Vladislav Dajković u "Relativizaciji": DPS nema razloga za slavlje, niko ne želi koaliciju s njima

Građanima Crne Gore je ipak važnije ono što osećaju u svojim grudima, srcu i duši, nego da li će imati 50 ili 100 evra veću platu, smatra sagovornik Ljiljane Smajlović

U novoj epizodi emisije "Relativizacija" Ljiljana Smajlović razgovarala je s Vladislavom Dajkovićem, političarem, politikologom i predsednikom stranke Slobodna Crna Gora o političkoj situaciji u Crnoj Gori nakon izbora u Podgorici. 

"Mi jesmo pobedili u Podgorici, imali smo razloga za slavlje. Naša koalicija, da kažemo srpska koalicija, osvojila je nešto više od 20 procenata. To znači da nema vlasti u Podgorici bez nas i naše koalicije. S druge strane, iako je Milo Đukanović u delirijumu i ekstazi slavio rezultat DPS-a udarajući u solundar u nekom noćnom klubu, mislim da oni nemaju razloga za slavlje. Niko ne želi da sarađuje sa njima, niko ne želi koalicije sa njima", navodi Dajković. 

Na konstataciju da je DPS ipak osvojio oko 30 odsto glasova, Dajković ističe da je to za osam odsto manje nego na prethodnim, odnosno oko 20 odsto manje glasova nego na izborima 2018. godine.

"Nemaju nikakav koalicioni potencijal i nema šanse da će bilo ko da ide sa njima", smatra gost "Relativizacije", ističući da bi to bilo "političko samoubistvo".

Kako kaže, slavljem nakon izbora ponudili su narodu drugu stranu priče i poruku da nije sve izgubljeno. 

"Prva osoba kojoj je zasmetala Rezolucija o genocidu u Jasenovcu nije bio Milo Đukanović, već Jakov Milatović. Neko ko se predstavljao kao Srbin, odnosno da govori srpskim jezikom, ili da bar ne mrzi srpski narod u Crnoj Gori", navodi Dajković. 

Milatović je, smatra, napravio "niz faulova", ali je i dalje svestan da je na vlast došao na anti-DPS retorici i platformi. Time što nije pred novinarima hteo da odbaci mogućnost da pravi koaliciju sa DPS-om, smatra sagovornik Ljiljane Smajlović, Milatović samo "tvrdi pazar" i diže sebi cenu kod drugih stranaka.

"Ako je iko stabilan u Crnoj Gori, to je srpska koalicija 'Za budućnost Crne Gore', iako nam mesecima, pa i godinama unazad govore 'pustite te identitetske teme, to su retrogradne teme koje idu naruku Milu Đukanoviću', a vidite da građani ipak dominantno glasaju identitetske teme, ili nacionalne koalicije. Bilo to 'Za budućnost Crne Gore', bilo to koalicija okupljena oko Mila Đukanovića. Građanima je ipak važno ono što osećaju u svojim grudima, u svom srcu i duši. Ipak su im preče tradicionalne vrednosti Crne Gore, nego da li će imati 50 ili 100 evra veću platu", ističe Dajković.

Njegova prva politička aktivnost bilo je zalaganje za neutralnost Crne Gore i protivljenje ulasku u NATO. 

"Ja sam se 2014. vratio u Crnu Goru, studirao sam malo u Beogradu, živeo sam malo u Americi, onda sam studirao u Meksiku i 2014. sam igrom slučaja upoznao Marka Milačića, tada veoma angažovanog anti-DPS aktivistu i negde smo se našli i dogovorili da formiramo Pokret za neutralnost", ističe Dajković.

Kako dodaje, smatra da je njegova uloga na političkoj sceni Crne Gore da širi lepe vesti i iz Srbije i Crne gore i da "bude ambasador Srbije u Crnoj Gori, i Crne Gore u Srbiji".

"Moje polje delovanja je nacionalna politika, ja sam nacionalni političar. Ne stidim se da to kažem i ja idem samo u tom pravcu", zaključuje Dajković.

Kako ističe, mnogo je ljudi koji su rođeni, školovali se i ceo život žive u Crnoj Gori, a ne mogu da imaju crnogorska dokumenta samo zato što su Srbi.

"Razlog zbog kog se borim za dvojno državljanstvo zajedno sa drugim političarima u Crnoj Gori je pre svega ljudski razlog. Da više desetina hiljada Srba u Crnoj Gori dobiju elementarna ljudska prava za dostojanstven život i starost u našoj zemlji", navodi Dajković.

Bezbednosni sektor u Crnoj Gori je "pod šapom" Demokratske Crne Gore i u njih nemam poverenja, navodi Dajković, ističući da oni jesu anti-DPS nastrojeni, ali su veoma prozapadni i poslušni američkoj i drugim zapadnim ambasadama.

"Dok god tako pristupamo pristupamo politici, vi potvrđujete da Crna Gora nije nezavisna zemlja. Mi smo u svakom smislu zavisni od zapadnog uticaja", zaključuje gost "Relativizacije".