Srbija i Balkan

Prati tok novca: Ko stoji iza "Beograd prajda"?

Na ovogodišnjem "Beograd prajdu" ponosno se pojavio i zamenik Kristofera Hila – ali to nije jedina veza koju ova organizacija ima sa američkom državom
Prati tok novca: Ko stoji iza "Beograd prajda"?© FOTO TANJUG/ NEMANJA JOVANOVIĆ/ bg

Svega dva dana nakon što je građanima Srbije poručio kako Vašington ne odobrava poteze Aljbina Kurtija, ali ne može da utiče na to što Kurti otvoreno radi sve ne bi li se preostali Srbi iselili s Kosova i Metohije, ambasador SAD Kristofer Hil poslao je svog zamenika Aleksandra Titola na ovogodišnji "Beograd prajd".

Skeptik bi se zapitao koliko "Beograd prajd" (kao i Hil i njegov zamenik) uopšte ima veze s odbranom i promovisanjem ljudskih prava - makar i prava ljudi drugačije seksualne orijentacije - a koliko ta organizacija služi u (američke) političke svrhe, imajući u vidu spisak sponzora i partnera ove organizacije.

Na zvaničnom sajtu "Beograd prajda" se među "partnerskim organizacijama" mogu zapaziti dve (Inicijativa mladih za ljudska prava i Hartefakt fond) koje među svojim sponzorima imaju i američki NED - inače dokazano produženu ruku CIA i zajedničkog imenitelja za mnoge "obojene revolucije".

Kako je RT Balkan pisao kada su ove dve organizacije podržale i rezoluciju o Srebrenici, Inicijativa mladih za ljudska prava je samo između 2016. i 2020. godine od NED-a dobila 849.697 dolara, a Hartefakt fond 506.000 dolara u istom periodu.

Branioci ljudskih prava, prethodno poznat kao Švedski helskinški odbor, takođe je na spisku "partnerskih organizacija" "Beograd prajda". Iako ova organizacija na svom sajtu ne navodi listu sponzora, Helsinški odbor za ljudska prava u svoje sponzore ubraja Stejt department, USAID, NED.

Na zasebnom spisku partnera navode se, između ostalih, i Fondacija za otvoreno društvo, Hajnrih Bel, i države Kanada i Holandija.

Podršku Prajdu poslao je i iz Narodne skupštine Zeleno-levi front, uz parolu "širimo ljubav a ne mržnju".

image