Pravnik Ognjen Tadić ocenjuje da ministar spoljnih poslova u Savetu ministara Elmedin Konaković "lovi glasove na izborima preko ratnih priča", dok sarajevski mediji svesrdno prihvataju takvu retoriku, pa im se program gotovo ne razlikuje od onoga za vreme rata, reagujući na govor šefa diplomatije BiH u kojem je optužio Srbiju i srpski narod za agresiju i označio ih kao zločince i agresore.
Ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, naime, održao je govor na sastanku ministara spoljnih poslova Pokreta nesvrstanih (NAM) koji je održan na marginama 79. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u Njujorku, a u svom govoru povukao paralelu između stradanja civila u Bosni i Hercegovini "tokom agresije devedesetih" i aktuelne situacije u Palestini.
"Širom moje zemlje civili su masakrirani i na mnogim mestima ostavljeni u masovnim grobnicama. Kulminacija godina agresije i genocidnih radnji bila je genocid u Srebrenici. Ne samo da nas svet nije zaštitio, nego je dozvolio da srpske snage ubiju gotovo 8.400 civila u gradu koji je bio proglašen kao UN sigurna zona", rekao je Konaković.
Šef srpske diplomatije Srbije Marko Đurić izjavio je da je ministar inostranih poslova u Savetu ministara Elmedin Konaković pokušao da zloupotrebi sastanak Pokreta nesvrstanih zemalja u Njujorku da bi optužio Srbiju i srpski narod za agresiju i označio ih kao zločince i agresore.
"Konaković je potrošio uvodni deo svog obraćanja na način koji, potpuno sam siguran, ne podržava ogromna većina građana BiH i to ne samo srpske i hrvatske nacionalnosti već i naše prijateljske, komšijske, bošnjačke nacionalnosti", rekao je Đurić.
On je izrazio žaljenje zbog toga što je Konaković svojim govorom definitivno pokazao da podriva unutrašnju političku koheziju u BiH, da ne radi u duhu Dejtonskog sporazuma i dobre regionalne saradnje.
Ognjen Tadić za RT Balkan ukazuje su sarajevski političari nesposobni da drugačije pridobiju birače, zbog čega imaju ovakvu retoriku.
"Nesposobnost Elmedina Konakovića i drugih političara iz Sarajeva da svoju ponudu nadograde mirnodopskim politikama, iako je rat završen pre 30 godina, a zbog čega i danas na izborima glasove love preko ratnih priča, najveći je problem BiH. Takvi kao on najveći su neprijatelji BiH", kaže naš sagovornik.
Tadić objašnjava da je za sve ljude u BiH frustrirajuće što se gotovo nijedan TV dnevnik Federalne TV i RTVBiH, koji je emitovan od kraja rata do danas, skoro uopšte ne razlikuje od ratnih sarajevskih TV dnevnika muslimanske strane.
"Jedan za drugim nižu se prilozi o ratnim događajima i njihovim posljedicama, pa sve u krug, kao na ringišpilu. Nadali smo se da će Elmedin Konaković sa svojim koalicionim partnerima napraviti iskorak, ali sve više se pokazuje, posebno sada u vreme predizborne kampanje, da je isti kao i ostali", ukazuje pravnik.
Srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je BiH decenijama talac bošnjačkih predstavnika koji uporno privatizuju institucije koje pripadaju svima.
Cvijanovićeva je rekla da Konaković, kao prvo, nije nikakav predstavnik BiH, kako se lažno predstavio u Njujorku, već da on predstavlja isključivo sebe i u svoje ime iznosi laži na međunarodnim forumima.
"Njegovi stavovi su produkt bošnjačke ratne propagande i kao takvi ne mogu održavati stavove svih naroda, niti BiH. U BiH se desio tragični građanski rat, u kome su stradali svi narodi, a ne samo jedan. Pričom o agresiji, Konaković pokušava amnestirati zločince iz sopstvenog naroda i minimizirati sve žrtve, osim bošnjačkih", istakla je Cvijanovićeva.
Ako je predstavnik BiH, a ne samo Bošnjaka, Cvijanovićeva je upitala zašto nije govorio o desetinama zločina nad Srbima i Hrvatima koji nikada nisu procesuirani ili o presuđenom ratnom zločincu Sakibu Mahmuljinu koji se, nedostupan organima BiH, slobodno šetka u inostranstvu.
Ona je ocenila da je sramno što Konaković privatizuje zajedničke institucije i dugoročno narušava odnose u BiH.