Potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin predvodio je srpsku delegaciju na Samitu BRIKS-a u Kazanju, za koji ističe da je "probudio nadu u svetu".
"Nadu u to da je pravedan svet moguć i veru u to da velike sile mogu da komuniciraju sa malim zemljama u potpuno ravnopravnom partnerskom odnosu, bez političkih, ekonomskih ili drugih uslovljavanja", rekao je Vulin uz napomenu da je njemu u Kazanju bilo mnogo lakše nego predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji je u isto vreme imao ranije dogovorene posete poljskog i grčkog premijera.
Naglasio je da BRIKS ne uslovljava Beograd, te da bi bilo neodgovorno ne istražiti sve pogodnosti organizacije u kojoj su Rusija, Kina i Indija.
Trodnevni Samit BRIKS-a u Kazanju završen je usvajanjem zajedničke, Kazanjske deklaracije.
"Ja sam bio među prijateljima. U BRIKS-u, Srbija je među prijateljima. Imate više od 40 zemalja na samitu. To vam govori koliko je glup pokušaj izolacije Rusije ili plašenje jedne Kine. Pa i koliko je glupo pomisliti da možete naterati Srbiju da prestane sama da bira svoje prijatelje", sumirao je utiske sa samita potpredsednik Vlade Srbije.
BRIKS je skup slobodnih zemalja i ljudi
Vulin je istakao da je prirodno da Srbija bude deo Samita koji predstavlja značajan deo čovečanstva.
"BRIKS je skup slobodnih zemalja i ljudi. Organizacija drugačija od ostalih, jer se ne formira na osnovu bliskosti granica, poput Evropske unije, već prema zajedničkim vrednostima", objasnio je Vulin.
Naveo je da je BRIKS otvoreno tržište na kom se niko ni na šta ne prisiljava i uslovljava.
"Kad nam se takvo tržište nudi i otvara, bili bismo jako neodgovorni da ne istražimo sve mogućnosti. Niko nam nije postavio nijedan uslov. Nisu tražili priznanje Kosova, niti sankcije EU, promenu izbornih zakona...", rekao je potpredsednik Vlade Srbije.
Moskva ceni što nismo uveli sankcije Rusiji
Vulin naglašava da je sa Putinom razgovarao o situaciji u svetu i još boljem odnosu Moskve i Beograda.
"Srbija, jedina u Evropi, zahvaljujući predsedniku Vučiću, nije uvela sankcije Rusiji. Moskva to ceni u ekonomskom, političkom i istorijskom smislu. Odnosno, da istorija nije mrtvo slovo na papiru, već da bliskost naroda zaista postoji", ističe sagovornik.
Smatra da je za Srbiju važno što su gotovo svi lideri zemalja učesnica samita pozdravili predsednika Srbije, uključujući i kineskog predsednika Sija Đinpinga.
"Predsednik Si je za Vučića rekao: 'Moj Brat'. To nije mala stvar u svetskim okvirima. Cene odlučnost Srbije da vodi samostalnu politiku", ukazuje Vulin.
Ruski gas i EU
Kao konkretnu ekonomsku pogodnost saradnje sa Rusijom, potpredsednik srpske Vlade vidi ruski gas.
"Srbija će imati dovoljno ruskog gasa i to se ne dovodi u pitanje. I sledeći put kada neko iz EU dođe kod nas i zatraži nove sankcije Rusiji, pokažete im koliko košta gas u Srbiji, i kako stiže u zemlju bez ijednog uslovljavanja", zaključuje Vulin u razgovoru za RTS.
BRIKS su 2006. godine osnovali Brazil, Rusija, Indija i Kina, a Južna Afrika joj se pridružila 2011. godine.
Od 1. januara 2024. godine BRIKS-u su se kao punopravni članovi pridružili Egipat, Etiopija, Iran i Ujedinjeni Arapski Emirati.