Američki NED o uticaju Rusije, Kine i Srbije: Da li Crnoj Gori fali Zakon o stranim agentima?
Koalicija Za budućnost Crne Gore (ZBCG) traži hitno predlaganje Zakona o agentima stranog uticaja u Crnoj Gori. Zakon bi se, kako navode, ticao onih koji "pod plaštom NVO pokušavaju da utiču na unutrašnju i spoljnu politiku naše zemlje".
"Nama je palo u deo da Crnu Goru učinimo istinski slobodnom zemljom i jedan od važnih pravaca delovanja treba da bude priprema i donošenje novog zakona koji će urediti funkcionisanje raznih stranih agentura koje pod plaštom NVO pokušavaju da utiču na unutrašnju i spoljnu politiku naše zemlje. Političke organizacije su zakonom obavezane da svoje finansije učine javnim i kontrolu istih vrši nadležna Državna revizorska institucija (DRI), a to nije slučaj sa ovim agenturama koje zloupotrebljavaju naziv NVO dok im se u budžet nesmetano ubrizgavaju injekcije od milion dolara na redovnoj osnovi", navode oni.
Kažu kako je deo NVO "izvan i iznad zakona".
"Samo zbog nedostatka adekvatnog zakona, mi danas u Crnoj Gori imamo ne jednu, nego više 'NVO' koje funkcionišu izvan i iznad zakona i koje sebi daju za pravo da nonšalantno dele moralne lekcije i etikete gotovo svim političkim, ali i državnim institucijama. Te agenture podmeću, lažu i vode veoma preciznu kampanju za potrebe stranog naručioca za koga rade, dok ti naručioci imaju konkretne interese vezane za njihove uticaje u CG koji svakako nisu interesi i želje građana", ističu oni.
Vreme je, kažu, da građani imaju uvid i u njihove finansije.
"Kako su im puna usta tuđih finansija i uticaja, krajnje je vreme da građani Crne Gore imaju uvid i u njihove i da se takve agencije jasno odvoje od stvarnih NVO koje za cilj imaju poboljšanje kvaliteta života građana, te da ih nazovemo pravim imenom - agentima stranog uticaja u Crnoj Gori. Istinska transparentnost može doći samo ako zakoni i pravila budu važili za sve. Mi smo pozvani kao vlast, a ne sumnjamo da ovo isto želi i opozicija, da politiku Crne Gore treba odvojiti od brutalnog agenturnog rada raznih međunarodnih bezbednosnih struktura", zaključuju.
NED umešao prste u Crnu Goru
Povod za ovu inicijativu je izveštaj Međunarodnog foruma za demokratske studije pri Nacionalnoj zadužbini za demokratiju (NED), američkoj NVO koja deluje i u Crnoj Gori.
Zanimljivo da je izveštaj finansiran iz Amerike, od NED-a, ali je autorka direktorka Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) Vanja Ćalović Marković.
Izveštaj je predstavljen na skupu pod nazivom "Borba protiv autoritarnog uticaja na Zapadnom Balkanu: Crna Gora kao probni slučaj".
"Strani neliberalni uticaji, naročito iz Kremlja i Pekinga, nude lažnu alternativu evropskom projektu", poručila je na skupu Tanja Dramac Džirijes, zamenica direktora za Evropu u NED-u.
Autorka Ćalović Marković se u izveštaju požalila na Rusiju, Kinu i Srbiju.
"Kremlj pokušava da utiče na parlamentarne izbore u Crnoj Gori podrškom proruskim političkim grupama, kao što je Demokratski front. Srbija jača taj uticaj finansiranjem prosrpskih političkih stranaka, kupovinom crnogorskih medija i uspostavljanjem srpskih kulturnih institucija koje jačaju stavove usklađene sa Kremljom", rekla je ona.
Autorka optužuje Vladu Srbije da je uložila milione evra u kulturne centre za Srbe u Crnoj Gori i podršku drugim udruženjima.
"Kontroliše telekomunikacionu strukturu u zemlji, a medijski konglomerati iz Beograda su proširili vlasništvo nad crnogorskim medijima što održava višestruki pristup vršenju srpskog stranog uticaja", kaže Ćalović Marković.
Kao ključno sredstvo za širenje navodnog uticaja Srbije i Rusije navodi Srpsku pravoslavnu crkvu u Crnoj Gori.
Uticaj Kine vide u tome što kineske kompanije grade puteve u Crnoj Gori, kao i da su podršku domaće javnosti kineske vlasti stekle zahvaljujući slanju vakcina i medicinske opreme tokom pandemije kovida 19.
"Puno smo govorili o strategiji Kremlja. Mislim da je vreme da civilni sektor ima svoju strategiju", zaključila je Vanja Ćalović Marković.