EU "duboko žali" što Srbija nije uvela sankcije Rusiji, očekuje ih

Savet EU usvojiće zaključke o proširenju na Zapadni Balkan, oštre kritike Srbiji zbog odbijanja da uvede sankcije Rusiji i Belorusiji

Ministri EU za evropska pitanja sutra će usvojiti zaključke o proširenju na Zapadni Balkan i preporučiti Srbiji da pojača usklađivanje sa zajedničkom spoljnom i bezbednom politikom EU i restriktivnim merama prema Rusiji kao "pitanje od najvećeg prioriteta".

U nacrtu zaključaka o Srbiji u koji je Tanjug imao uvid navodi se da će EU poslati poruku Srbiji da Unija "duboko žali" jer Beograd nije uveo sankcije Rusiji i "ispunio svoju obavezu" usklađivanja sa restriktivnim merama EU.

Savet EU očekuje da "Srbija ispuni svoju obavezu preuzetu u okviru pregovaračkog okvira i da pojača svoje usklađivanje sa zajedničkim spoljnim i bezbednosnim pozicijama EU i restriktivnim merama kao pitanje od najvećeg prioriteta".

Evropska komisija je u oktobru objavila redovni godišnji izveštaj o napretku zemalja Zapadnog Balkana na putu ka članstvu u EU i ministri će sutra doneti zaključke o svim zemljama Zapadnog Balkana na osnovu ovih izveštaja.

U nacrtu zaključaka, EU uzima u obzir "podršku Srbije rezolucijama Generalne skupštine Ujedinjenih nacija usvojenim kao odgovor na ruski rat protiv Ukrajine, kao i druge relevantne korake", ali "duboko žali zbog nazadovanja Srbije u usklađivanju sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, posebno neusklađivanja sa sankcijama EU protiv Rusije i Belorusije, kao i zbog njene spoljnopolitičke akcije suprotne zajedničkom pristupu EU".

Pozdravljeni su "pozitivni koraci" Srbije u usklađivanju sa viznom politikom EU.

"Savet naglašava potrebu da Srbija ispuni svoju obavezu da se uskladi sa viznom politikom EU. Pozdravljajući pozitivne korake koje je Srbija preduzela u ispunjavanju ove obaveze, Savet naglašava potrebu za kontinuiranim naporima u ovoj oblasti, posebno u pogledu trećih zemalja koje predstavljaju neregularnu migraciju ili bezbednosni rizik za EU", stoji u nacrt dokumenta. 

Da bi Srbija mogla da napreduje ka EU, Savet "naglašava da je napredak u ovim oblastima, kao i u normalizaciji odnosa Srbije sa 'Kosovom', kako je navedeno u pregovaračkom okviru, i dalje od suštinskog značaja i da će odrediti tempo pristupnih pregovora u celini", stoji u dokumentu.

U nacrtu je tačka posvećena dijalogu između Beograda i Prištine prazna i biće popunjena pre samo početka ministarskog sastanka a možda tek pred samit EU lidera 15 i 16 decembra, u zavisnosti od razvoja događaja.

EU traži od Srbije da stavi fokus na "ispunjavanje privremenih merila za poglavlja 23 i 24, uključujući sprovođenje revidiranih akcionih planova za ova poglavlja", "poboljšati nezavisnost i ukupnu efikasnost pravosuđa", veća "politička volja i pojačani napori u borbi protiv korupcije" i "opipljivi i ubedljivi rezultati sa efikasnim istragama, krivičnim gonjenjima i pravosnažnim presudama, zamrzavanjem i konfiskacijom imovine stečene kriminalom, posebno u slučajevima teškog i organizovanog kriminala".

"Savet poziva Srbiju da prioritetno efikasno sprovodi svoj akcioni plan medijske strategije, poštujući slovo i duh ciljeva medijske strategije", naglašava nacrt zaključak i dodaje da je Savet "ozbiljno zabrinut zbog nedostatka napretka u poboljšanju opšteg okruženja za slobodu izražavanja i nezavisnosti medija, što takođe utiče na mogućnosti birača da donesu potpuno informisane izborne odluke".