Srbija i Balkan

Linta 23 godine od zločina u Gospiću: Pokrenuti borbu za istinu o stradanju srpskog naroda

Mnogi pripadnici hrvatske vojske i policije koji su planirali, hapsili i učestvovali u likvidacijama nisu odgovarali za ovaj monstruozni zločin
Linta 23 godine od zločina u Gospiću: Pokrenuti borbu za istinu o stradanju srpskog naroda© Medija centar Beograd

Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta, izjavio je danas, povodom godišnjice zločina u Gospiću 1991, kada je ubijeno najmanje 130 Srba, a oko 250 uhapšeno i odvedeno u nepoznatom pravcu i naglasio da je važno pokrenuti aktivnu i plansku borbu za istinu o masovnom i planskom stradanju srpskog naroda.

"Jedan od načina je osnivanje posebne državne institucije tj. Memorijalnog centra srpskih žrtava na prostoru bivše Jugoslavije sa sedištem u Beogradu. Tužilaštvo za ratne zločine u Beogradu ima zakonsku i civilizacijsku obavezu da procesuira nalogodavce i počinioce masovnog i svirepog zločina na području Gospića nad pripadnicima JNA i srpskih civila", rekao je Linta, navodi se u saopštenju saveza Srba iz regiona.

Linta je podsetio da je zločin u Gospiću u Lici, koji se dogodio između 16. i 18. oktobra bio jedan od najvećih zločina tokom rata na području današnje Hrvatske.

"Više od 60 Srba je odvedeno iz svojih kuća i stanova i ubijeno od 16. do 18. oktobra 1991. na najstravičnije načine. Pronađeni su i sahranjeni posmrtni ostaci svega 60 žrtava dok se za ostalima još traga", rekao je Linta, navodi se u saopštenju Saveza Srba iz regiona.

Kako je istakao od početka 1991. godine u Gospiću i mnogim hrvatskim gradovima Srbi su bili izloženi pritiscima i pretnjama, ubrzo je počelo miniranje srpskih kuća i lokala, a zatim su počela hapšenja srpskih civila i pripadnika JNA.

"Srbi su odvođeni u Okružni zatvor, gradsku bolnicu koja je pretvorena u vojni objekat i zatvore u mestima Klanac, Smiljan, Zablate i dr. gde su prebijani i mučeni često do smrti. Za monstruozni zločin nad Srbima u Gospiću osuđeni su na minimalne zatvorske kazne samo tadašnji sekretar Operativog štaba u Gospiću Tihomir Orešković na 15 godina, tadašnji komandant 118. brigade Mirko Norac na 12 godina i Stjepan Grandić na 10 godina. Osuđeni ratni zločinac Mirko Norac je za gospićke i ličke Hrvate i većinu hrvatskog naroda heroj, a ne zločinac", naveo je Linta.

Prema njegovim rečima, mnogi pripadnici hrvatske vojske i policije koji su planirali, hapsili i učestvovali u likvidacijama nisu odgovarali pred licem pravde za ovaj monstruozni zločin.

image