Srbija i Balkan

Lični trener, cigarilosi i džeparac: Kako žive Tači i cimeri u zatvoru u Hagu

Nekadašnji pripadnici terorističke Oslobodilačke vojske Kosova imaju mnoge pogodnosti za razliku od srpskih haških osuđenika koji služe kazne u uslovima nedostojnim čoveka
Lični trener, cigarilosi i džeparac: Kako žive Tači i cimeri u zatvoru u Hagu© Photo by Pierre Crom/Getty Images

Zatvorenici koji se nalaze u pritvoru Specijalnog suda za zločine na Kosovu i Metohiji u Hagu i optuženi su za ratne i zločine protiv čovečnosti, kao i zastrašivanje svedoka, imaju pravo na ličnog trenera, teretanu, džeparac, biblioteku, kurs jezika, molitvu u posebnim prostorijama…

Nekadašnji lideri tzv. OVK Hašim Tači, Kadri Veselji, Jakup Krasnići, Redžep Seljimi, ali i ostali cimeri, u pauzama između suđenja imaju mogućnosti za lagodan život.

Oni su daleko bolje prošli nego nekadašnji stanovnici istog zatvora, srpski osuđenici pred Tribunalom za bivšu Jugoslaviju u Hagu, koji sada kazne služe u pritvorskim jedinicama širom sveta i u uglavnom lošim uslovima. Prvi predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić izdržava kaznu od 40 godina zatvora na ostrvu Vajt u Velikoj Britaniji i tužio je ovu zemlju zbog nehumanog tretmana, žalio se da nema adekvatno lečenje, da porodica ne može mu uplaćuje novac, a nisu mu čak dali ni lampu kako bi bolje video.

Kaznu u Estoniji izdržavaju lider Srba Republike Srpske Krajine Milan Martić, koji je osuđen na 35 godina i general Vojske Republike Srpske Dragomir Milošević, koji je kažnjen sa 29 godina. Ova zemlja je dosta udaljena od naše što otežava posete, uslovi u zatvoru su loši, a nema ni prevodioca, pa se naši zatvorenici teško sporazumevaju kada im je potrebno lečenje ili nešto drugo.

A, kod nekadašnjih pripadnika terorističke OVK potpuno druga priča.Na sajtu Specijalnog suda za zločine na KiM u izveštaju o radu u 2023. navodi se da su pritvorenicima omogućeni bolji uslovi za rekreativne aktivnosti.

"Teretana je obnovljena i opremljena novim spravama, a obezbeđeni su i individualno prilagođeni saveti sportskog instruktora. Pored toga, pritvorenici su i dalje imali mogućnost da pohađaju kurs engleskog jezika. Uprava pritvorske jedinice nastoji da pritvorenicima obezbedi dovoljno sredstava i vremena za održavanje kontakta sa članovima porodice i drugim licima putem ličnih poseta i takvih je tokom 2023. godine bilo preko 1.000",  napisano je u izveštaju.

Stanovnici zatvora imaju i pravo na džeparac i na računu maksimalno mogu imati pod 1.500 evra. Prema pravilima, gotovina ne može da bude kod pritvorenika već na namenskom računu, a onda oni kupuju u zatvorskoj prodavnici i plaćaju telefonske pozive i hemijsko čišćenje.

"Posetioci mogu vršiti uplate u gotovini, a za one veće od 500 evra potrebna je pismena dozvola upravnika. Ukoliko pritvorenik želi da preda gotovinu sa svog računa supruzi, detetu ili roditelju mora da podnese pisanu molbu. U slučaju da dobije odobrenje, osoblje podiže novac i predaju ga posetiocima prilikom napuštanja pritvorskog objekta", navodi se u pravilniku koji predviđa i da pritvorenik može uplatiti novac cimeru, ali najviše 150 evra po uplati.

Tači i ostali mogu jednom nedeljno pozajmljivati knjige iz biblioteke. Imaju pravo da puše u ćeliji, dok su vrata zatvorena i u dvorištu tokom šetnje, ali naglašeno im je da ne smeju da bacaju pikavce. Predviđeno je i koliko mogu imati cigareta kod sebe – svaki zatvorenik po jedan boks, 100 cigarilosa ili 250 grama duvana.

image