Predator u Harodsu: Više od 20 žena optužilo milijardera Al-Fajeda za seksualne napade

Pet žena izjavilo je da ih je silovao bivši šef Harodsa Mohamed Al Fajed dok su radile u luksuznoj robnoj kući Harods u Londonu. Tkođe, više od 20 bivših zaposlenih žena u Harodsu izašlo u javnost optužujući ga za seksualno zlostavljanje i za to što je predvodio "kulturu straha" u ovoj poznatoj robnoj kući. Neke od žena tvrde da su bile prisiljene na invazivne medicinske preglede tokom kojih su testirane na polno prenosive bolesti, a rezultati tih pregleda su direktno slati Al Fajedu.

Više od 20 žena tvrdi da ih je seksualno napastvovao, a neke i silovao, Muhamed Al-Fajed, bivši vlasnik jedne od najpoznatijih robnih kuća na svetu Harods u Londonu, koji je preminuo prošle godine u 94. godini, objavio je Bi-Bi-Si koji je razgovarao s tim ženama.

U dokumentarcu Bi-Bi-Si "Al-Fajed: Predator u Harodsu", prikupljeni su dokazi da ta kompanija ne samo da nije intervenisala, već je pomogla da se prikriju optužbe za zloupotrebu.

Aktuelni vlasnici Harodsa rekli su da su "potpuno zgroženi" optužbama.

"Mreža korupcije i zlostavljanja u ovoj kompaniji bila je neverovatna i veoma mračna", rekao je advokat iz pravnog tima koji zastupa veliki broj žena, Brus Dramond i dodao da su se incidenti dogodili u Londonu, Parizu, Sen Tropeu i Abu Dabiju.

Prema svedočenjima, Fajed bi žene napadao u kancelarijama Harodsa, u stanu u Londonu ili na putovanjima - često u Parizu u hotelu Ric, koji je takođe bio u njegovom vlasništvu, ili njegovom obližnjem imanju Vila Vindzor.

Bilo je nekoliko pokušaja da se Fajed razotkrije pre njegove smrti, posebno od strane časopisa "Veniti Fer" 1995. godine, sa člankom u kojem se navodi rasizam, nadzor osoblja i seksualno nedolično ponašanje, zbog čega je pokrenuta tužba za klevetu.

Jedna od žena u istrazi Bi-Bi-Si, pod pseudonimom Eli, imala je 15 godina 2008. godine kada je prijavila napad policiji. Njena optužba dospela je na naslovne strane novina, ali nije rezultirala nikakvom optužbom.

Tek sada, godinu dana posle Fajedove smrti, mnoge žene odlučile su da javno govore o silovanju i pokušaju silovanja.

Četrnaest žena sa kojima je Bi-Bi-Si razgovarao nedavno je podnelo građanske tužbe protiv Harodsa za odštetu.

Fajedova preduzetnička karijera počela je na ulicama Aleksandrije u Egiptu, gde je prolaznicima prodavao gazirana pića.

Ali brak sa sestrom milionera saudijskog trgovca oružjem pomogao mu je da stvori nove veze i izgradi poslovnu imperiju.

Preselio se u Veliku Britaniju 1974. i već je bio poznata javna ličnost kada je preuzeo Harods 1985. Tokom 1990-ih i 2000-ih, redovno se pojavljivao kao gost u poznatim televizijskim emisijama.

U međuvremenu, Fajed - čiji je sin Dodi poginuo u saobraćajnoj nesreći zajedno sa princezom od Velsa, Dajanom, 1997. godine, postao je poznat novoj generaciji kroz seriju "Kruna".