Šef diplomatije Slovačke: Naša pozicija o pitanju KiM nepromenjena, nećemo ga priznati

Šef diplomatije Slovačke je rekao da su odnosi Srbije i Slovačke izuzetni i osnovani na dugim istorijskim temeljima

Pozicija Slovačke o pitanju Kosova i Metohije je nepromenjena, izjavio je danas u Beogradu ministar spoljnih poslova te zemlje Juraj Blanar i podsetio da Slovačka ne priznaje tzv. Kosovo.

"Naša pozicija ostaje nepromenjena. Podržavamo dijalog između Beograda i Prištine. Želimo da pomognemo da integracija Zapadnog Balkana, pogotovo Srbije, kao jako bitne države, napreduje puno brže nego sto je trenutno slučaj", rekao je Blanar na konferenciji za novinare posle sastanka sa ministrom spoljnih poslova Srbije Markom Đurićem.

Blanar je rekao da Slovačka podržava evropski put Srbije i poziva da se otvori i zatvori klaster 3 i da se ono što je obećano Srbiji i ispuni. Dodao je i da ta zemlja osuđuje dvostruke aršine i politički pristup koji se često koristi u Briselu.

Blanar je ocenio i da bi stanovnici Srbije, ako predugo traje evropski put, mogli da pomisle da ih ne žele u EU, a to, kako je istakao, nije tačno.

On je zahvalio rukovodstvu Srbije na brzoj reakciji nakon atentata na slovačkog premijera Roberta Fica, dodajući da je Srbija bila jedna od prvih koja je osudila ovaj napad koji, kako je istakao, predstavlja napad na demokratiju.

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić rekao je da je Blanar iskreni i pravi prijatelj Srbije, dodajući da dve zemlje dele snažno prijateljstvo kovano kroz mnoge generacije.

Đurić je istakao da Slovačka pruža podršku Srbiji kada je reč o ključnom nacionalnom interesu, a to je pitanje Autonomne pokrajine KiM.

"Fico i Blanar su među najsnažnijim zagovornicima naših nacionalnih interesa i kada je reč o evropskim integracijama i kada je reč o KiM", rekao je Đurić na konferenciji za novinare.

On je ocenio da prijateljstvo dve zemlje nije samo vezano za teme od nacionalnog značaja, ukazujući da je trgovinska razmena dostigla 1,2 milijarde evra godišnje i da može da bude mnogo veća

Đurić je zahvalio slovačkim investitorima koji su u Srbiji pronašli dom i pozvao srpske kompanije da počnu da rade u Slovačkoj.

Šef srpske diplomatije je istakao da se i Srbija i Slovačka zalažu za mir i saradnju i da imaju isti princip kada je reč o međunarodnom delovanju. Najavio je i da će danas sa kolegom iz Slovačke ići u Bački Petrovac, gde će biti otvoren počasni konzulat Slovačke.

U Ministarstvu spoljnih poslova Srbije danas je potpisan i Memorandum o razumevanju i saradnji između Ministarstva spoljnih poslova Srbije i Ministarstva inostranih i evropskih poslova Slovačke.

I predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević susreo se sa ministrom spoljnih i evropskih poslova Slovačke Jurajem Blanarom. Zvaničnici su razgovarali o bilateralnim odnosima dve tradicionalno bliske i prijateljske zemlje, kao i o unapređenju saradnje.

Vučević je naglasio da veoma ceni podršku Slovačke teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije i čvrst stav te zemlje da ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost tzv. Kosova, saopšteno je iz Vlade Srbije.

Premijer je izrazio zahvalnost povodom uzdržanog stava Slovačke tokom glasanja o Rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija i poručio da ta rezolucija neće nikako doprineti stabilizaciji regiona, niti poboljšanju odnosa između srpskog i bošnjačkog naroda.

Srpski zvaničnici sa slovačkim šefom diplomatije razgovarali su i o obnovljivim izvorima energije. Blanar je ukazao da je Slovačka spremna da sarađuje sa Srbijom i u toj oblasti, dodajući da se u toj zemlji priprema velika investicija u vezi sa proizvodnjom akumulatora i baterija.

"To je firma koja je jaka i već radi u Srbiji i ovde vidimo veliki potencijal za buduću saradnju jer je to put koji je nezaobilazan i na njemu moramo biti prisutni", istakao je Blanar.

On je naveo da je sa Đurićem razgovarao i o saradnji oko nuklearne energije, navodeći da je informisao srpsku stranu da Slovačka priprema još jednu investiciju, izgradnju nuklearnog bloka i da je ta država spremna da pruži iskustva u toj oblasti.

"Moramo da se pripremimo za veliku potrošnju električne energije. Za par godina potrošnja struje povećaće se 30 odsto. Možemo da pružimo Srbiji iskustvo i naše znanje", rekao je Blanar.