Skupština Srbije započeće sutra prvu sednicu redovnog jesenjeg zasedanja, na kojoj je predviđeno razmatranje izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojima se traži zabrana istraživanja i eksploatacije bora i litijuma. Sednicu je zakazala predsednica parlamenta Ana Brnabić, a na dnevnom redu predložena je jedna tačka i to predlog za izmenu Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima koji je 10. septembra podnelo 86 opozicionih i samostalnih poslanika.
Predlogom izmena i dopuna Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, između ostalog, u članu 4a, traži se zabrana primenjenih geoloških istraživanja, eksploatacije i prerade bora i litijuma. Za predstavnika predlagača određena je poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je sve spremno za sutrašnju sednicu parlamenta, ističući da je to važna tema za građane koji su uplašeni, ali da je predlog zakona, kako je rekla, blamantan i da se nikada u istoriji Srbije ništa slično nije našlo u Skupštini.
"Sramotno je da se od parlamenta pravi politički rijaliti. Takav predlog zakona je nepotkovan i neargumentovan i nikada ne bi trebalo da se nađe na plenumu, a da smo ga vratili na doradu, rekli bi da ne smemo da razgovaramo o tome", navela je ona za RTS.
Dodala je da poslanička grupa SNS neće podnositi amandmane, jer je nemoguće popraviti predlog zakona.
Brnabić je ocenila da je neverovatno da su predstavnici opozicije insistirali da predsednik Aleksandar Vučić ne dođe na sednicu o litijumu, a reč je o gorućem pitanju u Srbiji i ukazala da to pokazuje da ne veruju u snagu svojih argumenata, a da se plaše Vučićevih.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u petak da neće prisustvovati sednici Skupštine Srbije o litijumu, jer je opozicija insistirala da on ne dođe na nju. Premijer Srbije Miloš Vučević rekao je ranije da je on spreman da dođe na sutrašnju sednicu, ako predsednica Skupštine odredi da li je vlada pozvana da učestvuje u raspravi.
On je rekao da se vlada negativno izjasnila o tom zakonskom predlogu, ali da treba da bude debate na temu litijuma, kao i da je pravo mesto za to Skupština.
Vučević je rekao da je upitno da li je moguće čuti kvalitetnu raspravu, ali ocenio i da je bolje da poslanici sede u Skupštini šest ili 16 dana, i da tamo međusobno upućuju teške reči, nego da se dešavaju neke loše scene na ulicama i trgovima.
Dodao je da postoji utisak da se naročito oko teme litijuma u Skupštini "stvara posebna predstava".
Predlog za izmenu Zakona o rudarstvu potpisalo je 86 poslanika iz poslaničkih grupa Ekološkog ustanka, Narodnog pokreta Srbije, Mi snaga naroda - prof. dr Branimir Nestorović, koalicije NADA, Mi - Glas iz naroda, Srbija centar, Demokratske stranke, Zeleno-levog fronta, Stranke slobode i pravde, Pokreta slobodnih građana kao i samostalni poslanici.
Ovaj zakon trebalo je da se razmatra tokom vanrednog zasedanja, ali je ta sednica odložena zbog nedostatka vremena, jer je Skupština 1. oktobra ušla u period redovnog jesenjeg zasedanja koje traje 90 dana.