Dunav kod Apatina i Bezdana raste: Približava se granici vanredne odbrane od poplava

U slučaju daljeg porasta i proglašenja vanrednog stanja aktiviraće se posebne mere utvrđene planom zaštite i spašavanja, navodi se u saopštenju Štaba za vanredne situacije Opštine Apatin

Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorio je da će nivo Dunava danas i sutra kod Apatina i Bezdana prevazići granicu redovne odbrane od poplave, ali građani Apatina nisu zabrinuti, jer, kako kažu pamte gora vremena - poplave 2013 i one iz 1965. godine.

Štab za vanredne situacije Opštine Apatin naveo je u saopštenju da prati situaciju i za sada se priprema za preduzimanje mera redovne odbrane od poplava u smislu popune materijalnih sredstava, džakova sa peskom, ljudstva i potrebne mehanizacije.

U slučaju daljeg porasta i proglašenja vanrednog stanja aktiviraće se posebne mere utvrđene planom zaštite i spašavanja.

Po poslednjim dostupnim podacima RHMZ-a, od jutros, vodostaj Dunava u Apatinu je 515 centimetara, sa tendencijom daljeg porasta, dok je granica redovne odbrane u ovoj opštini na 600 centimetara, a vanredne na 750.

Stanje u Bezdanu je nešto drugačije, gde Dunav danas iznosi 480 centimetara.

Nadležni su najavili prevazilaženje granica redovne odbrane od poplave kod Bezdana sutra, 20. septembra, a kod Bogojeva i Bačke Palanke 21. i 22. septembra sa tendencijom daljeg porasta.

Najnoviji podaci RHMZ 

U najnovijem upozorenju RHMZ-a, navodi se da se vrh talasa kod Bezdana očekuje 25. septembra, a kod Novog Sada 27. i 28. septembra ispod granica vanredne od poplava, ističe se u upozorenju.

"Bio sam svedok '65. kada je poplavilo sve, voda je bila oko osam metara, a nikada posle toga nije bilo tako. Tada su nasipi bili slabi, a sada je to drugačije", kaže za Tanjug jedan Apatinac.

Drugi dodaje da misli da ne bi trebalo da bude nikakvih problema.

"Mislim da će drugi talas, za par dana, biti kritičan. Sreća pa je bila suša, pa će voda otići u kanale, u podvodne vode i na ovo naše područje", predviđa lokalni stanovnik.

U Apatinu je danas održana i jednodnevna vežba spasavanja i rad na vodi u organizaciji Društva podvodnih aktivnosti Apatin, koji deluje kao deo specijalizovane jedinice civilne zaštite MUP-a Srbije i Sektora za vanredne situacije iz Sombora.

Na apatinskoj marini, učesnici vežbe izvodili su proveru opreme na obali i iz čamca, spasavanje utopljenika i lica ugroženih u vanrednim situacijama, kao i njihovu evakuaciju i prevoz čamcima.

Članovi ove jedinice i društva narednih dana će nastaviti sa obilaskom nasipa kod Apatina, radi identifikovanja potencijalnih slabih tačaka i sprečavanja eventualnih opasnosti.

Kada se proglašavaju redovne i vanredne odbrane od poplava?

Inače, redovna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj na reci dostigne propisanu granicu (koja je određena za svaki rečni sektor) i ima tendenciju daljeg porasta. Redovnu odbranu od poplava proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno osmatranje i praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata.

Vanredna odbrana od poplava se proglašava kada vodostaj dostigne propisanu granicu i ima tendenciju daljeg porasta, ili kada to zahtevaju drugi razlozi (dugo trajanje vodostaja iznad granice redovne odbrane, stanje nasipa i objekata, nastupanje opasnosti od nagomilavanja leda i dr.).

Vanrednu odbranu proglašava nadležni vodoprivredni centar i ona podrazumeva neprekidno praćenje stanja odbrambenih nasipa i objekata i otklanjanje negativnih pojava na njima.

U slučaju da dođe do prelivanja ili nekontrolisanog proboja nasipa kao i kontrolisanog prosecanja nasipa, proglašava se vanredno stanje. Vanredno stanje proglašava nadležna ugrožena opština, a podrazumeva izgradnju lokalizacionih nasipa, evakuaciju stanovništva i dr.