Srbija i Balkan

Dan srpskog jedinstva; Vučević: Očuvanje Srpske zavetna obaveza Srbije

Patnje našeg naroda na KiM opominju da moramo biti dostojni ideala za koje smo se vekovima borili, istakao je premijer Srbije na obeležavanju Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave
Dan srpskog jedinstva; Vučević: Očuvanje Srpske zavetna obaveza Srbije© FOTO TANJUG/ GORDANA JOVIĆ ATLAGIĆ

"Očuvanje Republike Srpske zavetna je obaveza Srbije" rekao je premijer Srbije Miloš Vučević na svečanoj akademiji u Novom Sadu na obeležavanju Dana srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave.

Vučević ističe da srpski narod više nego ikada teži ka jedinstvu.

"Sa ponosom će širom sveta biti istaknuta srpska zastava. Nastavljamo da pravimo velika dela za buduće generacije", istakao je Vučević.

Dodao je da su izazovi sa kojima se suočavamo nisu ništa manje opasni od onih sa kojima su se suočavali naši preci i opominju da moramo biti dostojni ideala za koje smo se vekovima borili.

"Patnje našeg naroda na Kosovu i Metohiji, izazvane terorom prištinskog režima, opominju nas da moramo biti dostojni ideala za koje smo se vekovima borili. Uskraćivanje prava na postojanje i opstanak, selektivno i bespravno zatvaranje naših sunarodnika, svakodnevno svedoči o bezumlju privremenih prištinskih institucija. Srbija nikada neće prihvatiti jednostrane i provokativne poteze Kurtija i učiniće sve da živote naših građana zaštiti", poručio je Vučević.

Čuvajući Srbiju i sve građane Srbije, dodao je premijer, nizom mera koje je najavio predsednik Aleksandar Vučić nastaviće se borba za očuvanje Kosova i Metohije, očuvanje Srba na Kosovu i Metohiji, poštovanje prava i očuvanje mira.

"I čeka nas puno izazova, dragi prijatelji, na zaštiti i Republike Srpske u skladu sa Dejtonskim sporazumom. Moraćemo mnogo toga da radimo. Ne svađajući se ni s kim, ali tražeći da nas svi uvažavaju kao što mi uvažavamo i moramo da uvažavamo druge. I vas iz Republike Srpske, molim, bez obzira na političke razlike, mora postojati taj zajednički nužni imenitelj, a to je očuvanje Republike Srpske, zavetna obaveza za sve ljude u Republici Srpskoj. Tu ne sme da bude nikakvih političkih razlika i tu nije pitanje popularnosti, nego pitanje ostanka i opstanka", istakao je Vučević.

Naglasio je da kada je vođena bitka na Kajmakčalan u septembru 1916. godine, kada je prva srpska armija, uz velike gubitke, uspela da zauzme vrh Svetog Ilije, na visini od 2.524 metra nadmorske visine vojni stratezi zemalja centralnih sila su smatrali da se pod borbom ovaj vrh ne može zauzeti.

"Napravili su jednu grešku, jedan zaključak u tome je bio pogrešan, a to je da nisu računali na faktor srpske vojske i njene ključne odlike, a to su bili moral i vera. Vera da je sloboda iznad svih nas, vera da smo zavetovani Srbiji", rekao je Vučević.

On je dodao da je simbol te pobede i vaskrsenja bila je srpska zastava.

"Ona je bila kao što je krst simbol raspeća i vaskrsenja. Hiljadama vojnika, oči su bile uprte u to sveto parče tkanine. Ona je bila simbol države i slobode. Nepokolebljiva volja i naša sveta trobojka su bili suštinski pokretači delanja svakako jedne od najslavnijih generacija naše nacije. Huk njihovog juriša, topot konjice i rika topova i danas se kroz šibanje vetra čuje na Kajmakčalanu, na našoj Golgoti", rekao je Vučević.

FOTO TANJUG/ GORDANA JOVIĆ ATLAGIĆ

Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik je tokom svečane akademije u  poručio da je pre pet godina odlučeno da se 15. septembar vrati kao praznik i da je za to najzaslužniji predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

"Obeležavan je u Kraljevini Jugoslaviji kao Dan vojske, a komunistička vlast ga je izbrisala, kao da nije ni postojao. I to govori o tome kako se tretirao naš narod u to vreme", rekao je Dodik.

Istakao je da je propuštena istorijska prilika kada su posle Prvog svetskog rata 42 od 54 sreza u Bosni i Hercegovini tražila prisajedinjenje Srbiji, a krenulo se u formiranje Jugoslavije.

"I danas kada pogledate Republiku Srpsku, njenu konfiguraciju, videćete da je većina od ona 42 sreza Bosne i Hercegovine, 70 posto teritorije jeste svedeno na 49, predstavlja upravo one srezove koji su tada tražili prisajedinjenje Srbiji. Imali smo istorijsku priliku koju nismo iskoristili, otišli smo dalje u nova stradanja i gubitke, da bismo shvatili na kraju prošlog veka, da slobodu koju smo doneli drugim narodima na prostoru Balkana smatrajući da su naša braća, veličajući naš uspeh u tome, nismo razumeli da oni to tako nisu shvatili", naveo je Dodik.

