Ministar odbrane u vladi privremenih prištinskih institucija Ejup Maćedonci izjavio je da je proces "transformacije u vojsku" tzv. kosovskih bezbednosnih snaga (KBS) u drugoj fazi i da će u naredne četiri godine Priština nabaviti i flotu helikoptera.
Maćedonci je naveo da je, prema sveobuhvatnom planu tranzicije sačinjenom u saradnji sa SAD, proces transformacije tzv. KBS u vojsku trenutno u drugoj fazi, a da je, u narednoj, trećoj fazi, predviđeno da te snage dobiju i flotu helikoptera, što treba da bude učinjeno između 2025. i 2028.
"Bićemo snabdeveni helikopterima kako bismo završili ovaj operativni aspekt KBS. Obično sa našim partnerima, posebno sa SAD, kontinuirano generišemo opcije za kupovinu helikoptera. Pored zadataka podrške transporta za naše trupe, imaće priliku da izvode i operacije medicinske evakuacije, kao i druge operacije vojne podrške civilnim vlastima", rekao je Maćedonci za "Ekonomija online".
Nekadašnji pripadnik terorističke UČK Ejup Maćedonci je izjavio da Priština ima podršku Velike Britanije u postizanju ciljeva druge faze tranzicije, za koju se očekuje da će, kako je rekao, kulminirati validacijom tri pešadijska puka.
Maćedonci je rekao da treća faza procesa transformacije treba da počne 2025. godine, i da će u njoj biti sprovedena izgradnja posebnih kapaciteta, poput borbene podrške, borbene podrške u službama, kao i vazdušne podrške i PVO.
"Trenutno ostvarujemo ciljeve predviđene sveobuhvatnim planom tranzicije, tokom prošle godine u okviru vežbe 'Branilac Evrope 2023' osposobljen je prvi pešadijski puk za borbene dužnosti. Na jesen ove godine, drugi pešadijski puk će biti osposobljen za izvršavanje borbenih zadataka. A 2025. godine biće validiran treći pešadijski puk kako bi se završila druga faza tranzicije", rekao je Maćedonci.
Najveći problem za Srbiju je naoružavanje snaga bezbednosti tzv. Kosova, budući da se već duže pojavljuju informacije i izjave prištinskih zvaničnika o eventualnoj nabavci borbenih helikoptera američke proizvodnje. Konkretno, radi se o "crnim jastrebovima" i gorepomenutim izviđačkim OH-58, koji mogu biti naoružani protivoklopnim raketama kao u slučaju Hrvatske. Tačan broj nije poznat, ali se pretpostavlja da se radi o dve do četiri letelice, stoga je na osnovu same količine jasno da se radi o propagandnom i "zastrašivačkom" poduhvatu, a ne o stvarnoj pretnji.
Kosovske bezbednosne snage su "ustavom" tzv. Kosova definisane kao formacija za pomoć civilnom stanovništvu, u praksi – deluju i nastupaju kao vojska, na koju nemaju prava prema Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.