Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da je tokom boravka u Njujorku imao razgovore o AP Kosovu i Metohiji koji nisu bili laki, navodeći da je sa sagovornicima imao različita viđenja, ali da je otvoreno govorio o poziciji Srbije.
Vučić je za RTS rekao da je tokom tih razgovora o situaciji na AP KiM razumeo "ko je stajao iza nekih akcija, kome nisu smetale, ali i ko je bio protiv akcija" koje je sprovodio režim premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija.
"Celo jutro analiziram sve ono kroz što sam prolazio i sa američkim zvaničnicima i sa svima drugima", naveo je Vučić i dodao da o detaljima tih razgovora ne može da govori, jer je takav dogovor.
On je istakao da je iskreno i otvoreno govorio o poziciji Srbije i da "ništa nije krio".
"Imamo različita viđanja po određenim pitanjima, naše je da nastavimo odgovorno da se ponašamo", naveo je predsednik.
Prema njegovim rečima, u pitanju je komplikovan čvor, a pozicija Srbije je trenutno takva da mora sa jedne strane da čuva mir, a sa druge strane da čuva život, opstanak i napredak srpskog naroda na AP KiM.
Vučić je istakao da će Srbija gledati da ne napravi nijednu grešku, kako niko ne bi imao šta da zameri.
"Gledaćemo da ne napravimo nijednu grešku, da niko nama ne može ništa da prebaci, da naša podrška, snaga naše ekonomije bude sve veće i da naša podrška našem narodu na Kosovu i Metohiji bude sve veća", rekao je on.
Fokus na Bliskom istoku - loše vesti za Ukrajinu
Vučić je rekao da je u Njujorku tokom održavanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u fokusu bila situacija na Bliskom istoku, i da to možda nije dobra vest za Ukrajinu.
"Što se sveta tiče, mislim da ne ide u dobrom smeru. Odjednom, usred (današnjeg) susreta Donalda Trampa i Vladimira Zelenskog, poslate su različite i ne u potpunosti koherentne poruke", istakao je Vučić za RTS na kraju boravka u Njujorku.
On je dodao da je u SAD jedina suštinska vest - Palestina, Izrael, a sada Liban i Izrael, i lider Hezbolaha Hasan Nasralah, za koga se nagađalo da je ubijen u današnjem izraelskom napadu na predgrađe Bejruta.
"O čemu god da se govori ovde, pa čak i o velikim poplavama i uraganu na jugu Amerike, dakle, od Floride do Južne Karoline... Bliski istok 'jede' američku pažnju. Što znači da će se oni tome posvećivati više. Nisam siguran da je to sjajna vest za Ukrajinu. Evropa mora da radi sve što može da zaustavi taj rat. (Predsednik Francuske) Makron je učinio sve da se zaustavi krvoproliće na Bliskom istoku, ali nije to jednostavno. Mi nemamo taj uticaj. Evropa mora da pokuša da zaustavi sukob u Ukrajini", napomenuo je Vučić.
Podiže se glas malih zemalja
U svetu se podiže glas malih zemalja, "antikolonijalni i antiimperijalni glasovi" čuju iz Afrike, kao i sve više iz Južne Amerike, rekao je predsednik Srbije.
Na pitanje da li misli da je moguće i nekim većim angažmanom i većom slobodom malih zemalja smanjiti taj jaz koji postoji u svetu i sprečiti da male zemlje budu žrtve primene sile nad pravom, Vučić je za RTS rekao:
"Teško ćemo to skoro uspeti, ali da, politički se podiže glas. Imate sad bučnu političku borbu u Africi između Kine i Amerike. Naravno, deo svog kolača i dalje imaju Francuzi, deo im uzimaju Rusi, ali i jedno i drugo je relativno mali deo te, kako to neki ovde nazivaju, velike torte, a ja bih rekao jednog divnog kontinenta što se tiče uticaja", rekao je Vučić.
