Srbija i Balkan

Vučević: Banjska je eksplozija svega što se dešavalo Srbima na Kosmetu

Premijer Srbije je ukazao da je zbog pritiska Aljbina Kurtija sve manji broj Srba na Kosovu i Metohiji
Vučević: Banjska je eksplozija svega što se dešavalo Srbima na KosmetuGetty © Milos Miskov/Anadolu Agency

Premijer Srbije Miloš Vučević je izjavio da Banjska nije trebalo da se desi, ali i da Beograd ne sme da prihvati narativ o ovom slučaju koji nameće Priština, jer, kako ističe, ono što se desilo pre godinu dana, desilo se kao reakcija zbog svega što Srbi na Kosmetu trpe već godinama.

Premijer je istakao da je Banjska bila eksplozija svega što se dešavalo Srbima, zbog čega Srbija uporno i poziva na povratak dijalogu i razgovoru. 

"Banjska se nije desila sama od sebe, već je reakcija na niz poteza privremene prištinske vlasti, od hapšenja do ranjavanja i prebijanja Srba. Nije to bilo vreme procvata demokratije i ljudskih i manjinskih prava na Kosovu i Metohiji, pa neko je bio dokon i uradio to što se desilo" u Banjskoj, rekao je premijer za TV Prva.

On je dodao da porodicama ubijenih Srba u Banjskoj privremene vlasti u Prištini ne dozvoljavaju da obeleže mesto gde su ubijeni.

"Mi kao da se stidimo da kažemo da su tamo trojica Srba ubijeni. Mi da se izvinimo za Banjsku, a oni su ubili trojicu Srba. A pri tome su prethodno ranjavali, hapsili, prebijali na desetine Srba", istakao je predsednik Vlade Srbije.

Vučević je ukazao je da je sve manji broj Srba na Kosovu i Metohiji, jer je ogroman pritisak Aljbina Kurtija.

Premijer je ocenio da je to sramota za one koji bi trebalo da situaciju drže pod kontrolom, misleći na međunarodnu zajednicu, navodeći da to čine "kroz saopštenja bez efekta, čime se dozvoljava ovakav tretman jednog naroda na teritoriji koji ima poseban status, u smislu prisutnosti međunarodnih snaga".

Srbija sa Hrvatskom želi bolje odnose, sa ostalim zemljama u okruženju nema otvorenih pitanja

Premijer je podovom izjave predsedavajućeg Predsedništva Bosne i Hercegovine Denisa Bećirovića na Generalnoj skupštini UN da Srbija ugrožava teritorijalni integritet BiH, istakao da Srbija "apsolutno priznaje" Bosnu i Hercegovinu u skladu sa Dejtonskim sporazumom i da nema "nikakav problem sa teritorijalnim integritetom BiH".

"Sve promene, izmene, drugačije uređenje Bosne i Hercegovine mora da se formuliše i da se definišu kroz saglasje dva konstitutivna entiteta i tri konstitutivna naroda. Nametanje bilo čega je kršenje Dejtonskog sporazuma, koji je doveo do mira u Bosni i Hercegovini", rekao je Vučević.

On je istakao da Srbija sa Hrvatskom želi bolje odnose, dok sa Crnom Gorom i Severnom Makedonijom nema nikakva otvorena pitanja.

"Želimo bolje odnose sa Hrvatskom, bez obzira što se nikada nećemo složiti oko mnogih istorijskih okolnosti, ali ja bih rekao u interesu i Srbije i Hrvatske da imamo mnogo bolje odnose", naveo je Vučević.

Premijer je ocenio da Srbija i Mađarska imaju "istorijski najbolje odnose", navodeći da tu ocenu iznosi kao neko ko dolazi sa severa Srbije.

Vučević je naveo i da Srbija sa Rumunijom nije nikada imala otvorena pitanja, a da sa druge strane smatra da bi Srbija i Bugarska u odnosima mogle mnogo toga da unaprede.

"Srbija nema otvorena pitanja, nego mnogi od njih vide deo naše teritorije kao nezavisnu državu i oni vrše oduzimanje suvereniteta ili osporavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta naše države, pri tome nas ubeđujući da je to davno već završeno", naveo je Vučević.

On je dodao da je kroz istoriju Srbija bila i bez države, pod okupacijom, bez prava da govori svojim jezikom i da ima svoju veru, ali da se narod sačuvao.

"A bio je period kad smo čekali 500 godina, pa smo dočekali. Treba da budemo strpljivi, smireni, staloženi, da radimo na sebi, da sarađujemo sa svima, da čuvamo mir, jer Srbija u miru pobeđuje", rekao je Vučević.

image