Manastir Manasija i Caričin grad dobili status nepokretnog kulturnog dobra

Vlada je odlučila da se "Jugoslovenska kinoteka" preimenuje u "Državni audiovizuelni arhiv Srbije Jugoslovenska kinoteka"

Vlada Republike Srbije usvojila je na današnjoj sednici više odluka koje se odnose na zaštitu spomenika kulture kao nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog značaja, kao i arheoloških nalazišta koja su dobila status izuzetnog značaja.

Status nepokretnog kulturnog dobra od izuzetnog kulturnog i istorijskog značaja dobio je manastir Manasija koji je građen, uz prekide, u periodu između 1406. i 1418. godine, pod ktitorstvom despota Stefana Lazarevića. Iako je u značajnoj meri oštećeno, slikarstvo ovog manastira predstavlja najveći domet srpske umetnosti 15. veka, a sama Manasija jedinstvenu spomeničku celinu uz ostale spomenike, isposnice, utvrđenja i ostale crkve u široj okolini.

"Isti status od sada imaju i srednjevekovni manastir Arilje, u Arilju, posvećen svetom Ahiliju, kao i arheološka nalazišta Caričin grad, mađarsko groblje Dvorina u selu Banja i arheološko nalazište Mora Vagei u Mihajlovicu, na teritoriji Opštine Negotin", navodi se u saopštenju Vlade.

Takođe, članovi Vlade Srbije doneli su Odluku o promeni naziva "Jugoslovenske kinoteke" u "Državni audiovizuelni arhiv Srbije Jugoslovenska kinoteka".

"Državni audiovizuelni arhiv Srbije Jugoslovenska kinoteka" utvrđen je kao centralna ustanova zaštite i očuvanja filmskog i ostalog audiovizuelnog nasleđa za teritoriju Srbije i u njegovoj nadležnosti je vođenje centralnog registra kulturnih dobara, kao i registra kulturnih dobara od izuzetnog i velikog značaja u našoj zemlji.