Kurtijevi taoci: Na KiM nema dana a da neki Srbin ne bude prebijen, uhapšen, zastrašivan

Početkom marta ove godine, u selu Donja Bitinja u opštini Štrpce, Albanac iz Suve Reke ispalio je više hitaca iz vatrenog oružja, a posle šenlučenja na zid kuće Svetislava Stojkovića postavio je pogrebni venac

Pre koji dan, 26. oktobra, u stanici policije u Kosovskoj Mitrovici brutalno je pretučen Srbin Miloš Subotić. Kasnije je ispričao je da je odveden u sobu u policijskoj stanici u kojoj nije bilo kamera, da je tamo maltretiran iako se ni u jednom trenutku nije opirao hapšenju. 

Zašto je priveden nije mu rečeno, odnosno koji je član krivičnog ili prekršajnog zakona prekršio. Dodao je da je bez razloga, koliko je mogao prebrojati, dobio osam šamara, udarac nogom u predelu grudi. Vezanog lisicama tukao ga je čovek kome je policijska značka bila pokrivena. Pušten je tek nakon nekoliko sati, a iz policije je otišao pravo u bolnicu na pregled gde su mu ustanovljene brojne povrede.  

U izveštaju kosovske policije o batinama koje je Subotić dobio nema ni reči, navedeno je jedino da je priveden pošto je "pravio nered i prevrtao stvari ispred jednog lokala", da je opomenut, ali kako je nastavio "morao je biti uhapšen".

U noći između 9. i 10. septembra ove godine, takođe u Severnoj Mitrovici uhapšena su a zatim prebijena četvorica srpskih mladića. Tada su snimljene mučne i teške scene dece koju policajci bacaju na zemlju a zatim prebijaju, tuku i vuku po ulicama, te ih privode specijalci sa dugim cevima.

Iz Kancelarije za KIM tada je saopšteno da posebno zabrinjava što roditeljima uhapšenih mladića nije dozvoljeno da ih vide, niti srpskom medicinskom timu da ih obiđe i pregleda, obzirom da su privedeni bili "žrtve dokazane policijske brutalnosti".

"Pritom, prema rečima očevidaca, Kurtijevi posilni bili su u civilu i nisu pokazali legimitacije, što je još jedan dokaz da Kurti sever Kosova i Metohije želi da pretvori u policijsku okupiranu teritoriju", rečeno je iz Kancelarije za KiM.

"Upravo su mi na KiM sina pretukli i uhapsili Kurtijevi policajci. Iživljavali su se na deci koja su slavila rođendan. Zvao sam hitnu pomoć neće da dozvole lekarima da izvrše pregled. Uhapsili su i prolaznika koji je snimio torturu. To je Kurtijev režim. Ima li dalje života ovde“, pitao je u noći hapšenja Srđan Jović, otac jednog od uhapšenih mladića i profesor Fakulteta tehničkih nauka u Kosovskoj Mitrovici.
Mladići su  optuženi za napad na službeno lice i, posle nekoliko dana,  pušteni su iz zatvora da se brane sa slobode.

Lider Srpske demorkatije Aleksandar Arsenijević proteklih nedelja više puta je hapšen u severnom delu Kosovske Mitrovice i odvođen u južni deo grada, određivan mu je pritvor od 48 sati a razlog je što je Arsenijević duvanjem u pištaljku izražavao nezadovoljstvo povodom boravka prištinskih zvaničnika u severnom delu grada.

Dejana Radića iz Starog Grackog napali su i opljačkali 20. septembra ove godine u selu u kome žive trojica napadača koji su govorili albanskim jezikom. Pre ravno 25 godina u tom istom Starom Grackom u neviđenom masakru pobijeno je 14 Srba, žetelaca. Iako su svi znali ko stoji iza zločina, počinioci nikad nisu pohapšeni niti im je suđeno.

U Severnoj Mitrovici, Bošnjačkoj Mahali, na šetalištu posebno, po okolnim ulicama, srpske devojke i žene, devojčice čak, izložene su gotovo svakodnevno provokacijama, uznemiravanju od strane Albanaca, ponekad čak i od onih koji nose uniformu policije.

„Udaraju tačno gde najviše boli, znaju da su ljudi posebno osetljivi na te stvari, na uznemiravanje dece, žena, majki i oni to rade veoma sračunato, sa namerom“, kaže jedan od meštana Severne Mitrovice.

Na Kosovu i Metohiji retko koji dan da prođe a da neki Srbin ne bude uhapšen, prebijen, maltretiran, zastrašivan, da mu ne bude zapaljena imovina, da ne stigne neka nova optužnica za navodne „ratne zločine protiv civilnog stanovništva“, da ne bude uznemiravana neka devojka, žena, nečija ćerka.

"To je stvarnost u kojoj žive Srbi na KiM, kao Kurtijevi taoci", ponavlja jedan od naših sagovornika iz Severne Mitrovice.

U selu Novake kod Prizrena 11. avgusta ove godine izgorele su kuće tri povratničke srpske porodice, dan kasnije kamenovan je stan Dragice Gašić, jedine srpske povratnice u Đakovici, a 18. avgusta priveden je Luka Zlatičanin zbog pevanja srpskih pesama.

Mladen Đošić iz Donje Brnjice napadnut je početkom jula od strane Albanca u ovom selu kod Prištine. Đošiću je u napadu polomljen nos, a kada je otac pokušao da ga zaštiti, policija je privela njega umesto nasilnika. Iako je incident snimljen, napadač odmah prepoznat, priveden je tek nakon više sati, sam napad još jednom je i ogorčio i zastrašio Srbe u ovom selu.

