Skupština Crne Gore ni danas nije izglasala sudije Ustavnog suda, jer nijedan od četiri kandidata nije dobio dovoljan broj glasova.
Za izbor su glasala 42 poslanika, što je nedovoljno jer je bilo potrebno najmanje 49 od 81 poslanika u crnogorskom parlamentu.
Ustavni odbor Skupštine Crne Gore za sudije predložio je Snežanu Armenko, Iliju Vukčevića, Jadranku Novaković i Jelenu Ružičić.
Pre glasanja, poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) i Liberalne partije (LP) Adnan Striković i Andrija Popović, tražili su odlaganje izbora sudija Ustavnog suda kako bi se nastavio dijalog o pronalaženju rešenja za izlazak iz krize, ali njihov predlog nije usvojen, piše Tanjug.
Predsednik Vlade Crne Gore Dritan Abzović apelovao je na poslanike da izaberu sudije Ustavnog suda.
"Prvo da objasnim manipulacije Demokratske partije socijalista (DPS). Da sam ranije rekao glasajte za jednog sudiju, pa sada tražimo da glasate za četiri. Jasno kažemo da, ukoliko se izglasaju četiri sudije, neće se glasati o Zakonu o predsedniku, možemo da idemo ka parlamentarnim izborima", istakao je Abazović.
On tvrdi da DPS želi gužvu u Crnoj Gori, da je prikaže kao nefunkcionalnu državu, da se ne bi nastavila borba protiv organizovanog kriminala i korupcije.
Na pitanje kakvu reakciju međunarodne zajednice očekuje, s obzirom da u Novu godinu Crna Gora ulazi sa nefunkcionalnim institucijama, Abazović kaže da razume njihov stav.
"Najviše bih voleo da deblokiramo Ustavni sud, Sudski savet. Sve bismo ovo uradili da DPS nije nakon Osnovnog sporazuma odlučio da ruši vladu. Kada je u pitanju poštovanje Venecijanske komisije, apelujem na sve, ne čitajte samo ono što tumače pojedini mediji u Crnoj Gori. Uzmite dokument VK i pročitajte ključnu rečenicu gde kažu, prvo deblokirajte Ustavni sud, a da imate Ustavni sud u funkciji, mi ne bismo davali ni mišljenje, ali smo vas kontaktirali jer nemate Ustavni sud. Zato je naš apel da se deblokira Ustavni sud", rekao je Abazović.
U prvom krugu nijedan od četiri kandidata za sudiju nije dobio potrebnu dvotrećinsku podršku u parlamentu. Ustavni sud, od ukupno sedam, trenutno ima troje sudija i nema kvorum za donošenje odluka.
Kriza sa Ustavnim sudom traje više od godinu dana, raspisano je više konkursa za izbor sudija, od kojih su neki poništeni, a kandidati nisu dobili potrebnu većinu, odnosno stranke se nisu složile.
Delegacija Evropske unije i diplomatska predstavništva država članica EU u Crnoj Gori ranije je saopštila da je hitno potrebno imenovanje sudija Ustavnog suda, članova Sudskog saveta i Vrhovnog državnog tužioca, kako bi se obezbedilo pravilno i efikasno funkcionisanje institucija Crne Gore.
Od 13. septembra Ustavni sud Crne Gore je u blokadi.