Poslaničke grupe prijateljstava u Skupštini Srbije, kojih je za sada formirano 62, iako nemaju veliku političku moć, pokazuju kojim zemljama su stranke naklonjenije, a naši parlamentarci su se izjasnili za Kinu i Rusiju. Najbrojniji je tim sa Kinezima sa 102 poslanika, zatim onaj za saradnju sa Rusijom koji ima 97 parlamentaraca, dok se "grčki klub" probio na treće mesto po brojnosti sa 92 "članske karte", navodi se na sajtu Skupštine Srbije.
Slede grupe sa Italijom i Svetom stolicom (77 poslanika), "ekipa" sa Mađarskom - 71, zatim Sjedinjene Američke Države - 66, Francuska - 59, Nemačka - 58, Kipar - 55, koliko ima i Kuba, Japan 54, Austrija 53, Mađarska 71, Ujedinjeno Kraljevstvo 52, Bosna i Hercegovina 47...
Među grupama koje imaju jednocifren broj članova su timovi sa Demokratskom Narodnom Republikom Korejom (6), Kongom (9), Egiptom - 5, Eritrejom i Esvatinijem po sedam, Komorima - pet, Malijem - sedam. Tu je i Sao Tome i Principe - osam poslanika.
Još nisu sastavljeni timovi koji će nas povezivati sa zemljama bivše Jugoslavije - Crnom Gorom, Hrvatskom, Slovenijom...
U Grupi prijateljstava sa Rusijom je mešovito društvo poslanika vlasti i opozicije. Na čelu je Igor Braunović, predsednik pokreta "Naša Drina" koalicionog partnera Socijalističke partije Srbije, a tu su i ostali drugovi socijalisti Dušan Bajatović i Uglješa Marković, kao i predsednica poslaničkog kluba SPS Snežana Paunović. Naprednjaci su brojni u timu družbe i ima ih skoro 70. Među njima su Milovan Drecun, Dubravka Filipovski , Goran Rakić, nekadašnji košarkaš Željko Rebrača, operska diva Jadranka Jovanović... Od opozicionara se učlanio Miroslav Aleksić, predsednik Narodnog pokreta Srbije, Slobodan Ilić iz stranke SRCE, Predrag Marsenić iz Novog DSS...
I kod Kineza je šaroliko društvo, a na čelu grupe je potpredsednica Skupštine Srbije Marina Raguš iz SNS. Ona je za "RT Balkan" istakla da svaki poslanik ima pravo da se opredeli za bilo koju grupu prijateljstava.
"Svako može da bude član, ne u jednoj nego u više grupa. Poslanik donosi odluku prema svojim afinitetima. Mi fazno formiramo grupe sa zemljama, sa nekim regionima, sa svim državama sveta ćemo formirati, čak i tamo gde drugi parlamenti nemaju grupu sa nama, mi ćemo formirati. Grupu prijateljstva sa Kinom sam vodila i u prethodnom mandatu i sada nastavljam. Imamo konkretne aktivnosti, ogranizovanje studijskih poseta, poslanici našeg parlamenta, njih oko dvadesetak, su u prilici da jedanput godišnje posete kineske gradove, stiču nova znanja. Narodna Republika Kina je naš strateški partner, imamo najviši nivo saradnje. Tokom poslednje posete predsednika potpisana je i Izjava o zajedničkoj budućnosti u novoj eri i još mnogo strateških partnerstava. Naši poslanici izražavaju želju da kroz rad grupe budu deo svega toga - navela je Raguševa.
Od zemalja Evropske unije najbolje se kotira Grčka, jedna od pet zemalja EU koja nije priznala lažnu državu Kosovo. Ovaj tim predvodi naprednjak Veroljub Arsić.
Manje zemlje su grupisane pa postoje timovi sa Jugoistočnom Azijom (Brunej Darusalam, Kambodža, Laos, Malezija, Mijanmar, Filipini, Singapur, Tajland i Vijetnam) i sa karipskim zemljama (Antigva i Barbuda, Barbados, Belize, Dominika, Haiti, Sveta Lucija, Sent Kits i Nevis, Bahami, Grenada, Sveti Vinsent i Grenadini , Trinidad i Tobago). Prva ima 39 poslanika, a druga 33.
Poslaničke grupe prijateljstva su skupštinska tela koja se mogu obrazovati u Narodnoj skupštini za unapređenje odnosa i saradnje naše države sa drugim državama. Prilikom osnivanja poslaničke grupe prijateljstva polazi se od uzajamno izraženih interesa za ostvarivanje i razvoj saradnje između parlamenata.
Inače, u prethodnom mandatu Skupštine Srbije poslanici su najviše članskih karata uzeli za klub sa Nemačkom, ali se sada situacija promenila, pa su kolege iz Bundestaga izgubile presto.