Gujonova kancelarija izradila mapu napada na Srbe: Alarmantni podaci o nasilju na KiM
Od dolaska premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija na vlast, zabeležen je 81 napad na Srbe, za koji niko nije odgovarao. Sve ove podatke Kancelarija za javnu i kulturnu diplomatiju sažela je u mapu na engleskom jeziku koju je potom, prosledila medijskim kućama i diplomata kako bi imali uvid o tome šta se dešava sa srpskim narodom na KiM.
Direktor Kancelarije Arno Gujon je naveo da je cilj da se strana javnost i diplomate informišu o tome šta se dešava na Balkanu, posebno u južnoj srpskoj pokrajini, ali i da je veliki problem što za evropsku i američku javnost KiM više nije tema.
"Oni kažu da je to prošlost i da moramo da se okrenemo ka budućnosti. Ali za nas, to je ono što se dešava sada", ukazao je Gujon za TV Pink i podsetio da su pripadnici tzv. kosovske policije nedavno pretukli Miloša Subotića i da se na svakih 15 dana dešava jedan fizički napad na Srbe, a da su paljenja imovine i krađe mnogo češći.
Gujon je istakao su na mapi plavom bojom označeni napadi koji su počinili pripadnici tzv. kosovskih bezbednosnih snaga, a crvenom civili.
"Od 81 napada 45 su počinili civili, albanski ekstremisti bez uniforme, a 36 su počinili ekstremisti sa uniformom tzv. kosovske policije", rekao je Gujon i istakao da je to velika sramota za celu Evropu i za sve koji se pitaju na AP KiM, a to su pre svega pripadnici međunarodne zajednice koji bi trebalo da održavaju red i bezbednost za sve građane koji žive na KiM.
Do you know that there have been 81 recorded acts of ethnically motivated physical attacks against the Serbs in the breakaway #Kosovo-Metohija province during Albin Kurti's government?That's close to 1 attack per week. These include physical assaults, knife stabbing, gunshot… pic.twitter.com/OuTjeng1mZ
— Arno Gujon (@ArnoGujon) October 27, 2024
Direktor vladine kancelarije, je rekao da nasilje nad Srbima na KiM traje od devedesetih godina, ali da se ono intenziviralo od dolaska Kurtija na funkciju premijera tzv. Kosova.
"To su ljudi koji su pretučeni, ranjeni vatrenim oružjem, bombama. Imali smo slučaj na Badnji dan prošle godine, Stefana i Miloša Stojanovića, koji su bili ranjeni automatskom puškom. To je nešto što je nedopustivo početkom 21. veka u centru Evrope. Veliki broj počinilaca tog terora su upravo pripadnici službi kosovskih policijskih snaga. Oni su gotovo svi na slobodi i i dalje prete puškama", rekao je Gujon.
Kako je ocenio, reč je o rasističkim napadima čiji je cilj zastrašivanje Srba na AP KiM, smanjivanje srpskog faktora na severu pokrajine i proterivanje Srba sa vekovnog ognjišta kroz model tihe "Oluje" i kroz stvaranje nepodnošljivih uslova za život.
"Prema Rimskom statutu kreiranje nepodnošljivih uslova za život je ono što spada pod teške ratne zločine protiv čovečnosti. Mi očekujemo od međunarodne zajednice i od svih koji se pitaju o KiM da vidimo pravne posledice po Albance, kako bi se situacija promenila na terenu", kaže Gujon.