Srbija i Balkan

Crnogorci spajaju "kraj sa krajem", skoro 60 odsto ne može na godišnji odmor

Anketa je pokazala da je stopa rizika od siromaštva u 2023. godini iznosila je 20,1 odsto, što pokazuje procenat lica čiji je ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva
Crnogorci spajaju "kraj sa krajem", skoro 60 odsto ne može na godišnji odmor© STR/NurPhoto via Getty Images

Skoro 60 odsto crnogorskih građana živi u domaćinstvima koja ne mogu da priušte nedelju dana godišnjeg odmora van kuće, pokazala je Anketa o dohotku i uslovima života u 2023. godini, koju je objavio Monstat.

Sa druge strane, prema podacima iste ankete, najmanji procenat osoba (11,3 odsto) živi u domaćinstvima čiji su članovi izjavili da ne mogu priuštiti svaki drugi dan jelo sa mesom, piletinom, ribom (ili vegeterijanski ekvivalent)".

"Mogućnost spajanja 'kraja sa krajem', kao indikator subjektivnog siromaštva pokazuje da u 2023. godini 15,1 odsto osoba živi u domaćinstvima koja uz mnogo poteškoća spajaju 'kraj sa krajem', dok njih 0,8 odsto živi u domaćinstvima koja su izjavila da veoma jednostavno spajaju 'kraj sa krajem'", navodi se u Ankete o dohotku.

Podaci, kako prenosi portal RTCG, pokazuju i da se 27,3 odsto dece starosti od 0 do 17 godina nalazilo u riziku od siromaštva.

"Procenat dece u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti je pokazatelj koliko je dece koja su u riziku od siromaštva i/ili izrazito materijalno i socijalno deprivirana, i/ili žive u domaćinstvima s veoma niskim intenzitetom rada. U 2023. godini, ovaj pokazatelj je iznosio 38,2 odsto", navodi se u dokumentu.

Anketa o dohotku i uslovima života (EU-SILC) je godišnje istraživanje koje Uprava za statistiku redovno sprovodi od 2013. godine.

Monstat pojašnjava da podaci prikupljeni ovim istraživanjem predstavljaju osnovu za određivanje pokazatelja siromaštva i socijalne isključenosti za Crnu Goru.

Anketa je pokazala da je stopa rizika od siromaštva u 2023. godini iznosila je 20,1 odsto, što pokazuje procenat lica čiji je ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva.

Preciziraju da te osobe nisu nužno siromašna, samo imaju veći rizik da to budu, jer je njihov ekvivalentni raspoloživi dohodak ispod praga rizika od siromaštva.

"Stopa rizika od siromaštva ili socijalne isključenosti (AROPE), kao procenat osoba koje se nalaze u riziku od siromaštva i/ili su izrazito materijalno i socijalno deprivirani i/ili žive u domaćinstvima sa veoma niskim intenzitetom rada, u 2023. godini iznosila je 31,0 odsto. Stopa izrazite materijalne i socijalne deprivacije, u 2023. godini iznosila je 12,3 odsto i pokazuje procenat lica koja žive u domaćinstvima koja ne mogu da priušte najmanje sedam od trinaest stavki materijalne deprivacije", pokazuje Anketa.

Podaci pokazuju i da je prošle godine 34,2 odsto stanovnika severnog regiona Crne Gore bilo izloženo riziku od siromaštva, dok su stanovnici južnog regiona imali najmanji rizik siromaštva od 11,6 odsto.

"Riziku od siromaštva, u 2023. godini, je bio izložen skoro svaki treći stanovnik ruralnih područja (27,5 odsto). Stopa rizika od siromaštva u gradskom području iznosila je 15,9 odsto u 2023. godini", navodi se u Anketi o dohotku i uslovima života u 2023. godini.

image