Vlada Crne Gore u tehničkom mandatu utvrdila je danas Predlog zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalom.
Ministar pravde Marko Kovač rekao je da je, nakon dužeg vremena, dobijeno mišljenje Evropske komisije i da je ocenjeno da je taj akt u potpunosti usaglašen sa tekovinama EU. On je istakao da je posebna pažnja u zakonu posvećena imovinskoj koristi koja je stečena delatnošću kriminalnih organizacija, prenosi Tanjug.
"Propisano je da se od učinioca krivičnog dela može oduzeti imovina ako je stečena kriminalnom delatnošću, a njena ukupna procenjena vrednost iznosi najmanje 50.000 evra, ako je potvrđena optužnica za krivična dela iz nadležnosti Specijalnog državnog tužilaštva (SDT)", rekao je Kovač.
Zakon je, rekao je, snažan korak napred u targetiranju nezakonite imovinske koristi.
"Crna Gora mora da započne snažnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije i do sada smo slali snažne poruke u tom pravcu", naveo je Kovač.
Predsednik tehničke vlade Dritan Abazović rekao je da smatra da je Ministarstvo pravde pripremilo dobro zakonsko rešenje, i da bi taj akt trebalo da bude razmatran na posebnoj sednici Skupštine.
"Građani treba da znaju kako državni službenik može da sa šest miliona evra garantuje svoju kauciju", naveo je Abazović, aludirajući verovatno na slučaj službenika Agencije za nacionalnu bezbednost Petra Lazovića, inače, sina Zorana Lazovića, bivšeg rukovodioca Sektora Uprave policije za borbu protiv organizovanog kriminala.
Kao što je poznato, i predsednik Crne Gore Milo Đukanović 2007. godine bio je optužen za umešanost u šverc cigareta u Italiji. Nekoliko Đukanovićevih bliskih saradnika, uključujući i bivšeg crnogorskog ministra finansija Miroslava Ivaniševića, bili su osumnjičeni za kriminalne aktivnosti u periodu od 1994. godine do 2002. godine. Italijansko tužilaštvo zatražilo je 2009. godine povlačenje optužnice protiv Mila Đukanovića.
Sumnje u ispravnost stečene imovine crnogorskog predsednika uprkos tome ne prestaju. Ipak, crnogorska specijalna tužiteljka Sanja Jovićević odbacila je prošle sedmice krivičnu prijavu protiv Đukanovića i njegovog sina Blaža zbog neovlašćenog bogaćenja, pranja novca i neprijavljivanja poreza.
Eskobar: Crna Gora mora da izađe iz političkog ćorsokaka
Specijalni izaslanik američkog predsednika za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar u poseti je Crnoj Gori, a danas se sastao sa premijerom Dritanom Abazovićem.
Eskobar je saopštio nakon sastanka sa Abazovićem da Crna Gora mora da reši politički "ćorsokak" u kojem se trenutno nalazi i da se jasno suprotstavi specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini.
Milo Đukanović: Crna Gora da se vrati u stanje normalnosti koje priliči jednoj članici NATO-a
Sa Eskobarom se sastao i predsednik Crne Gore Milo Đukanović, kome je američki izaslanik pružio otvorenu podršku.
"Gabrijel Eskobar i predsjednik Đukanović danas su se sastali i podijelili zabrinutost u vezi s donošenjem Zakona o predsjedniku, razgovarali o potrebi deblokade Ustavnog suda i razmijenili mišljenja o gorućim regionalnim bezbjednosnim pitanjima", navela je ambasada SAD na Tviteru.
U sličnom duhu, i Đukanović je saopštio da je imao "konstruktivan i veoma otvoren razgovor o situaciji u Crnoj Gori" sa specijalnim izaslanikom SAD.
"Izuzetna briga za funkcionalnost države u uslovima kada nemamo Ustavni sud i vladu i nema konsenzusa u parlamentu", naveo je Đukanović na Tviteru i dodao: "Ohrabrenje svim proevropskim i proevroatlantskim političkim akterima da se fokusiraju na kompromis koji će rezultirati izborom sudija Ustavnog suda i sprovesti vanredne izbore kao kredibilan izlaz iz krize."
Prema njegovim rečima, "sve ostalo je manipulacija, pa i nepromišljeno usvajanje zakona uprkos mišljenju Venecijanske komisije".
"Crna Gora se mora vratiti u stanje normalnosti koje pripada pouzdanoj članici NATO-a i državi koja je odgovorna da kroz reforme ostvaruje perspektivu članstva u EU ", zaključio je Đukanović.