Evropska unija zapala je u ćorsokak neuspeha u oblasti spoljne politike na samim granicama bloka, gde zvanične izjave nikada nisu bile u većoj suprotnosti sa realnošću na terenu, piše iz Sarajeva jedan od osnivača i viši saradnik Saveta za politiku demokratizacije Kurt Basener, čije pismo prenosi "Fajnenšel tajms".
Zapadni Balkan je jedini region u kome se SAD dosledno povinuju liderstvu svog demokratskog partnera EU, navodi Basener, pa ipak, kako dodaje, uprkos "širem spektru instrumenata politike" predugo se EU obraćala regionu gotovo isključivo kroz svoj proces proširenja, navodi on.
Basener tvrdi da je tako EU "zanemarila svoje spoljnopolitičke obaveze, uključujući silu odvraćanja u Bosni i Hercegovini koja ima mandat po Dejtonskom mirovnom sporazumu i ovlašćenje Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija prema Poglavlju 7".
Autor zamera što su ove snage manje od sile koja je potrebna da predstavlja kredibilno sredstvo odvraćanja od pretnji miru i teritorijalnom integritetu, kako ističe.
"Pored toga, EU navodi da će podržati lokalne vlasti, koje imaju primarnu odgovornost za održavanje bezbednog okruženja, prkoseći razlogu zbog kojeg mandat i postoji za početak: naime, da osujeti pokušaje lokalnih vlasti da naruše mir", piše Basener.
Nakon priziva većih snaga za odvraćanje kako bi se odvratile pretnje miru i teritorijalnom integritetu BiH, kojoj, ako je suditi po gotovo istovetnom narativu nekih drugih zapadnih zvaničnika i stručnjaka, "preti" Republika Srpska, Basener se okrenuo i Srbiji. Tu je pojam teritorijalni integritet dobio novo značenje u autorovom zalaganju za nezavisno Kosovo.
"Želja da se održi fikcija da je dijalog Beograda i Prištine još živ primorava EU na sve vrste uvreda koje u stvari nagrađuju Srbiju, uprkos navodima o umešanosti Srbije u nedavno nasilje, i periodičnim (i tekućim) pretnjama invazijom. Udaljavajući se od prvobitno deklarisanog cilja da se postigne međusobno priznanje Srbije i Kosova, kao i služeći kao štit autoritarnom predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, dijalog služi kao skretanje sa istinskog rešavanja problema", piše autor.
Sa konstatacijom da Srbija preti tzv. Kosovu invazijom za koju, očekivano, ne daje nijedan dokaz, kao ni za tvrdnje o umešanosti Beograda u nasilje na KiM, jer toga i nema, Basener sve nade polaže u Boreljovu naslednicu Kaju Kalas.
"Nova visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Kaja Kalas pokazala je liderstvo i viziju za Evropu i širi Zapad kao premijer Estonije, posebno u pogledu odgovora na ruski agresorski rat protiv Ukrajine. Nadam se da će ona preduzeti zakasneli zadatak da politika EU i šireg Zapada bude u skladu sa vrednostima demokratije i ljudskog dostojanstva koje smatramo dragim", navodi se u tekstu.
Stručnjak sarajevskog centra joj predlaže da počne "tako što će voditi Zapad ka obnavljanju kredibilnog odvraćanja na Balkanu i početi da se suprotstavlja nazadovanju demokratije koje je tamo odavno vidljivo".
Izgleda da je jedina promena u ovom narativu uterivanja demokratije oružjem i vojnom silom u tome što se to nekada zvalo "intervencija", a danas je to "odvraćanje".