Istakao je da je Kina u ovom trenutku vrlo ozbiljno ugrozila dominaciju SAD.
"Ako postoji kontinent gde je puna dominacija Amerike, makar jednim delom ugrožena, to je onda Afrika. Zašto sam vam ovo sve rekao? Zato se ti glasovi antikolonijalni, antiimperijalni čuju iz Afrike i čuju se sve više iz Južne Amerike. U Južnoj Americi, kao i ova nova grupa od osam zemalja u kojima Amerikanci imaju direktnu kontrolu nad dve zemlje Centralne Amerike, na šest, a posebno na dve nemaju nikakvu poput Nikaragve i Hondurasa, širi se to isto i po Južnoj Americi i karipskim zemljama. Međutim, suštinska borba će biti oko veštačke inteligencije i oko onoga što dolazi", rekao je Vučić.
Ocenio je da ko bude pobedio u toj utakmici da će taj vladati svetom de fakto.
O razgovorima s Netanjahuom i Pezeškijanom
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras, govoreći o razgovoru sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom, da Srbija ima prijateljski odnos prema jevrejskom narodu, ali i da ujedno kao država ima i brojne arapske prijatelje.
Vučić je za RTS naveo da je dobijao kritike zbog razgovora sa predsednikom Irana Masudom Pezeškijanom, ali da je njegov posao da priča sa svima.
"Treba da budemo ponosni. Mislim da je samo jedan čovek uspeo da razgovara, ili ukupno dvojica, i sa predsednikom Irana i sa premijerom Izraela. I u onakvom trenutku da vas primi premijer Izraela, kada je odbio, verujte mi, desetine bilaterala, onda vam je jasno da ipak postoji neki ugled Srbije", rekao je Vučić.
Dodao je da je to pokazatelj da Srbija postaje važna na svetskoj mapi, kao i da je to politika kakvu treba da vodimo, brinući pritom o državnim interesima.
Predsednik ističe da je kroz razgovor sa izraelskim premijerom uspeo da shvati kakvi će biti njegovi naredni potezi.
"On je vrlo odlučan u svojoj akciji, iranski predsednik je veoma strpljiv. Tako da, nažalost, nismo mi ti koji ratne sukobe možemo zaustaviti", zaključio je Vučić.
Margine bitnije od Generalne skupštine
Sumirajući svoju posetu Njujorku, Vučić je rekao da je imao brojne sastanke i intenzivnu agendu, kao i da su za sve, kao i za Srbiju, bili veoma važni sastanci na marginama Generalne skupštine UN, i da je cilj bio da se što bolje, politički i ekonomski, pozicionira naša zemlja.
"Tako da svakako je bilo intenzivno i ne samo za nas, već i za sve druge. Pretvorio se dolazak u Njujork najmanje u ono što se vidi pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija, a mnogo više što se zbiva u hodnicima i što se zbiva na različitim sastancima", rekao je Vučić za RTS.
Istakao je da je naša delegacija gledala da razgovara što je moguće više.
"Da pozicioniramo Srbiju što bolje. Podelio bih u dva dela. Jedan je taj politički aspekt, drugi je ekonomski aspekt i naravno prepletanje politike i ekonomije. Mislim da smo neke važne kontakte po prvi put napravili za našu zemlju što se njenog ekonomskog napretka u budućnosti tiče. Što se politike tiče, nije lako vreme pred nama, ali ni pred kim u svetu nije lako vreme. Mi ćemo morati da radimo više, da radimo snažnije, jače. Moraćemo da popravljamo situaciju u rudarstvu i energetici, jer na poljoprivredu ne možete toliko da utičete na sušu, kišu i vremenske prilike", rekao je Vučić.
Kazao je da je važno što srpska industrijska proizvodnja raste, ali da je potrebno još investitora, ali je ocenio da energetika i rudarstvo idu "loše" i da će u tom polju morati više da se radi u budućnosti.