Članovi porodica i Udruženja kidnapovanih i nestalih na prostoru Kosova i Metohije okupili su se u Gračanici povodom Međunarodnog dana kidnapovanih i nestalih.
Poručili su da "neizvesnost koja traje već četvrt veka ubija".
Porodice nestalih se iz godine u godinu okupljaju sa nadom da će apeli koje upućuju međunarodnim i institucijama vlasti u Prištini uroditi plodom.
Ipak, kako navode, i nakon 25 godina od izbijanja sukoba na Kosovu i Metohiji, na početku su puta, budući da su sve vreme dobijali lažna obećanja.
Sa skupa u Gračanici poručili su da pitanje kidnapovanih i nestalih više nije humanitarno već političko, te da rezultata neće biti dok ne bude političke volje.
"Tražili smo da se provere potencijalna grobna mesta na Kosovu i Metohiji ali za to nema volje. Zato je bilo volje kada je trebalo proveriti potencijalna grobna mesta u Srbiji. Zašto su srpske žrtve diskriminisane, zašto zamenjuju zločince i žrtve, zašto nam se i dalje otima istina", zapitala je koordinator Udruženja porodica kidnapovanih i nestalih Silvana Marinković.
Ona smatra da su porodice izneverene i razočarane od strane EULEKS-a, budući da su pripadnici misije EU na Kosovu i Metohiji, kako je navela, poverljive izjave koje su dobijali od članova porodica, predali istražnoj policiji u Prištini.
"Oni su na taj način izneverili poverenje porodica, jer su informacije koje su dobijali od nas davali onima koji su počinili zločine", rekla je Marinkovićeva.
Članovi porodica su sa skupa poručili predstavnicima međunarodne vlasti i svim odgovarajućim institucijama da otvore arhive i iskoriste informacije, provere potencijalna grobna mesta kao i da pitanja kidnapovanih i nestalih bude prioritetno u pregovorima Beograda i Prištine.
"Verujemo u Boga i božju pravdu jer je ona jedino moguća", rečeno je na kraju skupa u Gračanici.
Vesna Bošković je ispred komisije za nestala lica Vlade Republike Srbije pročitala pismo koje je, pored Gračanice, pročitano i na skupovima u Beogradu, Kraljevu i Nišu.
Prema zvaničnim podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta još uvek se traga za 9.920 lica koja se vode kao nestala u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije od čega je 1.620 u vezi sa sukobima na prostoru Kosova i Metohije.