Srbija i Balkan

Strah od poplava u Srbiji? Pukla brana u Poljskoj, Dunav i Sava rastu u Evropi (VIDEO)

Nivo vode je već najviši u poslednjih 70 godina i još raste u Nemačkoj i Austriji, pa se očekuje rekordan rast nivoa Dunava do 12,55 metara, znatno više nego što je zabeleženo u katastrofalnim poplavama 2002. godine
Strah od poplava u Srbiji? Pukla brana u Poljskoj, Dunav i Sava rastu u Evropi (VIDEO)© Tanjug/AP Photo/Krzysztof Zatycki

Ciklon Boris doveo je do bujičnih poplava širom Evrope. Obilne padavine, jaki vetrovi i sneg paralisali su Poljsku, Mađarsku, Austriju, Češku, Slovačku i Rumuniju. Centar ciklona Boris pomera se ka Subotici.

Prema poslednjim podacima, u Rumuniji je od posledica poplava nastradalo petoro ljudi, a oko 5.000 kuća je oštećeno. U 19 regija zemlje stotine ljudi je evakuisano.

Brana na jugozapadu Poljske popustila je zbog poplava. Voda prelazi preko brane, vodostaj je 2.781,1 centimetar što je, kako pišu poljski mediji, apsolutni rekord.

Najviši vodostaj na ovoj brani je zabeležen 1997. godine kada je iznosio 2.685 centimetra.

Nakon vesti da je jedna osoba izgubila život u Poljskoj, stižu vesti da je pronađeno još jedno telo u Poljskoj.

Telo 42-godišnjaka iz Bielsko-Bjale pronađeno je u blizini mosta preko jednog od potoka u Kamenici. Uzrok smrti je utapanje.

Širom Evrope, uključujući i Srbiju, postoji strah od rasta nivoa Dunava.

U Budimpešti su zvaničnici upozorili na prognoze da će vodostaj Dunava porasti i premašiti visinu od 8,5 metara, što je blizu rekordne vrednosti od 8,91 metara koliko je zabeleženo 2013. godine, pošto kiša nastavlja da pada u Mađarskoj, Slovačkoj i Austriji.

"Prema prognozama, jedna od najvećih poplava poslije više godina bliži se Budimpešti, ali mi smo za to spremni", rekao je gradonačelnik mađarske prestonice Gergelj Karačonj.

Zbog obilne kiše u nekoliko regiona u Austriji na snazi je vanredno stanje, a operativni centri proglasili su više desetina opština za područja katastrofe zbog obilnih padavina. Građani Graca su na svoje mobilne telefone dobili upozorenje da ne izlaze iz kuća.

Reka Sava kod Gradiške konstantno je u porastu zbog neprestane kiše u Sloveniji i Hrvatskoj, dok se Dunav u Beču već izliva, pa je pravo pitanje hoće li i u Srbiji biti razloga za strah od poplave, pogotovo s obzirom na tendenciju da se padavine nastave i u narednim danima.

Hidrometeorološki podaci RHMZ-a pokazuju da je vodostaj Dunava je u porastu i da ima sklonost većeg porasta u naredna četiri dana.

"Dostizanje i prevazilaženje granica redovne odbrane od poplava očekuje se na Dunavu kod Bezdana 19. i 20. septembra, kod Apatina 20. i 21. septembra, a kod Bogojeva i Novog Sada 21. i 22. septembra sa tendencijom daljeg porasta", navodi se.

Vodostaji Tise i Save su trenutno u stagnaciji sa tendencijom mirovanja, većeg ili manjeg porasta u naredna četiri dana.

Vodostaj Velike Morave je u stagnaciji sa tendencijom stagnacije i manjeg kolebanja naredna dva dana.

Nivo vode je već najviši u poslednjih 70 godina i još raste u Nemačkoj i Austriji, pa se očekuje rekordan rast nivoa Dunava do 12,55 metara, znatno više nego što je zabeleženo u katastrofalnim poplavama 2002. godine.

"Zasad ne postoji opasnost da poplavni talas iz Evrope dođe kod nas", rekao je meteorolog Ivan Ristić.

"Vode Vojvodine": Vodostaj Dunava nizak, pratimo situaciju

Pokrajinski štab za vanredne situacije održao je danas vanrednu sednicu, kojoj je predsedavala predsednica Maja Gojković, a na kojoj je usvojen izveštaj Javnog vodoprivrednog preduzeća "Vode Vojvodine" o trenutnom stanju vodotokova na teritoriji AP Vojvodine, s obzirom na povećan vodostaj Dunava u zemljama u okruženju.

"Prema izveštaju, koji je izneo direktor JVP "Vode Vojvodine" Srđan Kružević, na teritoriji AP Vojvodine vodostaj Dunava je nizak i konstantno se prati situacija na terenu", saopštila je Pokrajinska vlada.

Ocenjeno je da JVP "Vode Vojvodine" i vodoprivredna preduzeća u lokalnim samoupravama raspolažu sa dovoljno ljudstva i opreme, i da su u svakom momentu spremni da deluju ukoliko dođe do opasnosti od poplava na teritoriji naše države.

Na sednici su rukovodioci javnih preduzeća, zdravstvenih ustanova i instituta zaduženi da pripreme predlog preventivnih mera i mera sanacije u slučaju da se poplavni talas prenese i na našu teritoriju.

"Pokrajinski štab za vanrede situacije biće u stalnom zasedanju i pratiti situaciju na terenu", zaključeno je na današnjoj sednici.

image