Američki zakon u Crnoj Gori "retrogradna praksa": I Jakov Milatović protiv zakona o stranim agentima
Nedavna inicijativa o uvođenju Zakona o agentima stranog uticaja bila bi atak na civilni sektor i retrogradna praksa koja ukazuje da trendovi u zemlji idu u pogrešnom smeru, saopštio je predsednik Crne Gore Jakov Milatović na sastanku sa predstavnicima civilnog sektora koji je održan u Podgorici.
Na sastanku je razgovarano o "deset zabrinjavajućih trendova koji imaju negativne efekte na dalji demokratski razvoj, vladavinu prava, kao i obaveze iz pristupnih pregovora Crne Gore, ugrožavajući na taj način dugoročne reformske procese".
Predsednik Milatović na ovaj način pridružio se stavu Vladu Crne Gore Milojka Spajića iz koje je povodom iste inicijative saopšteno da ta vlada "ostaje na evropskom putu i da se predlog takvog zakona neće naći na njenom dnevnom redu", kao i da Pokret Evropa sad, čiji je lider Milojko Spajić, premijer Crne Gore, neće podržati takav zakon.
Prethodno je Andrija Mandić, predsednik Skupštine Crne Gore i lider Nove srpske demokratije, koja je deo vladajuće većine u Crnoj Gori, saopštio da će predlog zakona biti zasnovan na "Zakonu o registraciji stranih agenata u Sjedinjenim Američkim Državama (Foreign Agents Registration Act)".
"Ne vidimo zašto bi bilo kome smetalo povećanje transparentnosti čitavog društva po uzoru na najveće demokratske tekovine zapadnog sveta", saopšteno je iz koalicije "Za budućnost Crne Gore", koja je najavila predlog zakona.
Neposredni povod za inicijativu ZBCG bio je izveštaj Međunarodnog foruma za demokratske studije pri Nacionalnoj zadužbini za demokratiju (NED), američkoj NVO koja deluje i u Crnoj Gori.
"Strani neliberalni uticaji, naročito iz Kremlja i Pekinga, nude lažnu alternativu evropskom projektu", izjavila je na skupu "Borba protiv autoritarnog uticaja na Zapadnom Balkanu: Crna Gora kao probni slučaj", Tanja Dramac Džirijes, zamenica direktora za Evropu u NED-u.
Reakcija predsednika Crne Gore stigla je, inače, samo dve nedelje pošto je iz Stejt departmenta u izjavi za "Glas Amerike", saopšteno da su "Sjedinjene Američke Države duboko zabrinute zbog mogućih posledica koje bi zakon o stranim agentima koji je predložen u Crnoj Gori, mogao imati na demokratiju, ljudska prava i osnovne slobode, uključujući slobode izražavanja i udruživanja".
Dodato je i da bi u Crnoj Gori, "saveznici u NATO-u i kandidatu za članstvo u Evropskoj uniji, takav zakon mogao ograničiti građanski prostor".
"Mogao bi stigmatizovati organizacije civilnog društva koje rade na poboljšanju života građana Crne Gore i ometati kritički rad nezavisnih medija koji javnost izveštavaju na osnovu činjenica. Ti elementi izrazito su značajni za sve demokratske institucije i sisteme", navedeno je u odgovoru portparola Stejt departmenta "Glasu Amerike".
Istoričar Bogdan Živković podsetio je nedavno u izjavi za RT Balkan da je FARA zakon, odnosno Foreign Agents Registration Act, jedan od temeljnih američkih zakona koji ne zabranjuje delatnost u Americi ljudima koji primaju novac iz inostranstva, ali koji zahteva da svako ko prima novac iz inostranstva za svoju delatnost to mora da prijavi.
"To što je temeljni američki zakon, jedan od osnova američke demokratije, to što je jedna od glavnih brana američke demokratije od spoljnih uticaja, mešanja u unutrašnja pitanja SAD – oni ne dozvoljavaju drugim državama, koje su njihovi vazali, koje su u njihovoj interesnoj sferi", reči su Živkovića.
On je objasnio da se razlog za takav stav nalazi u američkim interesima, "zbog toga što bi jedan takav zakon u najvećoj meri pogodio, gotovo u 90 posto, ljude koji primaju novac sa Zapada, dakle iz državnih, ili paradržavnih sredstava ali sa Zapada, a sa ciljem dubokog mešanja u unutrašnja pitanja Crne Gore ili drugih balkanskih država".
"Dakle, Amerikanci su svesni da bi takav zakon pre svega kao strane agente označio one aktere na lokalu koji rade za američke interese. To je puki, eklatantan primer licemerja", rekao je Živković.