Ministar za rad, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović rekao je da je paket mera koji je Vlada Srbije juče usvojila u cilju zaštite prava Srba i vitalnih državnih i nacionalnih interesa na KiM, najsveobuhvatniji politički i socijalno-ekonomski paket koji je država preduzela u poslednjih 25 godina i da će neke od mera biti primenjene već početkom novembra.
"Mi imamo jasne zahteve koji su upućeni međunarodnoj zajednici, koji su veoma dobro utemeljeni i obrazloženi i koji podrazumevaju vraćanje na 'status kvo ante', dakle na vreme pre nego što je sprovođenjem svojih jednostranih mera Aljbin Kurti srušio i oborio Briselski sporazum", rekao je Starović gostujući u Jutarnjem programu RTS-a.
Taj paket ima, kako kaže, političko-pravosudno dimenziju, ali i onu socijalno-ekonomsku.
U narednih mesec i po dana Skupština Srbije će KiM proglasiti područjem posebne socijalne zaštite.
"To ćemo regulisati i kroz adekvatno zakonsko rešenje u narednih šest sedmica, ali i već sada praktično i kroz rebalans budžeta za 2024. godinu i nacrt budžeta za 2025. godinu", rekao je Starović.
Čitav niz resora je, kaže, dobio jasne zadatke sa konkretnim merama koje ovaj socijalno-ekonomski paket obuhvata.
"Govorimo o pomoći od 20.000 dinara za 5.000 socijalno ugroženih pojedinaca, odnosno porodica na Kosovu i Metohiji, kao i pune zarade od 60.000 dinara za dodatnih 300 nezaposlenih lica", rekao je Starović.
On je podsetio da će svi srpski đaci, učenici sa prostora Kosova i Metohije, dobiti besplatne pakete udžbenika u vrednosti od 20.000 dinara, a uz to i užinski dodatak.
"To znači da će svako dete u predškolskoj ustanovi, u osnovnoj ili srednjoj školi, dobiti dodatak u vrednosti od 5.000 dinara. Bez obzira da li imamo jedno, dva ili tri školska deteta u nekoj porodici", naveo je Starović.
Prema njegovim rečima, u sve to ide i ulaganje u obrazovno-vaspitnu, sportsku, i turističku infrastrukturu.
"Gradimo dva nova vrtića u Kosovskom pomoravlju, radimo rekonstrukciju, adaptaciju i nadogradnju čitavog niza vrtića, gradnju jedne sportske hale, više sportskih terena, etnosela kod manastira Draganac i ovo nije kraj spiska", rekao je Starović.
Naglasio je da je ovim paketom obuhvaćeno i zapošljavanje stotinu zdravstvenih radnika, dodatno ulaganje u KBC Kosovska Mitrovica, zatim podsticaji za nabavku mašina i opreme mikro i malim preduzećima na području KiM, dodatni podsticaji i pomoć poljoprivrednicima za nabavku mašina i opreme, ali i stočnog fonda.
Jedna od veoma važnih mera jeste osnaživanje otpornosti srpskih institucija na prostoru Kosova i Metohije.
"U tom cilju ćemo formirati mobilne pisarnice na izdvojenim punktovima veoma blizu administrativne linije kao što imamo već i mobilne ispostave banke i poštanske štedionice. To je rešenje koje nije idealno, ali je praktično moguće u ovim postojećim okolnostima kako bi naši sunarodnici mogli da rešavaju sve one administrativne poslove koje su do sada radili u centrima lokalnih samouprava", rekao je Starović.