Đačke posete u Hrvatskoj: Izjednačavaju Vukovar i Jasenovac

Većina škola odbija da uvrsti posetu Jasenovcu u program terenske nastave i zato je sramno niska posećenost, pa je prošle godine samo 38 odeljenja posetilo mesto na kojem je bio zloglasni ustaški logor

Godišnje manje od pedesetak školskih razreda poseti Jasenovac, iako Ministarstvo kulture školama snosi sve troškove. A sada se predlaže da se zajedno organizuje poseta zloglasnom ustaškom logoru, ali i Vukovaru.

"Konsultujemo se sa stručnim ljudima pre nego što donesemo odluku o zajedničkoj poseti škola Jasenovcu i Vukovaru", kaže ministarka kulture Nina Obuljen Koržinek, jer ima argumenata za taj predlog i protiv njega.

Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava i predsednik Domovinskog pokreta koji je u koaliciji sa HDZ-om pozvao je "sve u Kolonu sećanja".

"Obeležavanje stradanja srpskih žrtava 17. novembra je najobičnija provokacija i čin glorifikovanja agresora na Vukovar", rekao je Penava.

Saborska poslanica Rada Borić iz stranke Možemo, međutim, tvrdi da škole namerno zaobilaze Jasenovac, a da aktuelna vlast ima jedno lice "prema spolja", a drugo u Hrvatskoj.

"Zabrinjava što većina škola odbija da uvrsti posetu Jasenovcu i zato je sramno niska posećenost", tvrdi Borićeva.

Još pre pet godina Ministarstvo obrazovanja pokrenulo je inicijativu da škole posećuju Jasenovac i da učenici osmog razreda imaju na mestu bivšeg logora terensku nastavu, ali interes je bio, i ostao, slab. U početku je manje od 20 odeljenja godišnje išlo u Jasenovac, premda su obezbeđena sredstva za put i boravak, a prošle godine je samo 38 razrednih odeljenja imalo terensku nastavu i stručno vođstvo na mestu zloglasnog logora.

Ono malo profesora koji su poveli učenike u Jasenovac kažu da su to uradili zbog slabog informisanja mladih o zločinima koji su počinjeni od strane ustaša u bivšem logoru. Upozoravaju da maturanti malo ili ništa ne znaju o Jasenovcu.

Iako su posete besplatne, tek svaki treći učenik se odlučuje da ode da vidi jasenovačke strahote. Profesori se boje i reakcija roditelja, jer su mnogi zabranili deci da idu na terensku nastavu, dok se neki pravdaju da još "nije vreme za to".

Nova upravnica Javne ustanove Spomen-područja Jasenovac Sara Lustig, ćerka slavnog filmskog producenta Branka Lustiga, imenovana je od strane vladajućih u Hrvatskoj na tu funkciju jer je radila u Ministarstvu spoljnih poslova i bila u kabinetu premijera kao savetnica za Holokaust.

Do sada se nije javno eksponirala na novoj funkciji, a pre dolaska u Jasenovac bila je šefica delegacije Hrvatske pri Međunarodnom savetu za sećanje na Holokaust. Tada je Hrvatska bojkotovala zajedničku izložbu sa memorijalnim muzejom Holokausta u Vašingtonu jer je na jednom panou trebalo da bude napisano da je u vreme NDH sproveden genocid nad Srbima.