zastavom, za njim su krenuli i drugi.

Iza 17 sati demonstranti su sa mosta potisnuti ka jugu, jedna grupa ka džamiji i kružnom toku u Južnoj Mitrovici, druga na šetalište. Vazduh je bio pun suzavca, ulice su ostale prekrivene kamenicama i patronama šok-bombi i suzavca, ostala su i četiri zapaljena i prevrnuta vozila, od toga jedno vozilo Rosu, dva Unmika i jedno civilno. Javljeno je i da su u sukobima na mostu povređena dvojica novinara, 14 pripadnika tzv. Kosovske policije, 10 građana, uhapšeno je pet osoba.

Deset godina kasnije, na mestu na kome je 2014. bio "Park mira" danonoćno su vozila i patrole italijanskih karabinjera. Severni deo mosta, neposredno ispred kružnog toka poslednjih godina zatvoren je postavljenim betonskim blokovima.

Pre koji dan, pedesetak metara dalje, preko kružnog toka, na Trgu braće Milić protestovali su Srbi koji su aklamacijom odbili ideju o otvaranju mosta. Na jednom od transparenata tada je pisalo "Na mostu smo branili opstanak, sad je došlo vreme da branimo nestanak".

Epizoda sa glavnog mosta iz juna 2014. godine, jedna od stotina sličnih posle 1999, u kojima je 250 ljudi povređeno, dvoje ubijeno, skoro da je zaboravljena. Potisnuta novim, težim događajima, brigama i mukama Srba koji žive tik uz most, na severnoj strani. Žive i – polako odlaze.

Od severnog kraja mosta do Trga kneza Lazara u samom centru Severne Mitrovice nema ni 200 metara. Mada, i na Trgu kneza Lazara, na kružnom toku, za razliku od 2014, svakodnevno su kosovski specijalci koji stižu istočnim mostom u Bošnjačkoj mahali ili novosagrađenim na Dudinom kršu.

Kad Kurti sprovede svoju nameru i otvori i glavni most na Ibru obruč oko Srba u Severnoj Mitrovici, na severu KiM, biće zatvoren. Sada i simbolično.

image