Kako je rekao, shvatili su to kao prelazno rešenje ka svojim nacionalnim državama, a da bi Srbija na kraju 20. veka bila satanizovana.

"Izgubili smo odličan tajming, ali se Srbija vraća i srpski narod se vraća sebi. Danas, kada pogledam šta smo ostavili iza sebe u poslednjih nekoliko decenija, moram da kažem definitivnu istinu koju mnogi ne žele da slušaju, a to je da su Srbi u ovaj vek ušli sa dve države – Republikom Srpskom i Srbijom i da snagu našeg naroda u Crnoj Gori vraćamo", poručio je Dodik.

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije poručio je danas da je jedinstvo nasušna potreba svetosavskog roda i dodao da su imenu praznika tri ključne tačke na kojima počiva naš rod – jedinstvo, koje i u Hristovoj nauci zauzima posebno mesto.

"Zato je danas višestruko korisno da podsetimo sebe i sve naše sunarodnike, ne samo u Srbiji i Srpskoj, nego i u svim našim ovozemaljskim postojbinama, gde god da živimo, da od našeg jedinstva, ali jedinstva isključivo u dobru, u ljubavi, u pravdi i istini, u veri u Hrista, zavisi sva naša sreća i svi naši uspesi, i lični, i zajednički", istakao je patrijarh na svečanoj akademiji povodom Dana srpskog jedinstva u Novom Sadu.

Drugi stub, naglasio je, na kojem počiva naše narodno znanje, jeste sloboda, ideal i imperativ koji baštini srpsko nasleđe, ali koji je svojstven i čovečanstvu.

"Naš narod je ovu istinu duboko i iskustveno doživeo, jer je vekovima po Božjem dopuštenju, u raznim krajevima i raznim vremenima, trpeo ropske stege raznih porobljivača. U tim periodima, kada se gasila slava i moć srpske države, i kada su Srbi trpeli, patili i stradali od tuđina, Bog je davao, te se budio duh našeg čoveka. Budila se i kalila vera u Boga, koji neće ostaviti svoj narod i koji će učiniti da mnogoželjena sloboda ponovo zasija", rekao je patrijarh.

Jedinstvo i sloboda su, dodao je, zlatne niti od kojih je istkana naša zastava.

"Ona kao odlika našeg identiteta sabira u sebi naše celokupno nasleđe. Kao takva, ona predstavlja svojevrsnu tapiju srpskog naroda, gde god da živi, ali i njegovu ličnu kartu svuda u svetu i pred čitavim svetom", poručio je patrijarh Porfirije.

Snaga za karijeru pronašao u otadžbini 

Naučnik iz Kragujevca, koji živi u Švajcarskoj, Vladimir Cmiljanović, rekao je da je u najtežim trenucima karijere snagu pronalazio u svojoj otadžbini.

"U najtežim trenucima svoje naučne i preduzetničke karijere uvek sam uspešno pronalazio snagu u našoj otadžbini, u našem narodu i gospodu Bogu. Na Krfu sam dao ime svojoj kompaniji 'Svis rokets' ( Swiss Rockets) verujući u švajcarski kvalitet, ali i u srpske pilote. Danas nastavljam da radim sa svojim timom u Srbiji na novim inovacijama za zdravlje i dobrobit čovečanstva i siguran sam da će naša kompanija u Srbiji sa srpskim pilotima dati veliki doprinos čovečanstvu", poručio je Cmiljanović.

Republika Srpska i Srbija zajednički obeležavaju Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave. Program svečane akademije počeo je intoniranjem himni Republike Srpske i Srbije, u izvođenju orkestra i hora Ministarstva odbrane "Stanislav Binički".

Akademiji prisustvuju i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić, premijer Srpske Radovan Višković, premijer Srbije Miloš Vučević, ministri u Vladi Srbije i Srpske, parlamentarci...

Organizatori svečanosti su odbori vlada Srbije i Republike Srpske za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

U Banjaluci je ranije danas održan svečani prijem.

Zvaničnici Republike Srpske istakli su važnost zajedništva i slobode srpskog naroda i naglasili da su ponosni na ono što su Srpska i Srbija zajedno uradili i na svu podršku koju su davali jedni drugima, uz poruku da će tako biti i ubuduće.

Povodom obeležavanja praznika, predsednik Aleksandar Vučić primio je u Predsedništvu učenike i nastavnike osnovnih škola i predsednike opština iz Republike Srpske i Crne Gore.

Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave obeležen je i u zgradi Konzulata u Minhenu u Saveznoj Republici Nemačkoj.

Praznik prvi put proslavljen 2021. godine

Zaključkom Vlade Srbije od 11. septembra 2020. godine, dan proboja Solunskog fronta, 15. septembar, obeležava se kao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, a istovetnu odluku dan ranije donela je Vlada Republike Srpske.

Praznik je prvi put svečano proslavljen 2021. godine i to u Beogradu na Savskom trgu, kod spomenika Stefanu Nemanji, 2022. godine u Bijeljini.

image