Predsednik Srbije Aleksandar Vučić doveo je u sumnju evropsku budućnost Srbije, nagoveštavajući da bi ova zemlja mogla da se pridruži BRIKS-u, zabrinuto konstatuje britanski "Tajms", navodeći kako se tas vage, iako je Beograd dugo balansirao između Istoka i Zapada, sve više naginje ka Kremlju.
"Tajms" podseća da je Srbija odbila da se pridruži zapadnim sankcijama protiv Rusije, a ističe i kako je srpski potpredsednik vlade Aleksandar Vulin ove nedelje sa ostalim članovima srpske delegacije prisustvovao samitu u Kazanju.
Vulin, je konstatuje medij, čovek koji se "udvara Kremlju". Ali, s druge strane, tu je i Miloš Vučević, koga britanski medij opisuje kao "šarmantnog srpski premijer sa naočarima" – poslat je, kažu, u evropske prestonice da razgovara o članstvu u EU.
"Obojica su lojalni pomoćnici svog sve autoritarnijeg predsednika koji je bio sprečen da i sam prisustvuje samitu BRIKS-a zbog dobro tempirane posete poljskog premijera Donalda Tuska u četvrtak i druge Ursule fon der Lajen, predsednice Evropske komisije. Umesto toga, razgovarao je sa Putinom telefonom u nedelju, prvi put za dve i po godine, zahvalivši mu na ruskom gasu i slaveći blisko prijateljstvo zemalja. Istog dana održao je obraćanje na ruskom jeziku povodom oslobođenja Beograda od nacista od strane jugoslovenskih partizanskih trupa i trupa Crvene armije", zabrinuto konstatuje "Tajms".
Medij ističe i kako je Vučić naveo da je podrška srpskog naroda BRIKS-u, grupi zemalja koje nas "manje ucenjuju" od EU, dostigla 42 odsto.
"Kada ljudi budu glasali za novog predsednika za dve i po godine, ovo će postati jedna od ključnih tema. Ko zna, možda to postane i tačka za referendum", rekao je Vučić, a prenosi "Tajms".
Medij ocenjuje i da Rusija i Srbija "dugo slave blisku vezu" zbog zajedničkog slovenskog porekla, ali i da je "Putin koristio jeftine isporuke gasa da konsoliduje svoj uticaj na balkansku naciju, koja se strateški nalazi usred EU i NATO saveznika".
Vulin je, navodi "Tajms", ilustrujući kako se "vaga pomera", rekao da će "svaki poraz Rusije biti poraz Srbije", i Zapad optužio da podstiče obojenu revoluciju u Srbiji, koju bi on ograničio zakonodavstvom "u stilu Kremlja" – NVO koje se finansiraju iz inostranstva proglašavajući za strane agente.
Podseća se da je Vulin bio na čelu BIA, agencije za državnu bezbednost Srbije, sve dok ga SAD nisu sankcionisale prošlog leta, optužujući ga za trgovinu drogom i oružjem i "omogućavanje zlonamernih aktivnosti Rusije".