Ministar odbrane u Vladi Srbije Bratislav Gašić izjavio je da su ministarstvo koje vodi i Vojska Srbije pripremili predlog nekoliko modela obaveznog služenja vojnog roka i preduzeli mere na pripremama, sa kojima će javnost uskoro biti upoznata.
On je u intervjuu za list "Politika" podsetio da se razmatra da vojni rok traje 75 dana, a da se, ukoliko se donese odluka o obaveznom služenju vojnog roka, prvi regruti očekuju sledeće godine.
"Pre nego što Narodnoj skupštini bude upućen predlog o ukidanju suspenzije obaveznog služenja vojnog roka, javnost će biti upoznata sa detaljima modela za koji smo se opredelili. U potpunosti podržavam donošenje odluke o obaveznom služenju vojnog roka i smatram da je to neophodan korak u izgradnji odbrambenih potencijala naše države i otpornosti društva na brojne bezbednosne izazove", rekao je on i naglasio da zna koliko Srbi vole svoju vojsku.
Srbija izražava zabrinutost zbog jednostranih poteza Prištine
Gašić je rekao da predstavnici privremenih institucija u Prištini čine sve kako bi narušili mir i izazvali eskalaciju sukoba.
"Niz jednostranih poteza Prištine praćenih kontinuiranim porastom broja etnički motivisanih incidenata usmerenih prema srpskom stanovništvu, izaziva duboku zabrinutost. Otvorena provokacija po pitanju blokade zgrade srpskih institucija i najava otvaranja mosta na Ibru u Kosovskoj Mitrovici predstavljaju direktnu i otvorenu pretnju koja ima za cilj pokretanje novog talasa iseljavanja Srba iz naš južne pokrajine", rekao je ministar vojni.
On je istakao da Vojska Srbije sarađuje sa KFOR-om, da svakodnevno razmenjuje informacije sa međunarodnim snagama i da Srbija izražava zabrinutost zbog jednostranih poteza Prištine.
"Svakodnevno ukazujemo na probleme sa kojima se suočava naš narod i insistiramo na preduzimanju mera protiv onih koji se ne pridržavaju međunarodnih dogovora. To je mehanizam koji primenjujemo i koji ćemo nastaviti da primenjujemo", rekao je Gašić i dodao da se nada da će međunarodne institucije imati želju i snagu da se suprotstave jednostranim potezima Kurtija i njegove administracije.
Naglasio je da Srbija ostaje posvećena mirnom rešavanju svih pitanja kroz politički dijalog, s ciljem boljeg života građana na Kosovu i Metohiji, uz zaštitu svog suvereniteta i teritorijalnog integriteta i puno poštovanje Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i Vojnotehničkog sporazuma.
Istakao je da je veoma ponosan što će nabavka aviona "rafal" obezbediti dugoročnu zaštitu našeg vazdušnog prostora i doprineti boljoj bezbednosti naše države i građana.
Namenska industrija: 60 odsto više rezultata nego ranije
Što se tiče poslovnih rezultata Odbrambene industrije Srbije u prvih pola godine, Gašić kaže da su oni veći za 60 odsto nego za isti lanjski period i da se očekuje da ova godina bude rekordna po ostvarenim rezultatima, te da nivo novog ugovaranja bude veći od milijardu dolara.
Ministar odbrane je istakao da naša zemlja poštuje sve međunarodne propise u trgovini i izvozu naoružanja i vojne opreme i da će nastaviti da proizvodi i da prodaje proizvode svoje odbrambene industrije svima koji su dozvoljeni krajnji korisnici.
"Od početka sukoba Rusije i Ukrajine nije ugovarana niti realizovana isporuka bilo koje vrste naoružanja i vojne opreme nijednoj od zaraćenih strana i pri toj poziciji ćemo ostati sve dok traje oružani sukob između te dve države", rekao je Gašić.
Pomeren termin održavanja vojnog prikaza
Povodom prikaza sposobnosti Vojske Srbije "Zastava 2024" na Aerodromu "Pukovnik-pilot Milenko Pavlović" u Batajnici, koji će umesto u nedelju, 15. septembra, biti održan u petak, 20. septembra, kaže da će narod biti srećan i ponosan kada vidi čime sve danas raspolažemo i šta sve možemo.
"Biće angažovano više od 6.000 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, a prikazano oko 2.500 sredstava naoružanja i vojne opreme, poput samohodnih top-haubica "nora"155mm, borbenih oklopnih vozila "lazar", MRAP, "miloš", dronova, helikoptera Mi-35, X-145M, modernizovanih aviona"mig29SM", protivvazduhoplovnih raketnih sistema FK-3, XQ-17, "pancir", besposadnih vozila "mali miloš", kao i brojna oprema specijalnih snaga i oko 50 vazduhoplova.