Srbija i Balkan

Eparhija raško-prizrenska osudila paljenje krstova na Ulpiana festu: Uvreda za sve hrišćane

Paljenje krstova podseća nas i na sistematsko uništavanje srpskih pravoslavnih svetinja na Kosovu i Metohiji u našem vremenu, poručili su iz Eparhije
Eparhija raško-prizrenska osudila paljenje krstova na Ulpiana festu: Uvreda za sve hrišćaneGetty

Eparhija raško-prizrenska sa uznemirenjem je primila vest da je ovogodišnji Ulpiana festival u arheološkom parku drevnog rimskog grada Ulpiane pored Gračanice započeo neopaganskim performansom tokom kojeg su zapaljena tri velika krsta.

"Ovaj nečastan akt bez presedana predstavlja duboku uvredu za sve hrišćane a posebno za naš narod u većinski srpskoj opštini Gračanica, gde se ovo arheološko nalazište nalazi", saopštila je Eparhija.

Kako se ističe u saopštenju "paljenje krstova podseća nas na strašna vremena paganskih progona hrišćana, ali i sistematsko uništavanje srpskih pravoslavnih svetinja na Kosovu i Metohiji u našem vremenu".

"U naletu vandalskih napada kosovskih albanskih ekstremista uništeno je i spaljeno na desetine crkava na kojima su paljeni i rušeni krstovi. Krstovi su lomljeni i na mnogim hrišćanskim grobljima. Paljenje krstova u neposrednoj blizini manastira Gračanice predstavlja uvredu hrišćanske vere i direktnu pretnju", ističu u Eparhiji.

U saopštenju se navodi da "ovaj neukusan i krajnje vandalski čin nema nikakve veze sa nasleđem Justinijanove Ulpijane - Justiniane Sekunde u kojoj se mogu videti ostaci ranohrišćanske bazilike i krstionice, koji su podignuti upravo na mestu gde su mučenički stradali i raspeti Sv. Flor i Lavro hrišćanski prvomučenici na ovim prostorima".

"Na većinski muslimanima naseljenim prostoru Kosova i Metohije ovakvo javno skrnavljenje najsvetijeg hrišćanskog simbola u ime jedne perverzne umetnosti samo pokazuje krajnju neodgovornost onih koji su organizovali ovaj događaj i stavlja pod znak pitanja njihovu sposobnost da se brinu o drevnoj hrišćanskoj baštini", naglasili su u Eparhiji raško-prizrenskoj.

Kako podsećaju, "nasleđe drevne Ulpijane vekovima nastavlja obližnji manastir Gračanica, svetski spomenik Unesko, koji već 700 godina stoji nedaleko od drevne Ulpijane kao svedočanstvo hrišćanske vere".

image