Opozicija traži izmenu Zakona o rudarstvu i energetici: Brnabićeva odgovara da jedva čeka sednicu

Opozicija praktično traži zabranu svih geoloških istraživanja na teritoriji Republike Srbije, tvrdi Brnabićeva

Deo opozicije predao je danas parlamentu zahtev za zakazivanje vanredne sednice o izmenama Zakona o rudarstvu i energetici.

Zahtev je potpisalo 86 poslanika, što je trećina poslanika u Skupštini Srbije.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić saopštila je da će zahtev staviti na dnevni red u skladu sa zakonskim rokovima.

"Lično, ja jedva čekam ovu sednicu, da vidimo zaista ko je za šta odgovoran u ovoj zemlji što se tiče ovog projekta u poslednjih 23 godina. Jedva čekam", rekla je ona na konferenciji za novinare.

Brnabićeva je, posle konferencije za novinare opozicije, rekla da su građani mogli da svedoče vrhuncu licemerija na političkoj sceni i da se desilo da oni koji su doveli "Rio Tinto" u Srbiju 2001. godine, da oni koji su im dali istražna prava 2004. godine ili promenili zakone 2006. i 2011. godine danas tobož traže zabranu geološkog istraživanja litijuma i bora.

"Želim odmah da kažem da oni ovim ne traže zabranu istraživanja bora i litijuma već praktično traže zabranu svih geoloških istraživanja na teritoriji Republike Srbije. Zašto? Pa zato što ni 'Rio Tinto' nije došao da istražuje litijum, nego istraživao nešto drugo, a onda našao jadarit, a jadarit sadrži litijum. Tako da vi više ne možete, ako se ovo usvoji, da dajete bilo kakve dozvole za istraživanje", objasnila je Brnabićeva.

U skladu sa tim, Brnabićeva je ocenila, da opozicija želi da unazadi Srbiju.

"Zaista bi bilo fer od naše vrle opozicije, da nakon ove pres konferencije odmah odu do Rudarsko-geološkog fakulteta, do Geološkog zavoda Srbije, da obiđu porodice rudara i geologa u Srbiji i da im kažu i objasne zbog čega se oni zalažu da se tim ljudima zabrani rad u Republici Srbiji, jer to je jedino što bi bilo fer", rekla je predsednica parlamenta.

Ona je dodala da je vlast spremna da razgovara, za razliku od njih, koji, kako je podsetila, to nisu učinili pre 23 godine kada su doveli "Rio Tinto".

"Nisu razgovarali sa narodom. Nisu tražili od naroda dopuštenja da dovedu Rio Tinto u Srbiju, ni da daju prvo istražno pravo Rio Tintu, ovo istražno pravo koje bi danas da zabrane da država daje, dakle tada kada su dali ta istražna prava, nisu pitali narod. Nisu imali javnu debatu. Kada su menjali zakone, nisu imali javne debate", rekla je Brnabićeva.

Za razliku od njih, kao što je i predsednik Vučić pokazao, mi smo uvek spremni da razgovaramo, dodala je Brnabićeva.

Prethodno su poslanici dela opozicije održali konferenciju za novinare u skupštinskom holu, sa koje su rekli da su se ujedinili po "pitanju osnovnih prava svakog građanina Srbije".