Srbija i Balkan

Svetski ujgurski kongres zaseda u Sarajevu

Organizacija koju izdašno finansira NED, zajedno sa drugim američkim agencijama, tvrdi da je izložena pretnjama. Radio-televizija Republike Srpske stala je uz NR Kinu, objavivši intervju sa kineskim diplomatom koji je skup nazvao antikineskim
Svetski ujgurski kongres zaseda u SarajevuGetty © VCG / Contributor

U Sarajevu danas počinje zasedanje Osme generalna skupštine Svetskog ujgurskog kongresa koje će trajati do 27. oktobra.

Posredi je islamistička organizacija, osnovana pre 20 godina, koja podržava otcepljenje ujgurskog autonomnog regiona Sinđang od NR Kine i pritom uživa izdašnu finansijsku i logističku podršku američke Nacionalne zadužbine za demokratiju (NED) koja se dovodi u vezu sa Centralnom obaveštajnom agencijom (CIA).

Prema izveštaju kineske vlade iz ove godine, Svetski ujgurski kongres godišnje od NED-a dobija od 5 do 6 miliona dolara za svoje aktivnosti.

Uoči početka kongresa u Sarajevu organizatori su saopštili da je kineska ambasada u Bosni i Hercegovini (BiH) vršila pritisak na domaćine da skup bude otkazan, nakon čega su, navodno, predsedniku te organizacije Isi Dolkunu upućene pretnje hapšenjem, budući da BiH sa Kinom ima potpisan ugovor o ekstradiciji.

Zumreta Arkin, portparolka i direktorka ove organizacije, saopštila je, kako prenose mediji iz Sarajeva, da je pet delegata odustalo od dolaska zbog pretnji kineskih vlasti, ali nije iznela dokaze za svoju tvrdnju, niti je obelodanila imena delegata koji, navodno, u Sarajevo nisu došli zbog pretnji.

Radio-televizija Republike Srpske iz Banjaluke prenela je izjavu otpravnika poslova kineske ambasade u BiH, Mijao Dake, koji je rekao da je pitanje Sinđanga unutrašnje pitanje NR Kine.

Takozvani "Svetski ujgurski kongres" je potpuno antikineska separatistička organizacija koja već dugo smišlja glasine i laži u vezi sa kineskim regionom Sinđang, podstiče nasilne terorističke i separatističke aktivnosti i neraskidivo je povezana sa terorističkim organizacijama, naglasio je Mijao u izjavi za Radio-televiziju Republike Srpske, upozorivši da su mnogi koji prisustvuju zasedanju teroristi Turkestanske islamske partije koje traži Interpol.

On je podsetio da su vlasti u BiH dale zvanično obećanje Kini da će poštovati princip jedne Kine, odnosno njen suverenitet, nezavisnost i teritorijalni integritet i da neće podržati Svetski ujgurski kongres u bilo kojem obliku.

"Iskreno se nadamo da će se institucije BiH na svim nivoima pridržavati stava svoje zemlje, te da zvaničnici neće ni na koji način podržati Svetski ujgurski kongres, niti činiti bilo šta što šteti odnosima između Kine i BiH", rekao je Mijao.

Narodna Republika Kina se decenijama, sve donedavno, suočavala sa terorističkim napadima ujgurskih separatista.

Od 2007. do približno 2016. godine, izvedeno je nekoliko hiljada terorističkih napada na građane, kineske snage bezbednosti i institucije u kojima je živote izgubilo više od hiljadu ljudi, a povređeno je nekoliko hiljada.

Autor ovih redova, koji je 2013. godine živeo i radio u Kini, svedok je samoubilačkog terorističkog napada ujgurske grupe koja je automobilom uletela u masu okupljenu na trgu Tijenanmen. U napadu je stradalo troje napadača, ali i jedna strankinja i jedna državljanka Kine.

Kina je uspela da slomi terorističke snage koje su ugrožavale stanovništvo u Sinđangu.

Kina je proteklih godina u zapadnim medijima bila optuživana da je u Sinđangu otvorila "koncentracione logore" za Ujgure. Kineska vlada je odgovorila da su posredi obrazovni centri, priloživši fotografije sa lica mesta, na taj način demantujući tvrdnje zapadnih medija koje nisu bile potkrepljene konkretnim dokazima, već nejasnim satelitskim snimcima.

Islamske zemlje ne podržavaju Svetski ujgurski kongres. Veliki broj predstavnika islamskih zemalja u više navrata je tokom proteklih godina posećivao Sinđang.

Predstavnici islamskih zemalja, novinari, naučnici i uleme na licu mesta su imali priliku da se uvere u stavarno stanje u tom regionu, a jedna od tih grupa o svojim zapažanjima je obavestila i UN.

Nakon što je porazila terorističke snage u Sinđangu, Kina je u taj region uložila stotine milijardi juana u infrastrukturu, modernizaciju i značajno poboljšanje životnog standarda stanovništva.

Centralna vlada u Pekingu od ove do 2026. godine, prema izveštajima koji su dostupni, namerava da uloži dodatnih 700 milijardi juana u 133 projekta, zahvaljujući kojima bi u regionu trebalo da budu otvorene 32 hiljade radnih mesta.

Da u Sinđangu, nakon godina terorističkih napada, ipak duvaju drugačiji vetrovi verovatno najbolje svedoči činjenica da je pomenuti region, u kom Ujguri inače ne čine većinu stanovništva, lane posetilo neverovatnih 265,44 miliona noćenja turista koji su zainteresovani za netaknutu prirodu, bogato multikonfesionalno i multietničko nasleđe i lokalnu kuhinju, pa ih domaćini kao takve i dočekuju poboljšavajući rapidno svoj životni standard.

RT Balkan je letos objavio da je šef Nacionalne zadužbine za demokratiju (NED), Dejmon Vilson, krajem maja i početkom juna boravio u Sarajevu, a jedna od tema njegove posete, izvesno, bio je i skup koji je danas počeo u Sarajevu.

Zapadni mediji nisu odoleli, a da Kinu ne optuže za navodni "genocid" nad Ujgurima, iako je broj Ujgura u NR Kini od njenog osnivanja, kada ih je bilo 3,29 miliona, porastao na više od 20 miliona koliko ih danas ima, od čega nešto više od 11 miliona živi u Sinđangu.

image