Niko od ambasadora u Prištini nije se posebno uznemirio zbog ovih napada na Srbe, nije izdato jedno jedino saopštenje. To je ovde svakodnevica.

Pripadnici ROSU maltretirali su 15. juna ove godine u Leposaviću grupu srpskih mladića, prskali ih suzavcem i uperili puške u njih zato što su pevali pesme na proslavi rođendana.

"Neverovatna je količina brutalnosti ali i mržnje koja je veoma vidljiva kada su u pitanju slučajevi hapšenja, prebijanja Srba. Sve su to krvničke batine. Kome da prijavimo policajce koji prebiju Srbina kada o prijavama odlučuju kolege i sunarodnici tih koje prijavljujemo, možemo samo sebi da navučemo veću bedu za vrat“, kaže naš sagovornik, Srbin iz Severne Mitrovice.

U selu Naklo kod Peći, crkva Svete Trojice koja se obnavlja, oskrnavljena je 14. maja grafitima "Alahu ekber" i porukama na albanskom – "uklonite ovu crkvu odavde", "ne želimo crkve, želimo džamije", "islam je jedina prava vera". Koji dan kasnije grupa albanskih mladića kamenovala je osnovu školu "21. novembar" u selu Gojbulja kod Vučitrna.

Sredinom aprila, u selu Bube kod Zubinog Potoka pripadnici "Rosu" prebili su Vladana Stevanovića i pretili mu pištoljem. U Kosovskoj Mitrovici grupa Albanaca pretukla je Petra Kostića (21) a zatim su ga i opljačkali. Dvojica Srba prebijeni su u Bošnjačkoj Mahali 28. aprila.

"Strašno je što su sličnim metodama pritiska bili izloženi naši dedovi, pa očevi na Kosovu, sada i mi, i kako da pristanemo, kako da prihvatimo da će tako i naša deca živeti. Neko izdrži, neko ne, pokupi se i ode. Težak je ovo život, braćo naša draga", reči su jednog od naših sagovornika iz Severne Mitrovice.

Početkom marta prošle godine, u selu Jošanice u opštini Leposavić brutalno su, saopšteno je tada iz Kancelarije Vlade Srbije za KiM, od strane kosovske specijalne policije, jedinice Rosu, prebijeni Đ. M. (24) i L. Đ. iz tog sela koji su zbog zadobijenih povreda hospitalizovani.

"Ti momci su bez ikakvog povoda i razloga sinoć bili izloženi torturi od strane pripadnika Rosu, a najstrašnije je to što prekomerna upotreba sile i primenjivanje policijske torture nije puki incident, već direktan nalog vlastu u Prištini da se Srbi na svakom koraku maltrertiraju i zastrašuju“, navedeno je u saopštenju Kancelarije za KiM.

Takođe početkom marta, u selu Donja Bitinja u opštini Štrpce, Albanac iz Suve Reke ispalio je više hitaca iz vatrenog oružja, a posle šenlučenja postavio je na zid doma Stojkovića pogrebni venac.

Dvojica Albanaca su presreli 23. februara automobilom srpsku decu ispred srednje škole u Lapljem Selu kod Gračanice, maltretirali ih i pretili im noževima.

Spisku napada na Srbe, srpske porodice, njihovu imovinu, iz godine u godinu nema kraja.

Početkom januara u Ljuboždi kraj Istoka obijene su opljačkane porodične kuća Žarka Zarića i Radovana Ristića. Dva dana kasnije, u severnom delu Kosovske Mitrovici pripadnici kosovske policije su usred bela dana pucali iz automatskog oružja.

Septembra 2023. u centru Gračanice prebijeni su braća, A. M. (24) i M. M. (19). Jedan od očevidaca ispričao je da mladići nisu ništa uradili, sem što je jedan od njih pitao zašto mu je kazna za saobraćajni prekršaj pisana na albanskom a ne na srpskom jeziku. Očevidac je dalje posvedočio da su mladića trojica albanskih policajaca bacili na asfalt, da je on pokušavao da se odbrani vičući da ništa nije skrivio.

Načini na koje se Srbima koji su ostali na Kosovu i Metohiji svakodnevno zagorčava život su mnogobrojni. Prebijanja, maltretiranja, pljačke, bacanje eksplozivnih naprava na kuće, paljevina domaćinstava, zastrašivanja, upadi u kuće od strane policije, vređanje...

Direktor Kancelarije za javnu i kulturnu diplomatiju Arno Gujon objavio je pre par dana na svom nalogu na društvenoj mreži „H“ mapu fizičkih napada i policijske brutalnosti prema Srbima na AP Kosovao i Metohija. Gujon je naveo da se od trenutka kada je vlast preuzeo premijer privremenih institucija u Prištini Aljbin Kurti, na KiM dogodio 81 etnički motivisan napad na Srbe.

"Napadi uključuju fizičke napade, ubode nožem, ranjavanja iz vatrenog oružja, policijsku brutalnost i otmice", navodi se u objavi Gujona.  

Posle prebijanja Miloša Subotića, misija Euleksa na Kosovu i Metohiji, odgovarajući na pitanje Tanjuga šta će preduzeti povodom tog slučaja, saopštila je da zahteva da se hitno i efikasno istraže navodi o zlostavljanju koje je izneo Subotić.

Srbi na KiM uvereni su da i od ove prijave kao i od desetina prethodnih neće biti ništa. Njima je ovde, svakom ponaosob dodeljen poprilično težak krst da nose na plećima, neko nejakim, neko malo jačim, pa ko koliko izdrži. Oni su toga veoma svesni. Zato, valjda, i nema ropca. Zato ćute i trpe.