Da li je ovo uopšte izveštaj visokog predstavnika jer Kristijan Šmit nije visoki predstavnik, niti je to postao u međuvremenu, boraveći u Bosni i Hercegovini i pokušavajući da uzurpira tu funkciji, tako procureli navodni izveštaj komentariše Ognjen Tadić, pravnik i savetnik predsednika Republike Srpske.
"Shodno tome, Savet bezbednosti ne bi se ni trebao baviti ovima, a ako se i bude bavio, onda je to nasilje nad ovom međunarodnom organizacijom, kakvu, doduše, ne bismo videli prvi put", dodaje Tadić.
On objašnjava da je drugo veoma važno pitanje zašto je ovakav papir, sa ovakvim sadržajem, uopšte ugledao svetlo dana.
"Ovom papiru nedostaje suštinski odgovor na sva u njemu postavljena pitanja. Kristijan Šmit, trudeći se da uzurpira funkciju visokog predstavnika na koju nema pravo, devastirao je i potpuno zaustavio evropski put BiH i dalju implementaciju mira u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom, do te mere da je pokušavajući sebe da oslika kao jedinog svesnog Evropljanina koji boravi u Bosni i Hercegovini gurnuo i Republiku Srpsku i Federaciju BiH. Dakle, oba entiteta, u priču o radikalizmu, za koju, kada je Republika Srpska u pitanju, nema nikakvog osnova, jer je priča o ruskim kampovima i prikazivanje Republike Srpske kao ruske gubernije potpuno besmislena, a kada je u pitanju Federacija BiH, i te kako ima osnova, jer nije nepoznato da u Federaciji živi islamski radikalizam. Ipak, moramo da se pitamo u kakvoj su vezi ove pojave islamskog radikalizma i teroristički napadi koje vidimo sa, verovatno, nekima od zapadnih terorističkih obaveštajnih službi koje vršljaju po teritoriji Bosne i Hercegovine i tradicionalno su vezane sa vehabijskim selefijskim pokretom još od nastanka tih pokreta", kaže Tadić.
Ako takav izveštaj i postoji, Ognjen Tadić smatra da to govori samo o Kristijanu Šmitu, a ne o Republici Srpskoj i BiH.
"Ukoliko ikoga uopšte bude zanimalo da pročita taj izveštaj, bilo da se radi o nekome ko živi ovde ili nekoga u raznim strukturama međunarodnih organizacija, onda će on videti jednu strašnu sramotu Kristijana Šmita zbog toga što je u tom izveštaju zapravo opisano ono što Kristijan Šmit želi da bude Bosna i Hercegovina, a to je zemlja koja je u potpunom nazadovanju, a sve zbog toga kako bi on opravdao svoju ulogu na ovome prostoru i time prisustvo onog dela zemalja takozvanog Saveta za implementaciju mira koje su mahom sa Zapada i njihov uticaj na sudbinu i život ove zemlje", o objašnjava Tadić.
Izveštaj nije pokazao ništa novo, a Kristijan Šmit ostao je pristrasni stranac koji zastupa interese samo jednog naroda u BiH, kaže za RT Balkan Srđan Mazalica, poslanik Narodne skupštine Republike Srpske.
"Iz toga što je procurilo iz izveštaja i što je objavljeno na nekim portalima može se videti ta pristrasnost i kritički odnos prema Republici Srpskoj koji je dosada bio prisutan u svim njegovim izveštajima i izveštajima njegovih prethodnika. Zapravo, on i nije visoki predstavnik, pa ne možemo ni reći da je imao prethodnike. Indikativno je da postoji niz kontradiktornosti, pa tako imamo njegovo konstantno pozivanje na evropski put i na evropske integracije. Međutim, samo njegovo postojanje je u suprotnosti sa procesom evropskih integracija, da ne govorimo da korišćenje Bonskih ovlašćenja ne samo da nije kompatibilno sa procesom evropskih integracija, nego je Evropska komisija kritikovala njegovo nametanje Izbornog zakon. Njegova pristrasnost se ogleda i u tome što žali za tim što BiH nije usvojila plan rasta. Međutim, neće da identifikuje krivca, a to su četiri bošnjačka kantona u kojima je na vlasti SDA. On se ponaša kao francuska sobarica, jer ne želi da kaže da su za nešto krivi pripadnici bošnjačkog naroda i SDA", kaže za naš portal Mazalica.
Sav nonsens postojanja Kristijana Šmita, ali i situacije u BiH, pokazuje i proizvoljno tumačenje Dejtonskog mirovnog sporazuma, kategoričan je Mazalica.
"Na jednom mestu se navodi da strane u BiH treba tesno da sarađuju sa visokim predstavnikom i da to piše u Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma. Međutim, u tom Aneksu 10 piše i kako se provodi procedura izbora Visokog predstavnika koju on nije prošao, jer nema potvrdu Saveta bezbednosti UN. On se jednostavno ponaša kao da je za švedskim stolom i uzima ono što mu odgovara, a sve u cilju da optuži vlast u Republici Srpskoj. Tu se vidi njegova lična frustracija Miloradom Dodikom i Republikom Srpskom, jer su njegove opaske potpuno neutemeljene", smatra Srđan Mazalica.
Mediji su danas preneli delove navodnog izveštaja Kristijana Šmita Savetu bezbednosti UN o stanju u BIH. Samoprozvani visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit je u svom najnovijem izveštaju ocenio da su u proteklih šest meseci u ovoj zemlji dominirale pripreme za lokalne izbore održane 6. oktobra, ali i stalni pokušaji podrivanja Dejtonskog sporazuma.
Šmit je dalje naveo da vladajuća koalicija u Republici Srpskoj, na čijem čelu je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, nastavlja da podriva državu BiH, autoritet njenih centralnih institucija i slabi njihovu efikasnost.