Sud BiH brani strance, a na građane i imamo podatke da je američki ambasador Majkli Marfi vršio pritisak na sud, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik nakon održanog ročišta u Sarajevu, uz poruku da neće dozvoliti da izvrše egzekuciju ni nad njim ni nad Srpskom.
"Reći ću samo da su ljudi koji rade u mojoj odbrani sve to dobro proceduralno postavili i sve rekli. Danas je bilo evidentno da se htelo podvaliti kao i sve drugo" izjavio je Dodik.
Predsednik Srpske kazao je i da je i Sud BiH podvaljen, kao i da je prvobitna namera je bila da se sudi samo političarima.
"Postavio ga je Volfgang Petrič, a prvobitna namera je bila da sudi političarima. A onda su kroz nekoliko dopuna proširili njegovo delovanje. Oni brane strance, a ne građane te njihove jadne i nikakve BiH, bez orijentira kako će dalje. Misle da će samo silom postaviti kurs nekog moranja, a to nikad nije bio dobar kurs za opstanak neke zemlje", naveo je Dodik.
On je otkrio i da je američki ambasador Majkl Marfi tražio da mu što pre bude presuđeno.
"Po njihovoj logici trebalo je da mi presude 15 dana pre ulaska u sudnicu. Ja imam pravo da se branim, a ta odbrana mi je onemogućena ovakvim ponašanjem sudije. Sve sudije ovde su muslimani", naveo je Dodik.
Predsednik Srpske osvrnuo se i na potvrdu lidera SDA Bakira Izetbegovića da međunarodna zajednica stoji iza ovog procesa.
"On nije baš pametan, ali mu se omakne ovako neka stvar. Rekao je da je Dodik osuđen i da će morati da se prihvati ono što oni hoće, a to je da razgrade ustavnu BiH i naprave unitarnu. Još imaju podršku stranaca koji prete sankcijama, a verovatno razmišljaju i o ubistvu. Ja im kažem da iza Dodika stoji narod koji mu je dao poverenje na ovim izborima i da ću se kandidovati za predsednika Srpske", naveo je Dodik.
Simptomatično je današnje oglašavanje Izetbegovića na ovaj način, posebno jer je sudija koja odlučuje prekaljeni kadar SDA.
Uzunovićeva široj javnosti BiH postala poznata kada je od 1998. do 2001. godine za vreme mandata premijera Federacije BiH Edhema Bičakčića iz SDA obavljala poslove zamenika ministra finansija za pravne i opšte poslove u Ministarstvu finansija, kao i poslove savetnika za pravna pitanja u Kabinetu zamenika premijera vlade federacije. Za svoje zasluge u vladi SDA, pre nekoliko decenija Sena Uzunović dobila je i novac za stambeno zbrinjavanje.
Predsednik Srpske je istakao je da je tokom današnjeg ročišta bio relaksiran.
"Čak u jednom trenutku nemoći sudija reče da će me zadržati. A ja sam rekao da napiše nalog za to, pa je odustala", dodao je Dodik.
Dodik se onda prisetio i strašnog zločina nad srpskom porodicom Golubović, kada su ubijena i mala deca. Sudija Sena Uzunović, koja sada sudi Dodiku i Lukiću, tada je bila pripadnik tzv. Armije RBiH i to pomoćnik komandira, a nakon toga je obavljala pravosudnu funkciju u sudu u Konjicu i nikada nije našla za shodno da sudi ubicama srpske dece, naveo je predsednik Srpske
Braća Petar i Pavle Golubović imali su tek sedam odnosno pet godina kada su ih početkom jula 1992. godine, zajedno sa roditeljima, uglednim Srbima iz Konjica, profesorima Đurom i Vlastom, iz stana izveli pripadnici Specijalnih jedinica policije pod kontrolom tadašnjih gradskih vlasti.
Sedmogodišnji Petar nekako je izbegao smrtonosni naum zločinaca i kada su otišli, izvukao se ispod tela streljanih roditelja i krenuo da traži pomoć. U policijskom punktu u selu Bijela ispričao je policajcima šta se dogodilo.
Umesto da ga spasu, policajci su ga izručili ubicama brata i roditelja, tako da je dečak u drugom pokušaju napokon usmrćen.
Današnje ročište predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika Srpske Milošu Lukiću obeležila je žestoka rasprava sudije Sene Uzunović sa advokatom Goranom Bubićem i prvooptuženim Dodikom, kao i zahtev odbrane za izuzeće Uzunovićeve.
Naredno ročište, na kojem će biti poznata odluka o zahtevu odbrane za izuzeće Uzunovićeve, biće održano 16. oktobra.