Premijer Crne Gore Milojko Spajić rekao je u Skupštini Crne Gore odgovarajući na pitanje poslanika da li će podržati promene Ustava da srpski jezik postane službeni da "uvažava činjenice koje je pokazao popis i sve građane kako god da se izjašnjavaju".
Poslanik Socijalističke narodne partije Bogdan Božović postavljajući na premijerskom satu pitanje Spajiću oko srpskog jezika konstatovao je da je 2007. godine, kada je pisan Ustav, "učinjena nepravda prema srpskom jeziku" i podsetio na činjenicu da se na popisu 2023. većina stanovništva izjasnila da govori srpskim jezikom.
"Nadam se da je sazrelo vreme da se otvori dijalog i da uz kompromis postignemo rešenje koje građani od nas očekuju. Crna Gora je jedina država u kojoj službeni jezik nije jezik kojim govori većina građana. Imamo primer Švajcarske, Lihtenštajna, pa i preko okeana imamo primer SAD gde je službeni engleski, Argentinu gde je španski, a pitanje jezika ne ugrožava pitanje suvereniteta jedne države. Sve ostalo je plod političkih manipulacija", rekao je Božović.
U odgovoru na poslaničko pitanje, premijer Milojko Spajić rekao je da "uvažava činjenice koje im je popis iskazao i da uvažava sve građane koje god da su religije i kojim god da jezikom pričaju".
"Postoje svi elementi da se pokaže da niko nije diskriminisan u našoj državi. Sve drugo smo već ispričali, već smo imali polemiku, ali već je umor počeo da nas hvata", rekao je Spajić.
Slično pitanje Spajiću je na premijerskom satu postavio i poslanik Ujedinjene Crne Gore Vladimir Dobričanin. Spajić, međutim, njemu nije odgovorio na poslaničko pitanje već je rečeno da je Dobričanin odgovor dobio u pisanoj formi.
Dobričanin je postavljajući pitanje Spajiću pojasnio "da oni ne žele da crnogorski jezik ne bude službeni, da ne traže spuštanje tuđih prava ali da traže poštovanje svojih".
"Ovo je dovelo do tirade neverovatnog jednog narativa koji sam mislio da smo 30. avgusta 2020. godine napustili, da smo ga pobedili, ali on još uvek postoji. Ovde su nam pretili i da će reagovati ukoliko krenemo u izmenu Ustava. Naravno da ćemo ga izmeniti ako većina građana želi da se drugačije radi. Menjali smo mi Ustave kroz Jugoslaviju barem petnaest puta za mojih 52 godine života. Poražavajuće je da kolege iz određenih partija prete svima nama koji želimo da ispoštujemo većinski jezik u ovoj državi", rekao je Dobričanin, dodajući da se "uvek vraćamo na istu priču kada se pomene srpski jezik – ili je Srbija ili Rusija, maligni uticaji, ili Vučić ili Vulin ili ovaj ili onaj".
"Oni koji su rekli da govore srpskim ste vi uvaženi građani, a nemate nikakve veze sa tim uticajima već ste se izjasnili kojim jezikom govorite i da želite da taj srpski jezik kao najbrojniji bude izjednačen sa jezikom koji se zove crnogorski", rekao je Dobričanin.
Predsednik opštine Nikšić Marko Kovačević rekao je sinoć gostujući na "Adrija" televiziji da "nije pitanje treba li i da li će, već kada će srpski jezik postati službeni u Crnoj Gori".
"Stanovnici Crne Gore su to jasno saopštili na popisu. I, dokazali da Crna Gora diskriminiše svoje stanovnike kojima je maternji jezik srpski a koji su, poslije pravoslavnih hrišćana, najveća statistička kategorija u prebrojavanjima koja smo imali", rekao je Kovačević podsećajući da je "diskriminacija zabranjena i Ustavom Crne Gore".
"Imamo Ustavnu obavezu da sprečimo nastavak te diskriminacije. Ne postoji nijedna evropska država ni u Evropskoj uniji, ni izvan EU, da u njoj maternji jezik većine stanovništva nije službeni", rekao je Kovačević.