Srbija i Balkan

Đurić pred SB UN: Ukazaćemo na sve bezočnije Kurtijeve istupe

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) sutra će raspravljati o novom šestomesečnom izveštaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša o radu Misije UN na Kosovu
Đurić pred SB UN: Ukazaćemo na sve bezočnije Kurtijeve istupe© FOTO TANJUG/ MARKO ĐOKOVIĆ/ bg

Srbija će i na sutrašnjoj sednici SB UN ukazati na sve drskije i bezočnije javne istupe premijera privremenih prištinskih institucija Aljbina Kurtija i ministra unutrašnjih poslova Dželjalja Svečlje i ostalih zvaničnika Kosova, istakao je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić, dodajući da se oni već hvale i javno govore da ne nameravaju da uspostave ZSO.

Sve što se dešavalo između dva izveštaja UNMIK-a bilo je, prema Đurićevim rečima, strašno, a Srbima su dodatno uskraćena prava.

"Kurtijev režim je upao u Privremene organe u kojima radi 5.800 naših sunarodnika, ali ono što je još gore od toga je što su upadom u privremene organe onemogućene neke od najosnovnijih usluga sa srpsko stanovništvo na severu", poručio je Đurić iz Njujorka, dan uoči održavanja sednice SB UN.

Đurić ističe da se na primeru Srba na Kosovu vidi ko u međunarodnoj zajednici želi da stane na stranu ne samo povelje UN, nego najosnovnijih principa humanosti.

"Naša poruka čitavoj međunarodnoj zajednici je da se na primeru Srba na KiM danas meri i vidi ko želi da stane na stranu, ne samo povelje UN, nego najosnovnijih principa humanosti, jer čitav jedan narod u Evropi u 21. veku je izolovan i uskraćen za najosnovnije potrebe i neću preterati kada kažem getoiziran", poručio je Đurić.

Srbiji je, kako kaže, potrebno više od izveštaja UNMIK-a. Potrebna je, ističe, nulta tolerancija i osuda gaženja svih prava Srba.

"Međunarodna misija na KiM znači i njihovo izveštavanje i evidentiranje onoga što se dešava, ali ono što nam je potrebno je nešto sasvim drugačije. Dakle, nama je na Kosovu potrebna je nulta tolerancija za gaženje kolektivnih političkih, ekonomskih kulturnih i drugih prava nevećinskih zajednica, srpske zajednice pre svega, pošto su Srbi najviše na udaru, ali na udaru su i Goranci i muslimani, Bošnjaci i Romi. Dakle, svi oni koji se ne uklapaju u matricu i šablon Kurtijeve nacionalističke politike", naveo je Đurić.

Ministar poručuje da će Srbija sve te činjenice ogoliti na sednici SB UN i izložiti sudu međunarodne javnosti.

"Iznećemo brojne činjenice i konkretne primere i ljudske sudbine koje su pogođene ovakvim jednostranim delovanjem. Istovremeno, želim da se osvrnem, a osvrnuću se i sutra u izlaganju bez sumnje, na sve bezočnije i drskije javne istupe i gospodina Kurtija i Svečlje i ostalih rukovodilaca privremenih institucija, koji sada već javno govore i hvale se time da ne nameravaju da uspostave ZSO", ukazao je Đurić.

Priština se, ukazuje on, javno hvali da ne planira da poštuje član 9 Briselskog sporazuma kojim je predviđeno da policija na severu "Kosova" bude proporcionalna stanovništvu.

"Ovde se zapravo radi o tome da oni reklamiraju činjenicu da nešto što je preuzeta međunarodna obaveza, da nešto što je ratifikovano sa dve trećine glasova u parlamentu u Prištini, a podsetiću da je i Briselski sporazum, dakle ZSO i srpska policija na severu, to je deo Ustava Kosova. Dakle, to je ratifikovano dvotrećinskom većinom u parlamentu u Prištini, samim tom je dobilo pravnu snagu njihovog Ustava. Oni javno govore o tome da to neće da poštuju", rekao je Đurić.

Smatra da je to, ne šamar u lice međunarodnoj zajednici, već bi trebalo da posluži i kao poziv na akciju.

image