Đukić Dejanović: Rešenje je da plata početnika u prosveti bude 94 odsto od republičkog proseka
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović rekla je da je od 1772 osnovnih i srednjih škola u Srbiji njih 35 odsto danas obustavilo rad, dok je u oko 70 odsto škola bilo skraćenje časova.
"Iako je sa sindikatima prosvete dogovoreno da se sastajemo na dve nedelje i tražimo rešenja za uslove u kojima prosvetni radnici rade, a 80 odsto zahteva od prošle godine je ispunjeno, oni su ipak rešili da izraze svoje nezadovoljstvo na ovakav način", kazala je ona.
Smatra da rešenje za bezbednost dece i nastavnika treba da se traži kroz dijalog i da je ponuda Vlade Srbije, koja je u okviru realnih mogućnosti, a to je da početna plata u prosveti, izjednači sa prosečnom platom u javnom sektoru.
"To znači da bi sa januarskim povećanjem plata početnika u prosveti iznosila 94 odsto prosečne plate i to je jedino moguće u okviru finansijskih potencijala zemlje", rekla je Đukić Dejanović.
Kada je reč o bezbednosti đaka i nastavnika, ministarka je rekla da će već u oktobru početi javna rasprava krivičnog zakonika koji obuhvata status zaposlenih u prosveti i strože sankcije za one koji narušavaju bezbednost.
Vučević: Korektna ponuda Vlade za povećanje plata
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da je od jutros potpuna obustava rada u 37 odsto škola, dodajući da je država predložila najveće povećanje u narednoj godini upravo za prosvetu i da ne postoje "skrivene pare" koji bi Vlada zbog štrajka mogla da iskoristi za povećanje plata.
"Štrajk neće izazvati nervozu u Vladi pa će sad neko da kaže 'dobro, moramo još više da podignemo plate'. Mislim da je vrlo korektna ponuda Vlade da najveće povećanje plata u 2025. godini upravo bude za prosvetne radnike", rekao je Vučević novinarima u zgradi vlade.
Dodao je da je vlada predložila da najveće povećanje u javnom sektoru bude upravo u prosveti što je za 50 odsto više nego što će biti povećanje za sve ostale zaposlene u javnom sektoru.
Vučević je naveo da su očekivanja sindikata da početna plata u prosveti bude koliko i prosečna zarada na republičkom nivou i dodao da je sa predloženim povećanjem to i moguće.
"Povećanje koje će uslediti januara sledeće godine, 50 odsto je više nego što će biti povećanje za sve ostale zaposlene u javnom sektoru, računajući i vojsku, i policiju, i zdravstvo, i administraciju, komunalne službe, kako god. Za 50% veće povećanje ili najveće povećanje za 2025. godinu mi smo predviđali upravo za prosvetne radnike", ponovio je Vučević.
On je ocenio da prosvetari nije trebalo da zakažu štrajk između dve runde razgovora sa predstavnicima Vlade i ističe da ne ukida nikome pravo na štrajk, ali da je važno da zaposleni u prosveti razumeju da je budžet vrlo jasan i da nije moguće tek tako doneti odluku o povećanju zarade.
Istakao je da je Vlada ispunila četiri petine tačaka iz protokola koji je potpisan u novembru 2023. godine, a da je ključni zahtev prosvetara - da se početna plata u prosveti izjednači sa prosečnom platom u državi, sa predloženim povećanjem blizu da bude ispunjeno.
On je rekao da je ponudio sindikatima da u naredne tri godine naprave strategiju kojom će se nastavnom kadru pružiti sistemska podrška i kojom će im se vratiti dostojanstvo.
"Plate u prosveti nisu najveći problem, od krucijalne važnosti je vratiti ugled i dostojanstvo nastavnom kadru", rekao je on i dodao da ne može roditelj da određuje nastavniku na koji način će vršiti nastavu i ocenjivati đake.
Vučević je najavio i izmenu krivičnog zakona kojim će prosvetni radnici biti dodatno zaštićeni.
"Idemo u izmenu krivičnog zakona. Prosvetni i zdravstveni radnici će biti posebno tretirani, odnosno posebno će biti inkriminisana dela napada na prosvetne i zdravstvene radnike. To je bio zahtev prosvetara. Znači do kraja godine će biti usvojene izmene krivičnog zakonika. Mislim da smo pokazali brigu", dodao je Vučević.
Ministarstvo prosvete: Do 30 odsto nastavnika obustavilo rad u 133 osnovne i 69 srednjih škola
Ministarstvo prosvete saopštilo je da je prema podacima dobijenim od svih školskih uprava, od ukupno 1.294 osnovne škole, nastavu obustavilo do 30 odsto nastavnika u 133 škole, dok su časovi skraćeni u 339 osnovnih škola. Kako se navodi u saopštenju, u 97 škola nastavu nije držalo od 30 do 70 odsto nastavnika, a u 444 osnovne škole nastavu je obustavilo više od 70 odsto nastavnika.
Od ukupno 478 srednjih škola, u 69 srednjih škola nastavu je obustavilo do 30 odsto nastavnika, u 40 škola nastavu nije držalo od 30 do 70 odsto nastavnika, dok je u 173 srednje škole nastavu obustavilo više od 70 odsto nastavnika.
Časovi su skraćeni u 125 srednjih škola.
Predstavnici četiri sindikata u prosveti, Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikata obrazovanja Srbije, Gradskog sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost" i Sindikata radnika u prosveti Srbije ponovili su danas zahteve da se njihove plate povećaju toliko da dostignu republički prosek, kao i da povećanje plate bude u jednakom procentu za sve zaposlene u prosveti, za nastavni i nenastavni kadar.