Priština je konstruktivna u procesu dijaloga sa Beogradom, a neophodna je puna i što brža implementaciji Osnovnog sporazuma iz Brisela i Aneksa iz Ohrida (na koji je Srbija izrazila rezerve), poručio je premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti, tokom sastanka sa pomoćnikom sekretara Sjedinjenih Američkih Država za Zapadni Balkan Aleksandrom Kasanofom.
Konstruktivnost Prištine, najbolje je poznata Srbima sa Kosova i Metohije, koji su, inače, već godinama žrtve jednostranih poteza Kurtijevog režima. I iako poneki put, zbog takvih postupaka čujemo i kritike zapadnih partnera samoproglašenog "Kosova", pa čak i Amerike, Kurti je, kažu iz njegovog kabineta ipak zahvalan za "snažne bilateralne odnose" između "Kosova" i Sjedinjenih Američkih Država.
Ne zaboravlja, kaže i za njihov doprinos "oslobođenju, nezavisnosti i razvoju Kosova" - koji se, kako znamo ogledao pre svega u predvođenju ilegalnog, i međunarodnom pravu protivnom napadu NATO alijanse na Srbiju.
Dodao je da lažna država i SAD dele zajedničke vrednosti i ciljeve, kao prijatelji, saveznici i partneri.
Kurti je zahvalio Sjedinjenim Američkim Državama na saradnji u oblasti ekonomije, energetike, bezbednosti i šire. Istakao je demokratski, ekonomski i društveni napredak koji je Kosovo zabeležilo tokom ovog mandata vlasti, pri čemu prevashodno značaj bezbednosti i vladavine prava.
Istakao je i neophodnost regionalne saradnje u susret samitu Berlinskog procesa u ponedeljak, govoreći o, kako je rekao, potrebi sprovođenja sporazuma o slobodnom kretanju između "Kosova" i Bosne i Hercegovine, što doprinosi građanima Kosova i BiH.
I predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se pre nekoliko dana sa zamenikom pomoćnika državnog sekretara SAD za Zapadni Balkan i ukazao mu na gotovo nemoguće uslove u kojima živi srpski narod na KiM.
"Naglasio sam da su za konstruktivan dijalog potrebne dve strane, kao i da Srbija ostaje posvećena razgovoru i mirnom rešavanju problema, uprkos bespotrebnim jednostranim eskalacijama tenzija", objasnio je Vučić.