Mitropolit Luka: Ukrajina je Fanaru probni poligon za uniju, i SPC je na udaru
Događaji vezani za nekanonsko mešanje carigradskog patrijarha Vartolomeja i njegovog Sinoda u ukrajinsku crkvenu krizu i stvaranje "Pravoslavne crkve Ukrajine" (PCU) mnogi pravoslavni jerarsi i analitičari s pravom smatraju delom projekta većih razmera, koji ima za cilj unifikaciju hrišćanskog sveta pod rukovodstvom Vatikana uz učestvovanje Fanara, rekao je mitropolit zaporoški i melitopoljski Luka, episkop Ukrajinske pravoslavne crkve.
Zalažući se za ideju svog prvenstva na pravoslavnom Istoku i propagirajući ideju "prvog bez jednakih", Fanar teži zbližavanju s Vatikanom, pa su tako postala uobičajena zajednička bogosluženja Rimokatoličke crkve i Carigradske patrijaršije, a uveliko se govori i o zajedničkom proslavljanju Vaskrsa, ukazao je mitropolit Luka.
Episkop UPC podsetio je da je pravoslavna crkva više puta osuđivala uniju, a da će težnja ka ujedinjenju, koju zastupa carigradski patrijarh Vartolomej, neizbežno dovesti do dubokih promena u svim aspektima pravoslavnog života, uključujući osnove veronauke, bogoslužbenu praksu i kanonski poredak.
Izlaganje mitropolita Luke "Ukrajina kao poligon za novu uniju – pretnje i načini prevazilaženja" pročitano je na naučnoj konferenciji "Uticaj Carigradske patrijaršije na sudbinu pravoslavlja u Ukrajini", održanoj na Fakultetu političkih nauka u Beogradu, za koju je i napisano.
Kako je ukazao, na primeru Ukrajine Fanar ostvaruje strategiju ujedinjenja koja kasnije može biti primenjena na širem nivou.
Podsetio je da je 2018. davanjem Tomosa o autokefalnosti, od raskolničkih pravoslavnih struktura osnovana Pravoslavna crkva Ukrajine (PCU), na čijem je čelu Epifanije Dumenko. Prvenstveni cilj formiranja ove tvorevine jeste formiranje nove unije na osnovi PCU i Ukrajinske grkokatoličke crkve (UGKC), ukazao je episkop jedine kanonske pravoslavne crkve u ovoj zemlji.
"Ukoliko ovaj zadatak bude ostvaren, Carigradska patrijaršija i Vatikan bi počeli da koriste 'ukrajinski presedan' kao dokaz za to da je ujedinjenje pravoslavaca i rimokatolika bez promene dogme u njihovom učenju ostvarivo i realno", rekao je mitropolit Luka.
Jedan od glavnih elemenata projekta osnivanja PCU predstavlja upravo saradnja s Ukrajinskom grkokatoličkom crkvom, istakao je mitropolit. Dve strukture uveliko sarađuju i to još od "Evromajdana" i 2014. sa zajedničkim bogosluženjima i akcijama. Sam Dumenko više puta je javno govorio o želji da produbi odnose sa UGKC, o čemu je govorio i poglavar unijatske crkve Svjatoslav Ševčuk, ali s malo drugačijeg aspekta.
Kako je ukazao mitropolit Luka, u intervjuu za "Obozrevatelj" Ševčuk govori o UGKC kao o nekakvoj "globalnoj crkvi", a o PCU kao o "lokalnoj", izbegavajući da odgovori na pitanje da li je moguće ravnopravno ujedinjenje UGKC i PCU.
UGKC, ustvari, u formi ujedinjenja priprema lagano i pažljivo gutanje Dumenkove organizacije, kao što je učinjeno 2019. sa delovima raskolničke "Ukrajinske autokefalne pravoslavne crkve" i to sa odobrenjem Svete stolice.
"Vatikan je tako defakto stvorio prvi presedan u istoriji savremene Ukrajine prelaska na uniju verske strukture koja se pozicionirala kao pravoslavna. Po mišljenju stručnjaka, ovu inicijativu treba smatrati svojevrsnom finalnom fazom tehnologije integracije ukrajinskog pravoslavlja u rimokatoličke strukture", upozorio je mitropolit Luka.
U svom predavanju, mitropolit zaporoški odgovorio je i na pitanje zbog čega je Carigradska patrijaršija zainteresovana za uspostavljanje jedinstva s Rimom, navodeći da je cilj Vatikana da autokefalne pomesne pravoslavne crkve pretvori u unijatske, dok poglavar Fanara pokušava da ostvari ogromnu vlast koju mu je Vatikan priznao kao "istočnom papi".
"Procesi koje je pokrenuo patrijarh Vartolomej već su doveli do razaranja svepravoslavnog jedinstva i dubokih podela u pravoslavnom svetu. Danas smo svedoci formiranja novog modela svetskog pravoslavlja u kojem centralno mesto zauzima carigradski patrijarh s ovlašćenjima i privilegijama bez presedana", rekao je mitropolit zaporoški.
Kako je dodao, glavni udarac je usmeren na Rusku pravoslavnu crkvu i crkve u balkanskom regionu koje su najjači protivnici unije i vlastoljubivih ambicija Fanara.
"U ovom kontekstu želeo bih da posebno skrenem pažnju na podršku koju UGKC i Fanar pružaju predvodniku crnogorske raskolničke tvorevine Borisu Bojoviću. Tako je Ukrajinska grkokatolička crkva pomogla u njegovoj legalizaciji pozvavši lidera 'CPC' na konferenciju 'Zajedno kroz teška ratna vremena. Iskustvo postjugoslovenskih zemalja i Ukrajine' (Lavov, 17-18. aprila 2024. godine)", rekao je mitropolit UPC.
On je istakao da je Bojović u intervjuu za portal RISU, informacionu platformu UGKC, rekao da se nada da će dobiti Tomos o autokefalnosti od Carigradske patrijaršije, kao i da CPC održava tesne veze s Fanarom koji je, po njegovim rečima, poslao posmatrače "radi proučavanja unutrašnje organizacije" takozvane Crnogorske pravoslavne crkve.
Mitropolit Luka podsetio je da je patrijarh Vartolomej u intervjuu za "Kurir" 2019. kategorički tvrdio da nikad neće dati autokefalnost lažnoj, po njegovim rečima "takozvanoj" Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi.
"A evo, nekoliko godina kasnije pojavili su se izvesni 'kontakti' s crnogorskim raskolnicima. Tako je Fanar po ko zna koji put pokazao da se u njegove reči i izjave ne sme imati poverenja. Kao u slučaju sa UPC, kad je patrijarh Vartolomej više puta tvrdio da za jedinog kanonskog poglavara ukrajinskog pravoslavlja priznaje mitropolita Onufrija, ali je posle toga upao na tuđu kanonsku teritoriju i dao je autokefalnost ukrajinskim raskolnicima", naveo je mitropolit Luka.
Ko garantuje da sa Srpskom pravoslavnom crkvom neće postupiti na isti način, ukazao je on.
"Predstavnici 'UPC KP' su u ukrajinskom scenariju takođe dugo godina održavali tajne kontakte sa Fanarom i na kraju su postigli ono što su želeli kad se promenila politička konjuktura. A protivrečnosti između Vartolomejevih izjava i njegovih postupaka zamagljene su bujicom sofističkih argumenata", upozorio je episkop UPC.