Krnji Ustavni sud BiH privremeno obustavio primenu dela pravilnika Srpske o udžbeniku za istoriju
Krnji Ustavni BiH je na vanrednoj plenarnoj sednici usvojio je predlog za donošenje privremene mere u vezi s delom pravilnika o nastavnom planu i udžbenika za istoriju za deveti razred osnovne škole, a koji se odnose na Odbrambeno-otadžbinski rat.
Zahtev za ocenu ustavnosti Pravilnika o nastavnom planu i programu za osnovno obrazovanje Republike Srpske i Prilog broj 20 – Nastavni program za predmet Istorija za deveti razred osnovne škole, podnelo je 13 članova Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Ovim se obustavlja primena osporenog člana pravilnika i priloga u delu koji se odnosi na "Temu 11. Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat".
Mere stupaju na snagu odmah, i ostaće na snazi do donošenja konačne odluke krnjeg Ustavnog suda BiH o podnesenom zahtevu, saopšteno je iz ove ustanove.
Obrazlažući odluku, Ustavni sud je, između ostalog, istakao da bi sprovođenje Pravilnika i Priloga u osporenom delu imalo ozbiljne i neotklonjive štetne posljedice koje se ogledaju u postojanju opasnosti od eventualnog prouzrokovanja dalje segregacije i podele među učenicima različitih etničkih zajednica, te povećanja osećaja isključenosti i marginalizacije učenika iz drugih etničkih zajednica, što bi moglo stvoriti atmosferu diskriminacije, navodi se u saopštenju.
Iz Ustavnog suda BiH navode da je nastava u Republici Srpskoj već počela i da je neminovno da će se i osporeni deo Pravilnika i Priloga u delu koji se odnosi na "Temu 11. Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat", koji se, kako navode, tiče ljudskih prava dece, primenjivati.
"Međutim, primena tih delova Pravilnika i Priloga može potencijalno ugroziti ljudska prava učenika i naneti im znatnu štetu koja se neće moći retroaktivno popraviti. Stoga je Ustavni sud ocenio da je donošenje privremene mere u interesu stranaka i pravilnog vođenja postupka", navodi se u saopštenju.
U saopštenju se podseća da odluka o privremenoj meri ne prejudicira odluku o dopustivosti, odnosno o meritumu zahteva.
Vulić: "Privremena mera" nije ustavni mehanizam
Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić rekla je da "privremena mera" ne postoji kao ustavni mehanizam već je izmišljena pravilima krnjeg suda, kao što je vanustavana grupa sudija koji se predstavljaju kao Ustavni sud BiH, a među kojima je troje stranaca.
"Nepotpuna vanustavna grupa donosi 'privremenu meru' iako nije reč o oceni ustavnosti nekog zakona, jer ocene ustavnosti bilo čega što nije zakon, takođe, ne pronalazim u Članu šest Ustava. Posebno što je reč o obrazovanju, odnosno podzakonskom aktu te oblasti koja je nadležnost Republike Srpske na teritoriji Republike Srpske", istakla je Vulićeva.
Da je krnji Ustavni sud ustavan i da štiti Ustav, kako je to u svakoj normalnoj državi, ne bi ni zasedao bez sudija koje bira Narodna skupština Republike Srpske, napomenula je ona.
"Takođe, ne bi izmišljao mehanizam 'privremene mere', niti bi se upuštao u ocene ustavnosti akata koji nisu zakon. Nadležnosti institucija BiH u Članu tri su jasno definisane i nikakva tumačenja niti modeliranja tu ne ostavljaju prostor jer su jasno pobrojane", konstatovala je Vulićeva za Srnu.