Aljbin Kurti rovari u Raškoj oblasti: Ko se kome na šta žalio
U istom danu kada su prištinske vlasti proglasile da će u objektu Centra za socijalni rad u Leposaviću, iz koga su isterali i zaposlene i korisnike, podići porodilište, što bi valjda trebalo tumačiti, kao znak "dobre volje" prema Srbima koje godinama maltretira, prištinski premijer Aljbin Kurti rešio je da svoju "dobru volju" širi i preko administrativnog prelaza, malo dalje, u Raškoj oblasti.
Kurti je, naime, kako su saopštili iz njegovog kabineta, "poželeo dobrodošlicu aktivistima i građanima Sandžaka", među kojima je, navodi se, bila i Amina Nuraj, "aktivistkinja za albansko nacionalno pitanje" u kako oni to očigledno vole da kažu – "Sandžaku", odnosno, u Raškoj oblasti.
"Premijer Kurti je izrazio zadovoljstvo da im poželi dobrodošlicu u vladu. Pobliže je upoznao život i delatnost svakog gosta i teškoće sa kojima se suočavaju usled nedemokratije u Srbiji i tamošnjeg režima", saopštio je kabinet Kurtija, koji inače svaku pauzu od besomučnog terorisanja srpske zajednice na Kosmetu, koristi da kritikuje "nedemokratiju" i "tiraniju" u Srbiji, a lažnu državu predstavlja kao oazu slobode.
Gospođa Nuraj, koja se, izgleda, bar na godišnjem nivou Kurtiju žali na "teškoće" s kojima se suočava u Srbiji, prema pisanju portala "Sandžačke", šefica je Albanskog nacionalnog veća u Novom Pazaru.
"Nedugo nakon zvaničnog otvaranja kancelarije Albanskog nacionalnog saveta (ANV) u Novom Pazaru, počeli su napori da se šire laži i dezinformacije u pokušaju da se dokaže velikoalbanska teza da su nekada većinsko stanovništvo u Sandžaku bili Albanci", ilustrovao je ovaj portal krajem prošle godine kakve su to teškoće gospođe Nuraj.
Esad Rahić, istoričar i stručnjak za demografske podatke tada je reagovao, navodeći da Nuraj, koja je njegova bivša učenica (i prezivala se Nurić), iznosi potpuno netačne demografske podatke i netačnu strukturu stanovništva".
Jasno je dakle, da Kurti i Nurajeva, itekako imaju zajedničkih tema pošto se oboje, svako na svoj način, i svako sa svoje strane administrativnog prelaza, bave etničkim inžinjeringom, ali i opasnom idejom širenja "velike Albanije".
"Nuraj je govorila o položaju Albanaca u Srbiji, a posebno u Sandžaku, osvrćući se na izazove, pretnje i svakodnevno ugnjetavanje srpskog državnog aparata prema njima, čime se krše prava tamošnjih Albanaca", naveo je Kurtijev kabinet otkrivajući da se Nurajeva bavi istim stvarima kao i Albanci iz Bujanovca, Preševa i Medveđe, koji u poslednje vreme organizuju proteste i skupove – sve instruisane od strane Kurtija – i sve sa istom idejom, da Srbe predstave kao ugnjetače.
Kurti je, kažu, izrazio punu i bezrezervnu podršku Albancima u Sandžaku, i njihovim naporima u pravcu zaštite njihovih ljudskih prava i sloboda.
Istu podršku verovatno, koju pruža albanskim stanovnicima takozvane "preševske doline" u kojoj sve vreme diže tenzije, i koju, kao i mnogi lažni premijeri pre njega, sanja da pripoji "Kosovu".
Kurti je, inače, već neko vreme očigledno "fiksiran" na Rašku oblast, budući da, malo-malo, pa sa kojekakvim "gostima iz Srbije" priča o Sandžaku.
Nedavno su tako sastanku u Prištini Sonja Biserko i Nenad Čanak "obavestili" Aljbina Kurtija kako "Beograd planira preseljenje kosovskih Srba u Sandžak" i kako se u Sandžaku "uveliko već grade kuće i stanovi za Srbe s KiM". Možda je Amina došla u goste da demantuje ove, očigledno lažne vesti?
Šta god da je bio razlog Aminine posete Kurtiju, u Rašku oblast se, izgleda, nije vratila preterano zadovoljna. Zadržala se malo duže nego što se nadala.
"Diskriminacija Srbije prema meni je prešla sve granice! Zaustavljeni smo na graničnom prelazu Brnjak 30 minuta, još čekamo dokumenta u kolima", požalila se ona na Fejsbuku.