Zahtev Srbije za povratak vojnika i policajaca na Kosovo i Metohiju neće biti odobren, smatra Džejmi Šej, portparol NATO-a iz vremena bombardovanja SRJ 1999. godine.
On je, kako kaže, zadovoljan odlukom Srbije da uputi takav zahtev, a ne da "postupa jednostrano".
"Bolje je što je Srbija javno i transparentno zatražila od Kfora da vrati trupe na Kosovo, a ne da to čini jednostrano ili tajno, jer bi to u sadašnjim okolnostima bilo krajnje provokativno", rekao je Šej za Radio Slobodna Evropa.
Bivši britanski zvaničnik naveo je da je čak i predsednik Srbije Aleksandar Vučić svestan da ovaj zahtev neće biti odobren.
Šej je mišljenja da je u pitanju "politička akcija", koju Vučić koristi kako bi zabeležio poen u očima javnosti.
Da podsetimo, Vučić je rekao da Srbija traži povratak 100 do 1.000 vojnika na KiM prema Rezoluciji 1244 Saveta Bezbednosti Ujedinjenih nacija, a taj zahtev Vlade Srbije u danas oko 11 časova predat je Kforu na administrativnom prelazu Merdare .
Šej, koji je bio portparol NATO-a tokom bombardovanja SR Jugoslavije 1999. godine, tvrdi da Rezolucija 1244 dozvoljava Srbiji da zatraži povratak trupa, ali samo pod određenim okolnostima.
"To je slučaj u određenim okolnostima, uglavnom u smislu graničnih kontrola. Ideja je bila da imamo koordinaciju na granici kako bismo sprečili incidente, borili se protiv krađa, ilegalne trgovine, štitili manjine i spomenike kulture", pojašnjava Šej.
On dodaje da bi Kfor mogao da donese pozitivnu odluku, ali samo ako će srpske trupe biti korisne.
"U trenutnoj, jasno napetoj atmosferi između Prištine i zajednice kosovskih Srba, sadašnje okolnosti su očigledno suprotne – tako nešto bi eskaliralo situaciju", smatra Šej.
Džejmi Šej je, inače, u srpskoj javnosti ostao upamćen po svojim ciničnim komentarima u kojima je, pored ostalog, civilne žrtve NATO agresije hladnokrvno o(t)pisivao kao kolateralnu štetu.
Ni skoro četvrt veka kasnije, očigledno, u njegovom pristupu Srbiji i Srbima ništa se nije promenilo - pa otuda i njegova citirana, neistinita tvrdnja da Rezolucija 1244 dozvoljava povratak srpskih snaga bezbednosti na KiM samo pod određenim okolnostima. Naime, obaveza povratka na KiM je u Rezoluciji 1244 izričita.